Dobrý den,

s manželem se nám minulý měsíc narodila druhá dcera, a proto začínáme aktivně uvažovat o hypotéce a možnosti bydlet ve svém vysněném domečku. Oba dva se ale v hypoteční problematice moc nepohybujeme a tak nevím, jak uzavření hypotéky probíhá a jaký proces nás čeká. Ráda bych se proto zeptala, čemu bychom měli při uzavírání smlouvy věnovat pozornost..

Tereza, 32 let, Kolín

Dobrý den, paní Terezo,

u5d1204724a834obrazek.pngrčitě nejste jediná, kdo takovou situaci řeší. Hypotéku neuzavíráte každý den, proto je plně na místě, že se při uzavírání úvěru cítíte nejistí. Na co tedy nezapomenout a jaké kroky žadatele o hypotéku čekají?

Jestli máte představu o nemovitosti a její ceně, můžete si hypotéky porovnat na webových stránkách bank, například u nás v Hypoteční kalkulačce. Ta vám po zadání základních informací ukáže úrokovou sazbu i výši splátky. Poté, co si hypotéku vyberete, doporučuji kontaktovat hypotečního poradce. Ten je v celém procesu zběhlý a zajistí, aby vše k cestě za vaší vysněnou nemovitostí proběhlo hladce. Pokud vám záleží na životním prostředí a jsou vám sympatické energeticky šetrné a pasivní domy, můžete využít naši Zelenou hypotéku. Stačí, aby váš vysněný domov získal energetický štítek ve třídě A nebo B. Dosáhnout pak můžete na slevu z úrokové sazby 0,15 % nebo slevu 45 % na 1. rok pojištění nemovitosti a slevu na pojištění v dalších letech. Díky celému balíčku finančních benefitů u Zelené hypotéky můžete ušetřit více než 10 tisíc korun.

Pokud již víte, kterou hypotéku byste rádi získali, měli byste vědět, že v posledním roce došlo k velkým změnám v podmínkách pro její sjednání. Pokud máte dostatek našetřených peněz, můžete zažádat o hypotéku až do výše splátky, která nesmí překročit 45 % čistého měsíčního příjmu žadatele. Výše hypotéky by současně neměla překročit devítinásobek čistého ročního příjmu. Běžně se pro tyto ukazatele používá zkratka DSTI a DTI a s bankovním poradcem tyto hodnoty správně vypočítáte. Do lepší pozice se dostanete, pokud zažádáte o hypotéku s manželem společně. Pokud tedy máte s manželem čistý příjem 30 000 Kč, můžete si vzít splátky maximálně 13 500 Kč a výše hypotéky nesmí být vyšší než 3 240 000 Kč. Pokud nemáte dostatečnou zálohu, můžete ručit další nemovitostí. Nikdy ale nezapomínejte, že ani za hypotéku byste neměli dát všechny své úspory. Určitě si nechte stranou další finance, které se můžou hodit třeba na výměnu staré ledničky nebo když budete měnit zaměstnání.

Podle aktuálních podmínek vám může banka půjčit maximálně 80 % nebo v individuálních případech 90 % z odhadní ceny domu nebo bytu.  V praxi to znamená, že můžete ručit domem o hodnotě 3 000 000 Kč a vzít si hypotéku do výše 2 400 000 Kč.

5d133107a5d6dobrazek.pngPro sjednání hypotéky budete potřebovat návrh kupní smlouvy k novému domu, doložení příjmu (např. potvrzení o příjmu od zaměstnavatele, daňové přiznání nebo Oznámení o přiznání rodičovského příspěvku, apod.) a 2 průkazy totožnosti. Zbylé dokumenty si můžeme opatřit sami. Těmi jsou aktuální výpis z katastru nemovitostí nebo odhad ceny nemovitosti. Jakmile bance doložíte požadované dokumenty a budete splňovat podmínky pro udělení hypotéky, rozhodne banka o schválení úvěru. Nyní následuje podpis smlouvy a konečně také čerpání financí na nákup nemovitosti. Čerpání úvěru je obvykle podmíněno vložením tzv. zástavního práva k nemovitosti do katastru nemovitostí. Zástavní smlouvu připraví banka a její vklad zajistíte sami na příslušeném katastrálním úřadě. Chcete-li však ušetřit svůj čas a cestu na úřad, i zde vám může Hypoteční banka pomoci a podklady v digitální podobě na katastrální úřad odešle za vás. Od této chvíle si už můžete svého nového domu užívat s celou rodinou.

Po podepsání smlouvy vám ještě zřídíme přístup do Hypoteční zóny, internetového bankovnictví pro hypotéky. V tomto on-line prostředí můžete společně s bankou spravovat veškeré dokumenty, měnit kontaktní údaje, sledovat výši aktuálně čerpaných financí a ušetřit si tak zbytečné docházení na pobočku v průběhu splácení. Hypoteční zóna vám navíc vždy pošle notifikaci ve chvíli, kdy od vás bude banka potřebovat doložení nějakého dokumentu nebo elektronický podpis.

Jak vidíte, není třeba se hypotéky obávat. Celým procesem i administrací vás provedou hypoteční specialisté, kteří vám pomohou řešit i všechny nestandardní situace. U správné banky navíc získáte i řadu zjednodušení a výhod, které vám nejen při sjednávání, ale i při splácení, pomohou ušetřit spoustu času a starostí.

Reprezentativní příklad hypotéky

Andrea Vokálová
Tisková mluvčí Hypoteční banka

Více informací naleznete na HYPOTECNIBANKA.CZ
5d1204b948fa4obrazek.png

Reklama