Trpí touto nemocí vaše dcera, vnučka, sestra či kamarádka? Jak jim pomoci o Vánocích, v období, kdy stoly přetékají jídlem? Zeptali jsme se Mgr. Šárky Kučerové na dva dotazy, které souvisí s bulimií.
Moje dcera se vyléčila z bulímie. Jak se máme jako rodina připravit na Vánoce, abychom jí toto období ulehčili a nepřivedli ji k nekontrolovanému přejídání? Je vůbec dobrý nápad nachystat stoly plné jídla?
V prvé řadě je důležité si s dcerou promluvit a nesnažit se nic plánovat za jejími zády. Pokud jste se o tomto tématu otevřeně bavili i předtím, nechte ji sdílet, jak by ona sama chtěla vánoční svátky strávit či čemu se naopak vyhnout. Velmi zrádné mohou být rodinné návštěvy, kde stoly přetékají jídlem a od návštěvy se očekává, že sní, co je na stole. Snažte se takovým extrémům vyhnout. Místo toho naplňte čas i jinými aktivitami. Koneckonců Vánoce nejsou pouze od jídle. Nechte dceru sepsat seznam bodů/pravidel, které jsou pro ni důležité, a sdílejte jej společně. Promluvte si, jakým způsobem ji v tom můžete podpořit. Rozhodně by Vaše dcera neměla zůstávat izolovaná od lidí. Je dobré si už předem promluvit, jaké časové úseky během dne pro ni mohou být nebezpečné, a vymyslet pro tento čas společný program. Obecně platí, že pokud se chceme něčemu vyhnout, rozhodně nám nepomůže, pokud budeme mít pokušení na očích. Zvažte proto i podobu sváteční tabule či obsah jídla v lednici. Více tipů jak pracovat s dcerou ohroženou sníženou sebedůvěrou najdete zde.
Prošla jsem si bulímií. Přestože už jsem vyléčená, tak se bojím Vánoc, určitě to bude těžké. Co mám udělat, abych období hojnosti a přejídání ustála?
Velmi důležitá je otázka, zda budete trávit Vánoce sama, s přáteli či s rodinou. Stejně tak i fakt, zda Vaši blízcí ví o prodělaných zkušenostech s bulimií. Spíše než se stranit lidí a zůstávat o samotě, je lepší prožít tento čas s blízkými, kteří o Vaší situaci ví a rádi Vás během tohoto času podpoří. Nesnažte se od sebe očekávat dokonalost, abyste následně nebyla zklamaná. Spíše se zaměřte na to, aby svátky nebyly pouze oslavou jídla, ale šlo o čas strávený způsobem, který Vám bude přinášet radost. Zkuste se zamyslet, při jakých chvílích prožíváte tzv. pocit flow - tedy plynutí. Čas, kdy jste plně ponořena do činnosti, kterou děláte, že ani nevnímáte čas. Takovými činnostmi se snažte Váš volný čas během svátků zaplnit a více si užívat každý přítomný okamžik. To Vám pomůže vyhnout se případným stresujícím a vtíravým myšlenkám. Spíše než testovat sílu své vůle, naplánujte svátky tak, abyste se potenciálním bojům vyhnula úplně. Rodinné návštěvy nemusí mít pouze podobu sezení u stolů plných jídla, ale můžete se například sejít venku a vyrazit společně do lesa či na vyhlídku. Držím Vám palce! Další užitečné rady najdete na webu Projektu sebedůvěry.
Rodiče, kteří by mohli mít pocit, že se vývoj sebedůvěry jejich dítěte nepodařil nejlépe, mohou s dětmi pracovat např. pomocí příručky pro rodiče nebo mohou navštívit odborníka. „Nikdy není pozdě začít znovu. Pokud se jako rodiče k situaci postavíme čelem a přijmeme za ni zodpovědnost, je možné znovu vybudovat zdravý vztah k sobě samým, i sebedůvěru našich dětí. Často jsou to právě naše slabosti, které se následně stanou zdrojem největší síly,“ uzavírá psycholožka Kučerová.
Nový komentář