Pečicí trouby patří ke standardnímu vybavení každé domácnosti, ať již jako součást samostatně stojících sporáků, nebo ve stále žádanější a elegantnější podobě vestavných spotřebičů, doplněných plynovou, sklokeramickou nebo indukční varnou deskou. Jak se v nabídce pečicích trub, stále všestrannějších mikrovlnných trub a parních trub (a jejich kombinaci) zorientovat, nám prozradil Pavel Trka, produktový specialista společnosti Whirlpool CR.

 „Při porovnávání trub se kromě velikosti spotřebiče, příjemného designu a spotřeby zaměřujte i na vybavenost moderními funkcemi a pokročilými technologiemi. Nepodceňujte ani snadnost ovládání. Užitečná je také úprava vnějšího nerezového povrchu proti otiskům prstů, poškrábání či změnám barevnosti. Nezapomeňte ani na snadné čištění vnitřku trouby – námahu a hodně času vám ušetří např. pyrolytické čištění, čištění parou nebo povrchová úprava vnitřku trouby se samočisticí funkcí. Pokud patříte k rostoucí skupině domácností, kterým opravdu záleží na zdravé přípravě pokrmů s minimem tuku, zvažte pořízení parní trouby – ty opravdu špičkové dovedou nejen vařit v páře, ale i péct dokřupava, ohřívat nebo šetrně rozmrazovat, takže jsou takovými mistry kuchyňského víceboje,” radí Pavel Trka ze společnosti Whirlpool CR.

Pečicí trouby

Rozměry pečicí trouby a vnitřní objem trouby

Vnitřní objem by měl být přímo úměrný nejen počtu členů domácnosti, ale i jejím zvyklostem. Menší, tzv. kompaktní trouby s výškou asi 45 cm a vnitřním objemem 40-70 l zpravidla plně postačí malým domácnostem a bývají pro ně ekonomičtější – rychleji a „levněji” se ohřejí na požadovanou teplotu. Naproti tomu klasické pečicí trouby s výškou 60 cm a více a objemem nad 70 l zase dovolí péct objemnější pokrmy nebo umožňují současnou přípravu dvou i tří jídel najednou (současně tak upečete třeba tři plechy cukroví). Klasické trouby tak ocení vícečlenné rodiny a ti, kdo opravdu často pečou. Některé klasické trouby mají navíc režim velmi rychlého a úsporného ohřevu, takže můžete péct bez předehřívání a uspořit až pětinu energie.

Spotřeba

Stejně jako jiné elektrické spotřebiče se i pečicí trouby řadí do několika energetických tříd. S nižší spotřebou energie šetříte nejen peníze, ale i životní prostředí. Vynikající energetickou účinnost nabízejí například trouby Whirlpool nebo Hotpoint – modely s energetickou třídou A/A+ uspoří až 30 %, resp. 40 % energie oproti standardním troubám v energetické třídě A.

Technologie: k vašim službám

„Technologie Hotpoint Multiflow s ventilátorem a optimalizovanou zadní částí panelu se postará o dokonalou distribuci horkého vzduchu uvnitř trouby bez recirkulace. Rovnoměrné proudění vzduchu ve všech směrech a elektronická kontrola vnitřní teploty zaručují to, že bude připravovaný pokrm dokonale propečený. U těch nejvyšších modelů máte k dispozici ještě i teplotní sondu a asistované programy, které vám dokonce i poradí, kam máte v troubě umístit plech či pekáč s připravovaným pokrmem. Technologie Whirlpool 6. smysl zase při volbě některého z přednastavených receptů automaticky přizpůsobí dobu přípravy a potřebné množství energie tak, aby bylo pečivo nebo maso dokonale vláčné uvnitř a krásně křupavé na povrchu. A pro ty, kdo hledají hlavně jednoduché ovládání, se ideálně hodí technologie Indesit tzv. „Turn & Cook”: otočením jediného knoflíku zvolíte automatický program pro dokonalou přípravu mnoha masitých i vegetariánských pokrmů a moučníků domácí i mezinárodní kuchyně,” radí Pavel Trka.

Pokud nemáte času nazbyt, možná sáhnete po funkci Cook3, která umožňuje tepelně upravovat až tři rozdílné pokrmy současně, aniž by se smísily jejich chutě či vůně. Tuto funkci zabezpečuje speciální konstrukce vnitřního krytu ventilátoru, jenž rovnoměrně rozděluje teplý vzduch z kruhového topného tělesa mezi všechny plechy s ohřívaným jídlem.

Díky programu Ready2Cook zase můžete začít péct bez předehřívání trouby. Tím, že obě topná tělesa pracují v ideálním režimu ohřevu, uspoříte až 26 % času a 20 % energie.

Teplotní sonda vám pomůže dokonale připravit větší kusy masa, třeba šťavnatou pečeni, tím, že kontroluje nastavenou teplotu uvnitř pokrmu. V návodu je vždy uvedeno, jaká teplota je optimální k přípravě konkrétních druhů masa. Po skončení pečení se trouba automaticky vypne, případně se spustí i zvukový signál.

Automatické recepty a asistované programy

Nejvyšší modely pečicích trub Whirlpool, Hotpoint a nové řady trub Indesit Aria, jsou vybaveny množstvím přednastavených receptů vyvinutých se šéfkuchaři, aby bylo každé vaše kulinářské úsilí korunováno úspěchem. Vyberte si recept a trouba sama nastaví všechny parametry jako teplotu, způsob ohřívání, nastavení ventilátoru nebo čas pečení. Pokrmy budou upečené tak, aby se zdůraznily přirozené chuti použitých surovin. Pro dokonalou flexibilitu je v nových troubách k dispozici i několik poloautomatických cyklů, např. k pečení chleba, pizzy, masa, drůbeže, dušeného masa, cukroví či dortů, ale také speciální funkce jako šetrný ohřev pokrmu nebo pomalé pečení.

Čištění

Čištění trouby může dát zabrat; proto věnujte pozornost i tomu, jak si tuto neoblíbenou práci usnadnit. Můžete vybírat z několika možností. Tou první je systém pyrolýzy, kdy jsou nečistoty spáleny při vysoké teplotě (475 oC). Následně pouze setřete vzniklý popel pomocí vlhké houbičky. „Například vnitřní povrch trub Whirlpool s pyrolytickým čištěním je opatřen speciálním teplotně odolným smaltem; zplodiny jsou odvětrávány výkonným ventilátorem a absorbovány pomocí katalyzátoru,” upřesňuje Pavel Trka.

Jinou variantou jsou samočisticí katalytické panely opatřené speciálním porézním povrchem, připomínajícím jemný smirk, který na principu chemické reakce – katalýzy – část nečistot spálí a část absorbuje.

Další možnost čištění trub poskytuje parní technologie SmartCleanTM nebo Diamond CleanTM, která odstraní za pomoci nízkoteplotního cyklu a páry rychle a energeticky úsporně nečistoty z pečení bez jakýchkoliv chemických prostředků.

Multifunkční mikrovlnná trouba, mikrovlnná trouba s vařením v páře

Zajímavým řešením jsou i multifunkční mikrovlnné trouby, které povyšují klasické mikrovlnné trouby na univerzální pomocníky. I tyto trouby výrazně šetří nejen čas a energii, ale i prostor, a jsou zárukou dokonalé chuti. Multifunkční mikrovlnné trouby nabízejí komplexní možnosti přípravy pokrmů, mezi které patří třeba vaření v páře pomocí speciální parní nádoby, speciální funkce Crisp pro zapékání dokřupava, vhodná např. pro přípravu pizzy, oláčů nebo kuřátka, horkovzdušný ohřev, gril a mnohé další. Tam, kde se bojuje o každý centimetr místa, může přijít vhod kompaktní mikrovlnná trouba s vařením v páře, kterou lze zabudovat do horní skříňky kuchyňské linky.

Parní trouba

Parní trouba je ideální volbou pro zdravé vaření, které zvýrazní přirozenou chuť potravin. Ty nejzajímavější modely jsou vybaveny vedle vaření v páře i funkcí horkovzdušného pečení s ventilátorem, které zaručí křupavou kůrku i u velmi šetrné přípravy jídla za kratší čas. Zároveň je možné tyto dvě funkce – páru a horký vzduch – kombinovat. Parní trouba je proto ideální i pro rychlé rozmrazování, ohřívání či vaření. Přípravu pokrmů mohou ulehčit asistované programy, kdy parní trouba sama navrhne vhodný program, správnou teplotu či ideální umístění plechu nebo nádoby. Kromě vaření s asistencí může mít i teplotní sondu.

Produktové tipy – Whirlpool

whi1.jpg

Novinka: Horkovzdušná trouba Whirlpool AKZM 8480 v designu ABSOLUTE s technologií 6. smysl ve čtyřech barvách

Samostatná horkovzdušná trouba v minimalistickém designu ABSOLUTE. Pomocí charakteristického centrálního tlačítka můžete vybírat z automatických nebo speciálních funkcí či přednastavených pokrmů technologie 6. smysl (stačí vybrat jeden z programů, zadat váhu a o zbytek se už trouba sama postará). Díky funkci Ready2Cook nemusíte spotřebič předehřívat, funkce Cook3 zase umožňuje současně péct až 3 pokrmy, aniž by se jejich chutě a vůně smísily. Vnitřní objem trouby je nadstandardních 73 litrů. Samočisticí systém Pyrolýza vám usnadní práci s čištěním – lze nastavit dva různé cykly automatického čištění: kompletní cyklus (PYRO) a zkrácený (ECO). O komfortní a tiché zavírání dvířek se postará systém Soft Closing. Spotřebič patří do energeticky úsporné třídy A+. Součástí příslušenství jsou 2 plechy na pečení, rošt a teleskopické výsuvy. Trouba je k dispozici ve čtyřech provedeních – nerez, bílá, černá a champagne, ve stejném designu je možné pořídit i vestavné mikrovlnné trouby. Doporučená cena trouby Whirlpool AKZM 8480 (ve všech barevných provedeních) je 14 990 Kč vč. DPH.

Novinka: Horkovzdušná trouba Whirlpool AKZ9 6220 IX v designu ABSOLUTE s technologií 6. smysl a parním čištěním SmartCleanTM

Samostatná horkovzdušná trouba Whirlpool AKZ9 6220 IX v designu ABSOLUTE, který je charakteristický intuitivním ovládáním pomocí centrálního tlačítka a černobílého grafického displeje, má nadstandardní objem 73 l a patří do energeticky úsporné třídy A+. Pomocí technologie 6. smysl hravě zvládne připravit lahodné pokrmy téměř sama. Kouzlo spočívá pouze ve výběru přednastavené kategorie, zadání váhy a pak už se trouba postará o vše ostatní sama. Díky funkci Ready2Cook nemusíte spotřebič předehřívat, funkce Cook3 zase umožňuje současně péct až 3 pokrmy, aniž by se jejich chutě a vůně smísily. Po nenáročné přípravě pokrmů troubu snadno vyčistíte s pomocí páry díky technologii SmartClean™. Jednoduše vložíte nádobu s 250 ml vody dovnitř trouby, zapnete příslušný program a po jeho skončení pouze setřete nečistoty houbou. Nečistot se nemusíte obávat ani z vnějšku; úprava nerezového povrchu chrání spotřebič proti otiskům prstů. Znečištěné místo stačí pouze setřít a trouba bude opět zářit. K dispozici je i v bílém provedení. Doporučená cena trouby Whirlpool AKZ9 6220 IX je 10 990 Kč vč. DPH.

Multifunkční mikrovlnná trouba Whirlpool JT 479 IX, BL

Multifunkční volně stojící mikrovlnná trouba Whirlpool z řady JetChef Premium vaří, rozmrazuje, ohřívá, peče, griluje, smaží a dokonce i vaří v páře, a spojuje tak výhody několika spotřebičů. Díky inteligentní technologii 6. smysl kontroluje a neustále upravuje parametry přípravy pokrmů, šetří energii a také se snáze ovládá. Funkce Bread Defrost slouží k rychlému rozmrazování pečiva, funkce Steam pro zdravé vaření v páře. Pokrmy jsou tak uvařené za kratší dobu a lépe si zachovají vzhledové i nutriční vlastnosti. Zeleninu, pečeni, rybu nebo koláče připravíte křupavé na povrchu a šťavnaté uvnitř díky funkci Crisp a stejnojmennému speciálnímu talíři. Jedná se o unikátní technologii vyvinutou společností Whirlpool pro multifunkční trouby, která efektivně kombinuje působení grilu, mikrovln a speciálního Crisp talíře. Vnitřní objem trouby Whirlpool JetChef Premium je 33 litrů, průměr otočného talíře, který lze v případě vaření velkých porcí i zastavit, je 36 cm. Běžná cena multifunkční mikrovlnné trouby Whirlpool v nerezovém provedení (JT 479 IX) i v černé barvě (JT 479 BL) je 8 490 Kč s DPH.

Sporák s indukční varnou deskou Whirlpool AXEF 6634/IX

Nerezový model v šíři 60 cm zaujme na první pohled nadčasovým dotykovým displejem, který posouvá design sporáku na novou úroveň. Velmi komfortní je také indukční varná deska se čtyřmi varnými zónami a dotykovým ovládáním.  Uživatelé mohou vybírat ze speciálních funkcí jako je například nízkoteplotní pečení, pečení pizzy, pečení chleba, zákusků a mnohé další. O vždy dokonalý výsledek se postará senzorová technologie 6. smysl. „Úklid” trouby po pečení zajistí samočisticí systém pyrolýzy. Běžná cena sporáku Whirlpool AXEF 6634/IX je 19 990 Kč vč. DPH.

Produktové tipy – Hotpoint

whi3.jpg

Parní trouba MS 998 IX HA: Tři metody přípravy pokrmů – pára, horkovzdušné pečení, pára a horký vzduch

Kombinovaná parní trouba MS 998 IX HA v designu 9 s výškou 45 cm a vnitřním objemem 31 l představuje perfektního pomocníka pro zvýraznění přirozené chuti potravin připravených lehkým a zdravým způsobem. Díky přizpůsobování vlhkosti a teploty jsou pokrmy zvenku křupavé a uvnitř křehké. Parní trouba je maximálně všestranná. Kromě funkce vaření v páře je možné použít i funkci horkovzdušné pečení s ventilátorem, které zaručí křupavou kůrku i u velmi šetrné přípravy jídla za kratší čas. Zároveň nabízí možnost tyto dvě funkce – páru a horký vzduch – kombinovat. Trouba je ideální i pro rychlé rozmrazování, ohřívání či vaření. Přípravu pokrmů usnadňují asistované programy, kdy parní trouba sama navrhne vhodný program, správnou teplotu i ideální umístění plechu nebo nádoby. Díky speciální úpravě Antifingerprint nezůstávají otisky prstů na povrchu trouby. Součástí příslušenství je i teplotní sonda. Doporučená cena vestavné parní trouby MS 998 IX HA je 29 990 Kč vč. DPH.

Samostatná pyrolytická horkovzdušná trouba FI9 891 SP IX HA

Tento model v nejvyšším designu 9 v provedení kombinace černého skla s nerezovými detaily je ovládán dotykově s volbou zobrazovanou na černobílém textovém displeji v českém jazyce. Technologickému vybavení vévodí 28 automatických receptů řízených senzorem a teplotní sonda pro dokonalou kontrolu, technologie Multiflow a elektronická kontrola teploty. Využít je možno též 6 tradičních a 9 doplňkových funkcí s nastavitelnou teplotou 50–250 °C. Snadnou údržbu zajišťuje pyrolytické čištění, plynulému dovírání dvířek pomáhá funkce Soft Closing. Trouba má vnitřní objem 73 litrů a 4vrstvé sklo. Do příslušenství patří rošt, hluboký plech, mělký plech, jedna úroveň výsuvných kolejniček, teplotní sonda a grilovací rožeň. Mimořádný design této trouby získal ocenění RedDot Award 2016. Běžná cena horkovzdušné trouby FI9 891 SP IX HA je 18 990 Kč vč. DPH.

Samostatná horkovzdušná trouba Hotpoint FI7 861 SH IX

Model z řady vestavných spotřebičů Hotpoint v designu 7 s ovládáním pomocí zápustných knoflíků nabízí 9 tradičních a 8 speciálních funkcí, volba se zobrazuje na grafickém displeji v českém jazyce. O optimální distribuci tepla se stará technologie Multiflow. Vnitřní objem trouby je 73 litrů, do vybavení patří také tlumené dovírání dvířek Soft Closing. Šetrné a ekologické čištění zajišťuje funkce Diamond Clean, která pracuje na principu páry, a to díky speciálně upravenému smaltovanému povrchu s čisticími vlastnostmi, které se aktivují právě pomocí páry v průběhu čisticího cyklu. Oproti pyrolýze nabízí značnou úsporu energie – trvá jen 35 minut, přičemž teplota dosahuje pouze 90 °C.

Tento model je k dispozici ve čtyřech barevných provedeních, která dokonale zapadnou do setu s mikrovlnnou troubou ve stejném designovém a barevném provedení. Běžná cena horkovzdušné trouby FI7 861 SH IX HA (BL, WH, CF, DS) je 16 490 Kč vč. DPH.

Mikrovlnná trouba s vařením v páře

Hotpoint MN 512 IX HA

Model s kapacitou 22 litrů je elegantní variantou trouby do horní skříňky v neutrálním nadčasovém designu s lakovaným interiérem a grafickým displejem. Disponuje technologií Multiwaves, díky níž je pečení, ohřívání a rozmrazování rovnoměrnější, čas přípravy kratší a spotřeba energie nižší. Nabízí také vaření v páře a rozmrazování Dynamic Defrost. Doporučená cena mikrovlnné trouby MN 512 IX HA je 10 490 Kč vč. DPH.

Produktové tipy – Indesit

whi2.jpg

Horkovzdušná trouba Indesit IFW 6844 C IX

Horkovzdušná nerezová trouba Indesit IFW 6844 C IX v energetické třídě A o objemu 71 l má jednoduché ovládání pomocí knoflíků. Umožňuje víceúrovňové pečení, díky kterému můžete najednou péct maso k večeři spolu s bábovkou ke kávě. Trouba je vybavena 11 programy a také funkcí „Turn & Cook”, která za vás automaticky nastaví ideální teplotu a dobu pečení pro mnoho oblíbených receptů – od přípravy masa přes těstoviny až po moučníky. Trouba se snadno čistí díky katalytickým vložkám – uvnitř trouby je speciální samočisticí povrch, který pohlcuje mastnotu i nečistoty. Čištění je tak úžasně snadné. Doporučená cena trouby IFW 6844 C IX je 5 990 Kč.

 

Uložit

Reklama