Co se plísní v domácnosti týká, vlhký podzim a zima patří každoročně mezi kritické měsíce. Za okny je chlad a někdy i mráz, takže větráte co nejméně a doma vám vzniká vlhko. Přesně to jsou ideální podmínky pro vznik plísní.

Jaké jsou naše rady, abyste se vyhnuli vzniku plísní v domácnosti nebo na chatě či chalupě?

1. Základem je pořádné větrání, a to alespoň jednou denně. Jestli máte pocit, že byste u toho zmrzla, můžete třikrát denně udělat větrání kratší. Na druhou stranu se nesmíte bát v domě přitopit. Sice vás to přes zimu vyjde trochu dráž, ale výsledek stojí za to. Je totiž prokázáno, že dlouhodobější pobyt mezi plísněmi má vliv na zdraví. Organismus pohybující se mezi plísněmi trpí záněty sliznic, alergiemi a někdy až astmatem.

Savo

2. Není tedy radno plísně ignorovat. Při jejich odstraňování byste vždy měla postupovat velmi obezřetně a hygienicky. Nedělejte to nasucho. Tím byste docílila leda tak většího rozšíření postiženého prostoru. Plísně vždy odstraňujte namokro, ideálně dezinfekčním přípravkem určeným proti nim. Postižené místo nastříkejte, chvíli počkejte a nakonec vše setřete.

3. V místnosti byste měla uvolnit prostor kolem zdí, aby mohl vzduch volně proudit. Na stěnách se totiž plísním extrémně daří. Nábytek proto nestavte přímo na stěnu, nechejte tam raději až pěticentimetrovou mezeru. Proti plísním na stěnách pomáhá i nové vymalování. Použít k němu můžete některý z antibakteriálních nátěrů. Pravidelně uklízejte i na méně dostupných místech.

4. Pro správně „dýchající byt“ byste měla mít také kvalitní odvětrávání v koupelně, kde se vlhkost obyčejně drží nejvíce. Víte-li, že budete měnit okna, pořiďte si je rovnou s možností mikroventilace. Nová těsnící okna by vám totiž s plísněmi mohla dost zavařit. Se snadno nastavitelným odvětráváním se oproti tomu vyhnete nejen plísním, ale i velkému úniku tepla.

Jak plíseň poznáte?

Prvním příznakem, že se plíseň objevila, je ztmavlé a vlhké místo na stěně nebo ve spárách mezi dlaždicemi. Zpočátku sice vypadá jako obyčejný flek nebo špína, ale pokud jej podceníte, může vzniknout vážnější problém. Plísním se daří především ve vlhkém a teplém prostředí, kde se málo větrá. Stěny a spáry mezi dlaždicemi pomalu vlhnou a stávají se tak živnou půdou pro plísňové kolonie, které způsobují nejen estetické nedostatky, ale mohou představovat také zdravotní riziko pro celou rodinu.

Rychlé řešení

Výskytu plísní v domácnosti lze předejít vcelku snadno. Stačí jen dodržovat zásadu suchého a větraného prostředí a uklízet kvalitními čisticími prostředky. Nejdůležitější je pravidelně dezinfikovat kritická místa. Pokud plísně již zaútočily na vaše stěny, dlaždičky, spáry, těsné zákoutí či spáry v rámech oken, v žádném případě je nedrhněte na sucho kartáčem. Jediné, čemu tak pomůžete, bude jejich rozmnožení. Nejjednodušším způsobem, jak se plísní zbavit, je použít kvalitní dezinfekční přípravek.

Savo

Jaké přípravky vám chceme doporučit pro boj s plísněmi?

Ideálním přípravkem na ošetření problémových míst je Savo Proti plísním. Účinně odstraňuje nejen plísně, řasy a kvasinky, ale dané místo i vybělí. Na problematické spáry mezi dlaždicemi v koupelně výborně poslouží jemně parfemované Savo Proti plísním Koupelna.

Účinek je okamžitý a viditelný okem. Plíseň před aplikací přípravku neodstraňujte mechanicky, mohlo by dojít k rozptýlení nebezpečných výtrusů. Přípravek nastříkejte na plíseň a nechte cca 20 min působit, poté opláchněte a odvětrejte.

Savo Proti plísním je k dostání v lahvi s praktickým rozprašovačem. Ten zajišťuje velmi snadnou manipulaci a likviduje plíseň i na těžko dostupných místech. Nezávazná doporučená spotřebitelská cena je 84,90 Kč.  Více informací najdete na www.savo.eu.

Používejte dezinfekční přípravky bezpečně. Před použitím si vždy přečtěte údaje na obalu a připojené informace o přípravku.

Reklama