Dříve, než si myslíte
Semínko nápadu předávání oblečení bylo zaseté možná dříve, než si myslíte. Už v 18. století předávali pánové své obnošené kousky služebníkům a ti později začali oblečení prodávat rolníkům. Největší boom však second handy zažily až ve 20. století, kdy se použitý textil stal zbožím, které prodávali v USA imigranti židovského a italského původu.
Kvalita versus kvantita
U nás dříve vůbec sekáče nebyly. Lidé totiž moc obnošeného oblečení neměli, jelikož toho tady také moc nebylo. Socialismus přinesl umělé materiály, silony, dederony a kvalitní kousky - třeba jako džíny - si dívky kupovaly výjimečně v Tuzexu.
Jde i o zdraví
V řetězcích s rychlou módou kupujeme nekvalitní textil. Polyesterové šaty sice leckdy vypadají krásně, ale šijí je malé děti v Číně, které za práci nedostávají skoro zaplaceno. Jejich malé ruce nejsou tak zkušené, a tak sem tam nejdeme křivé švy nebo se kousek po roce stane nenositelným. Navíc si zahráváme i se zdravím, a to především se stavem své pokožky, jež nemůže pod umělým materiálem dýchat.
Jaké second handy stojí za hřích:
- Profi Second Hand Pardubice – Palackého tř. 1931 (naproti Atrium Palác)
- Second Hand u Zajíce Praha – Heřmanova 53
- Hrabárna Hradec Králové – U Trati
- Front móda Second Hand Brno – Domažlická 2
- Swis Second Hand Praha Ruzyně – Kralupská 47
Čtěte také:
- Obliba second–handů stále roste. U některých Čechů tvoří hlavní složku nákupu oblečení
- Postup: Jak vyrobit jednoduchou sukni na léto
Nový komentář
Komentáře
Já moc nemám čas obrážet second handy, a tak oblečení z druhé ruky nakupuji alespoň online přes https://www.onlinesekac.cz Nedávno jsem si tam pořídil prakticky nový šatník na tuto sezonu a vyšlo mě to opravdu na pár korun.
Ako občas do sekáču zájdem, proste len pre ten pocit dobrého úlovku, ale nikdy teda nedám za kúsok viac než dve stovky... nekupujem si teda len bio eko veci vyrobené domácimi značkami a v pohode priznám, že nakupujem aj v bežných obchodoch typu Reserved atď. ale aj tam sa už dajú kúpiť lepšie veci z prírodných materiálov, ktoré vám vydržia. Nekupujem toho veľa, takže mi ceny nevadia, ale stejne si často počkám do výpredajov a preto sa mi moc do sekáčov nechce, lebo aspoň v Prahe mi prídu v porovnaní s výpredajmi nevýhodné.
V našem městečku je prima second hand s čistým a kvalitním oblečením, jezdí sem nakupovat i party děvčat z Prahy. Ceny jsou od 45,-/ks. Jednou za tři měsíce je vše za 20,-,pak za 10,- a když ještě zbyde tak i za pět kaček. Fakt pěkné a často i velmie značkové věci. Pak tu máme další tři sekáče, kde je zboží flekaté, oprané, děravé a nevabně to tam smrdí, cenu určuje prodavačka podle nakupujícího :/.
možná to bylo levné, ale vylézt se v tom nedá nikam, vypadá jako hastroš
Jako kostým mezi bezdomovce dobrý.
Tak do sekáče bych nakupovat nešla. A mohl by být sebeluxusnější.
no a hlavně je to čínské rádobyoblečení napuštěné zdraví škodlivými barvami, tohle by měla EU zakázat