Příčiny jarní únavy hledejme o pár měsíců dříve – na podzim. Dny se krátí, energie ubývá postupně celou zimu a naše tělo je pak na jarní aktivity příliš slabé. Pokud chcete zatočit s jarní únavou, začněte už teď.

unava

Zima byla dlouhá a studená, sluníčko se prakticky neukázalo, a najednou je tu jaro se vší intenzitou a svěžestí všude kolem nás. Vy se však přesto cítíte malátní, unavení a bez energie? Nejste v tom sami!  Přechod na jarní aktivní režim je pro náš organismus značně vyčerpávající.

Příčiny jarní únavy hledejme o pár měsíců dříve – na podzim. Dny se zkracují, teploty klesají a většina z nás omezí pohyb venku na minimum. Nedostatek pohybu spolu se zimním přejídáním, které dosahuje vrcholu o Vánocích, postupně zhoršuje naši kondici a imunitu, která je na jarní aktivity příliš slabá. Pokud chcete zatočit s jarní únavou, začněte už teď. My vám poradíme, jak na to.

Hýbejte se

Důležitá je změna životního stylu již během zimy. Zcela zásadní je pro lidský organismus pohyb. Najděte si sport, který vás baví, pokud nejste příliš sportovně založení, zkuste třeba dynamickou chůzi se sportovními holemi (tzv. nordic walking). Tělu v zimních měsících prospěje saunování, udržovat kondici můžete také plaváním v krytých bazénech.

Vyrazte na hory

Slunečních paprsků si v zimě moc neužijeme, zvláště ve větších městech jim brání častá inverze. Udělejte si proto výlet na hory a nechte se pěkně prohřát od slunce a nadýchejte se čerstvého vzduchu. Zlepší vám to náladu a nastartuje proces tvorby vitaminu D v kůži, který mimo jiné pozitivně ovlivňuje obranyschopnost organismu.

Hlídejte si jídelníček

Únava souvisí s nedostatkem vitamínů D a E, minerálů jódu a selenu. Typická jídla české kuchyně jsou sice velmi chutná, ale jejich pravidelná konzumace tělu příliš neprospívá. Pokud zařadíte do svého jídelníčku více ovoce, zeleninu a ryby, uvidíte, že vaše tělo to ocení. Odměnou vám bude příliv energie.

Vyzkoušejte enzymy

Prodělané chřipky nebo virózy během zimy zůstávají často nedoléčené, což se může také nepříznivě podepsat na fungování naší imunity. V situacích, kdy je oslabená, proto vezměte na pomoc enzymy. Enzymy v těle každého z nás jsou důležitou součástí imunitního systému, který nás za normálních okolností chrání před různými infekcemi a chorobami. Pokud je tělo oslabeno a nedokáže produkovat dostatek vlastních enzymů, je nutné mu je dodat zvenčí. Můžete si je koupit ve formě tablet (např. Wobenzym, v lékárně jej seženete za necelých 200 korun). Tyto léky jsou cílenou kombinací živočišných a rostlinných enzymů, které prospívají našemu tělu a výrazně aktivují imunitní systém. Jsou navíc účinné i při léčbě zánětů, které bývají často způsobené právě oslabenou imunitou.

Reklama