637f5a551d49dobrazek.png
Foto: Shutterstock

Angínovník čínský (Belamcanda chinensis/Iris domestica)

Bylinka se zajímavými, mečovitými listy a krásnými květy je neodmyslitelnou součástí čínské medicíny. Mimo jiné i proto, že je velmi účinná při zánětech horních dýchacích cest i angíně. Dokáže dezinfikovat sliznice, uvolňovat hleny a ulevit při kašli. Pomáhá ale i hlasivkám, a to i preventivně. Stačí zhruba půl minuty požvýkat kousek listu, v němž se léčivé látky ukrývají. Ale ne moc často, maximálně šestkrát denně. V léčivce se nacházejí i alkaloidy, které jsou mírně toxické.

637f58b283d28obrazek.png
Foto: Shutterstock

Jde o nenáročnou rostlinu, které se bude dařit venku i doma v květináči. V záhonku ji ale přes zimu nenajdete, stáhne se do země, kde přečká mrazy.

Rýmovník (Plectranthus amboinicus)

Věrný svému názvu ulevuje nejen od rýmy, ale také od dalších neduhů provázejících nachlazení. Navíc tlumí bolesti hlavy, mírní astma a snižuje teplotu. A jako bonus vám pomůže s trávením. Stačí si z něj připravit čaj (1 až 2 lístky). K lístkům můžete během dne i čichat, nebo je položit na topení, aby se rozvoněly po bytě.

637f58e226e04obrazek.png
Foto: Shutterstock

Je to pokojová rostlina, která má ráda teplo a světlo, zato nesnáší průvan. Neměli byste ji ani přelévat. Jinak je nenáročná a roste skutečně bujně.

Šalvěj lékařská (Salvia officinalis)

Jméno dostala z latinského slova „salvare“, což znamená spasit, vyléčit. A to skutečně umí. Kromě jiných léčivých vlastností dokáže také bojovat s chřipkou a nachlazením. Má protizánětlivé i baktericidní účinky. Pomáhá při zánětech v ústech i v hrdle, tlumí bolení v krku a kašel. Z listů i natě bylinky (ideálně před květem) si můžete udělat čaj, tinkturu nebo kloktadlo. Jen pozor při užívání vnitřně – nesmí se to přehánět. Bylinka obsahuje mírně toxický thujon, který lze částečně odstranit při delším povaření (cca 2 minuty). Šalvěj vůbec nesmí kojící a těhotné ženy.

637f59265a4cfobrazek.png
Foto: Shutterstock

Přezimuje v záhonku, ale můžete ji pěstovat také doma v květináči. Jen se neobejde bez dostatku sluníčka, takže ideální je jižní parapet. Nesmíte ji ani přelévat.

Máta (Mentha)

Hodí se nejen k přípravě lahodného nápoje, ale uleví vám také při nachlazení. Při inhalacích pomáhá uvolnit ucpané dutiny a pomáhá bojovat proti infekci. Nejvíce mentholu (pozor, u něho může jít o alergen) obsahuje máta peprná.

637f5956c1ff3obrazek.png
Foto: Shutterstock

Velmi rychle se rozrůstá a při mírné zimě ji můžete sklízet i na záhonku. Sázkou na jistotu je ale pěstování doma v květináči. Nepotřebuje přímý sluneční svit, zvládne i polostín. V zimě bude prosperovat na parapetu západně orientovaného okna. Vyžaduje pravidelnou zálivku. Kořeny nesmí vyschnout, ale ani by neměly stát ve vodě.

Tymián obecný (Thymus vulgaris)

Lístky i nať pomáhají nemocech horních cest dýchacích, léčí kašel a blahodárně působí na průdušky při astmatu. Je jednou z nejmocnějších bylinek v boji se zánětem a působí i antibakteriálně. Můžete si z něj uvařit čaj, vyrobit tinkturu nebo kloktadlo. A hodit se vám bude i v kuchyni.

637f598b5a611obrazek.png
Foto: Shutterstock

Není náročný v záhonku ani v květináči na parapetu. Potřebuje hlavně lehkou, propustnou půdu a slunce. Rozhodně ho ale nesmíte přemokřit.

Zdroj informací: Bylinky pro všechny, Bylinkovo, Bylinky v kuchyni

Čtěte také:

Reklama