Když mají dva lidé jiný názor, nemusí to být vždycky špatně. Ale jak je to v manželství? I v něm mají lidé samozřejmě různé názory, ale bývá o hodně těžší, pokud je jádrem sporu zásadní věc, například výchova dětí. Anebo teplota v bytě.

Nevěříte, že by to mohl být problém? Já už ano. A to poté, co mi jedna bývalá kolegyně z práce popisovala, jak se s manželem neustále dohadují o teplotě v bytě.

teplo

Denisa má totiž ráda spíš zimu, když je někde horko, bývá unavená, pomalejší, hodně se potí, prostě jí to nedělá dobře. Její manžel je ale pravý opak, nejradši by žil na rovníku, protože miluje teplo. U nich doma to často vypadá jako při válce záškodníků. Ten, kdo přijde první domů z práce, zvolí si podle svého gusta teplotu na termostatu, a radiátory buď ztlumí, nebo naopak zvýší. Ve chvíli návratu druhého začínají dohady a „tajné“ akce kvůli změně teploty. Při průchodech kolem radiátorů tu jeden z nich otočí doleva, aby teplotu ubral, za pár minut ten druhý doprava, aby to bylo naopak. Někdy nenápadně mění teplotu rovnou na termostatu, podle toho, jak to vypadá v celém bytě.

Nikdy se neshodneme

Nejhorší je, když se zatopí v krbu, to bývá v obývacím pokoji hodně velké vedro. „Já padám horkem a chodím se chladit do sklepa, manžel je spokojený. Když se v krbu netopí a hlídám si termostat, tak je zase skvěle mně, ale manžel si jde vzít provokativně nejmíň dva svetry, aby mi ukázal, jaká je mu zima a jak musí chudák trpět. A bohužel naše hádky nekončí ani ve chvíli, kdy jdeme do postele. Protože teplota v ložnici je zase jiná kapitola...

Já bych spala nejradši při patnácti stupních, ale to mi nikdy neprojde. Dohodli jsme se teda na kompromisu a máme tam nastavených dvacet stupňů, ale i tak se v noci často budím zpocená a unavená, a to pak odcházím do vedlejšího pokoje, kde je topení úplně vypnuté a kde pak spím krásně až do rána. Myslím, že se tam brzy přestěhuju natrvalo a asi tam budu trávit se zavřeným topením celé dny. Tahle situace nemá řešení, naše těla jsou prostě nastavená na jinou teplotu, těžko s tím něco můžeme dělat. Manželova ideální teplota pro fungování přes den je dvacet sedm až dvacet osm stupňů, mně bohatě stačí kolem jednadvaceti. Nikdy se neshodneme,“ stěžuje si Denisa.

Vysoké teploty nejsou zdravé

Podle odborníků má pravdu Denisa, vysoké teploty nejsou dlouhodobě pro tělo dobré a spát v horku není zdravé. Suchý a teplý vzduch bývá často příčinou neklidného spánku, může působit dokonce dýchací potíže, tělo se tak víc potí a vydává víc energie, neodpočine si. Při spaní by tedy měla být teplota ideálně od 17 do 19 stupňů, protože organismus může při této teplotě nejlépe regenerovat. Důležitý je také čerstvý vzduch, v noci trochu vlhčí. I proto je dobré větrat, rozhodně každý den před spaním, ale nejlépe i přes noc, samozřejmě pokud není hodně velké vedro nebo naopak moc velká zima.

„No, a o větrání mi ani nemluvte, to je další kámen úrazu. Já bych měla nejradši pořád otevřené okno, ale manžel pokaždé hned zavírá, že je mu zima. Takže se hádáme i kvůli větrání...“ dodává s povzdechem Denisa. Opravdu někdy nebývá jednoduché domluvit se v manželství. A to je problém s teplotou ještě z těch méně zásadních, které mohou během soužití s partnerem nastat. I když, jak říká Denisa, možná u nich dojde k tomu, že se kvůli teplotě v bytě nakonec rozvedou - ona se odstěhuje na sever a manžel někam do Afriky.

O hádkách jsme psali v našem magazínu:

Reklama