S kamerou se Janek Kroupa vydal za těmi, kteří si prožili to nejhorší – za pozůstalými, a ve velmi intimních rozhovorech divákovi nastíní život lidí, kterým vzal jejich blízké vrah, často jen pro pár tisíc. Prostřednictvím zpovědí, se oběti často vrací zpět do minulosti, znovu prožívají trauma. Nakonec se jim svým způsobem uleví, když se svěří někomu dalšímu.

Celý příběh dokreslují a fakticky komentují vyšetřovatelé nebo soudní lékaři, kteří daný případ skutečně vyšetřovali a pachatele potrestali. Jedním z nejsilnějších příběhů je případ „heparinového vraha“ Petra Zelenky, který od května do září 2006 spáchal sedm vražd a o dalších deset se pokusil. Soudce ho poslal do vězení na doživotí. Jaká byla jeho motivace zabíjet nevinné pacienty a jak poznamenal své kolegy a pozůstalé?

„V detektivkách to vždy končí dobře – vrah je chycen. I zde bychom to mohli takto vnímat, je vlastně dobrý konec, že vrah za své činy pyká a jde do vězení. Ovšem realita je jiná. Musíme si uvědomit, že poškození žijí dál a už jim nikdo nepomůže. To, že pachatel je ve vězení, je sice hezké, ale blízké to nikomu nevrátí. A stát se za takto postižené úplně nepostaví, dodnes nikomu z nich nepomohl. Žijí s tou svou šílenou bolestí, kdy přišli o kamarády, partnery a podobně. Se ztrátou blízkého člověka se vyrovnat nejde, zejména v případech, kdy přijdete o dítě. Vyprávíme příběh, kdy mamince zavraždí mladého kluka, strašně talentovaného. Kdyby žil, pravděpodobně by se proslavil jako úspěšný malíř, protože měl neskutečný talent. A ten život mu vzal člověk kvůli pěti stovkám,“ nastiňuje Janek Kroupa jeden z případů, které na televizních obrazovkách již brzy uvidíme.

„Doufám, že Příběhy českých zločinů zaujmou našeho diváka svou opravdovostí. Janek Kroupa se zaměřil nejen na kriminální příběhy, které rezonovaly Českou republikou, ale především na ty, které se staly v regionech. Věřím, že diváky nedělní kombinace úspěšného krimiseriálu Policie Modrava a novinky Příběhy českých zločinů bude bavit,“ říká programová ředitelka TV Nova Alex Ruzek.

Foto: TV Nova

Reklama