S kamerou se Janek Kroupa vydal za těmi, kteří si prožili to nejhorší – za pozůstalými, a ve velmi intimních rozhovorech divákovi nastíní život lidí, kterým vzal jejich blízké vrah, často jen pro pár tisíc. Prostřednictvím zpovědí, se oběti často vrací zpět do minulosti, znovu prožívají trauma. Nakonec se jim svým způsobem uleví, když se svěří někomu dalšímu.
Celý příběh dokreslují a fakticky komentují vyšetřovatelé nebo soudní lékaři, kteří daný případ skutečně vyšetřovali a pachatele potrestali. Jedním z nejsilnějších příběhů je případ „heparinového vraha“ Petra Zelenky, který od května do září 2006 spáchal sedm vražd a o dalších deset se pokusil. Soudce ho poslal do vězení na doživotí. Jaká byla jeho motivace zabíjet nevinné pacienty a jak poznamenal své kolegy a pozůstalé?
„V detektivkách to vždy končí dobře – vrah je chycen. I zde bychom to mohli takto vnímat, je vlastně dobrý konec, že vrah za své činy pyká a jde do vězení. Ovšem realita je jiná. Musíme si uvědomit, že poškození žijí dál a už jim nikdo nepomůže. To, že pachatel je ve vězení, je sice hezké, ale blízké to nikomu nevrátí. A stát se za takto postižené úplně nepostaví, dodnes nikomu z nich nepomohl. Žijí s tou svou šílenou bolestí, kdy přišli o kamarády, partnery a podobně. Se ztrátou blízkého člověka se vyrovnat nejde, zejména v případech, kdy přijdete o dítě. Vyprávíme příběh, kdy mamince zavraždí mladého kluka, strašně talentovaného. Kdyby žil, pravděpodobně by se proslavil jako úspěšný malíř, protože měl neskutečný talent. A ten život mu vzal člověk kvůli pěti stovkám,“ nastiňuje Janek Kroupa jeden z případů, které na televizních obrazovkách již brzy uvidíme.
„Doufám, že Příběhy českých zločinů zaujmou našeho diváka svou opravdovostí. Janek Kroupa se zaměřil nejen na kriminální příběhy, které rezonovaly Českou republikou, ale především na ty, které se staly v regionech. Věřím, že diváky nedělní kombinace úspěšného krimiseriálu Policie Modrava a novinky Příběhy českých zločinů bude bavit,“ říká programová ředitelka TV Nova Alex Ruzek.
Foto: TV Nova
Nový komentář
Komentáře
To bude velmi emotivní pořad - popravdě nevím, zda se člověk chce v bolesti druhých "rýpat". Znám člověka, který zabil (velmi trýznivě svou přítelkyni). Ten je již venku, má svoji rodinu, odstěhoval se a je mu dle zpráv relativně fajn. Ale zničil životy nejen blízkých své tehdejší přítelkyně, ale také své rodiny - jeho rodiče to nedali a rozvedli se. Jeho bratr třeba neměl šanci široko daleko získat práci - vždyť přece byl bratrem vraha. Odstěhoval se do zahraničí, do Česka jezdí sporadicky (když jeho bratr vraždil bylo mu 16let - ve škole to měl zlé, ve vsi také..., přátelé ze dne na den zmizeli, dívka ho opustila...). Jediný, kdo ve vsi zůstal je maminka a ta je na tom i dnes po letech psychicky špatně - opuštěná a jak sama říká "bez budoucnosti".
Dodatek - vím až moc dobře, jaké to je, i můj syn zemřel mladý, měl celý život před sebou a leccos by býval mohl udělat nebo dokázat. Ale kdyby za mnou přišel reportér a chtěl si natočit dojmy a pocity, tak ho pošlu do jetele. To je velice osobní věc, nic pro sledovanost na TV Nova.
Moment - to, že je vrah ve vězení, je snad v pořádku, ne? Byl chycen, odsouzen a potrestán. Tak to má být. Co přesně by ještě měl dělat stát dalšího? Jak by se měl "postavit" za pozůstalé? A proč jen za oběti vražd ? Copak je ta bolest menší, když přijdeme o bližního, příbuzného, kamaráda, dítě například v důsledku nehody, nemoci? To, že je vrah ve vězení, život tomu mrtvému nevrátí, ovšem ani nic jiného. Nechápu, co by asi tak měl stát udělat - zaplatit pozůstalým psychiatrickou péči, nebo co? Každý člověk někdy ve svém životě přišel o blízkého člověka, a žádá snad za to nějakou kompenzaci od státu? Co je tohle za bizarní uvažování?
Nikdo nemá právo vzít někomu život! Rodič zavraždí vlastní dítě, kamarád zabije kamarádku, úchyl unese dítě zneužije ho a zavraždí to je taková ohavnost. Každý má na trest smrti jiný názor, já bych ho opět zavedla, ten kdo provede něco tak zrůdného si nic jiného nezaslouží