Zlozvyky byly, jsou a nejspíš stále budou běžnou součástí života. Zpravidla jde o činnosti, které vás nebo vaše okolí štvou, někdy do určité míry limitují. Zbavit se jich většinou nejde na povel, protože je máte zažité a často spojené s určitou situací nebo psychickým stavem. Ať už jde o stres, soustředění nebo smutek, v jistém smyslu vás zlozvyky „podrží“, abyste se v daný okamžik cítili lépe. Jde tedy o jakýsi rituál, který z krátkodobého hlediska uleví, z dlouhodobého ale škodí, vadí či obtěžuje. Máme pro vás 5 běžných zlozvyků a tipy, jak s nimi zatočit.

ad1.jpg
Foto: Shutterstock

„Dobré zvyky se těžce nabývají, ale snadno se s nimi žije. Zlozvyky se snadno získávají, ale život s nimi je obtížný.“ —  Zig Ziglar, americký motivační řečník

Okusování nehtů

Nejenže je kousání nehtů nehygienické, je také společensky odpuzující a velmi neestetické. Z dlouhodobého hlediska vede tento zlozvyk až k vážným nehtovým deformacím, stejně jako k poškození zubů (v extrému až k jejich vychýlení). Okousané krátké nehty pokazí celkový dojem z osobnosti člověka a – ať se to jeví jakkoli úzkoprsé – mohou být také důvodem, proč si vás nevybere potenciální zaměstnavatel či partner.

Snažte se pochopit důvod, který vás ke kousání nehtů přivádí. Často jde o ventil vnitřního napětí, strachu či úzkosti, někdy o nezpracovanou agresi. Důvod může být i docela banální: obyčejná nuda. Ať tak nebo jinak, definujte spouštěč. Následně se pokuste nahradit svůj zlozvyk jiným – neutrálním nebo pozitivním zvykem.

Chození pozdě

Nejenže chodit všude se zpožděním je neslušné vůči ostatním, ale také znamená, že jste v neustálém spěchu. Honíte se od jednoho k druhému a v konečném důsledku nestíháte nic tak, jak byste si přáli. Navíc se „musíte“ zbytečně často omlouvat, protože přijít pozdě a ještě se neomluvit by bylo už vážně moc.

Přiznejte si, že permanentně nestíháte. Pokud to jde, uberte povinnosti a realisticky pozměňte časový plán. Nesnažte se být dochvilní, ale dejte si za úkol přijít dříve. Zaměřte se na to, že dorazíte s patnáctiminutovým předstihem a zamyslete se nad tím, jak můžete přebytečný čas využít. Naordinujte si třeba kontrolu e-mailů, vyřízení telefonu nebo přečtení pár stránek z oblíbené knížky. Chození dřív vás nakonec začne ještě bavit.

ad2.jpg
Foto: Shutterstock

Vše na poslední chvíli

Jsou lidé, které stres motivuje a vymáčkne z nich nadstandardní výkon. Takových je ale menšina. Přesto řada z nás nechává vědomě některé záležitosti na poslední chvíli, a až když je úplně nejhůř, snaží se vše dohonit. Dlouhodobě takové chování neprospívá. Fyzicky i psychicky vás postupně vyčerpává a nesvědčí ani neustálé „hyper-napětí“, zda stihnete dokončit svou práci včas.

Začněte věci dělat jinak. Buďte proaktivní, plánujte dopředu, přemýšlejte v delších časových horizontech. Své úkoly si ručně sepište na papír včetně termínů, do kterých budou splněny. Nechte si vždy záměrně den či dva rezervu před oficiálním termínem, ale dodržujte ty své. Získáte tím časový náskok a s ním ještě uvolňující pocit, že máte nad svým životem konečně kontrolu.

Stresové přejídání

Někteří lidé, kdykoli se cítí nešťastní, vystresovaní nebo unavení, mívají tendenci nepřiměřeně jíst. Jídlo je alespoň na chvíli uklidní, uvolní a pošle do mozku ty „správné“ látky. Taková konzumace ale nemá nic společného s hladem – obvykle souvisí s emocionální prázdnotou. Dobrý pocit navíc zmizí v okamžiku, kdy hodování dokončíte. Následuje vztek na sebe sama a pocit, že svůj život nezvládáte.

Důležité je identifikovat spouštěč stresového přejídání a cíleně tyto impulzy eliminovat. Jídlo nikdy nebylo (a nebude) cestou, jak své problémy dlouhodobě zvládnout. Buďte k sobě upřímní, ale nelitujte se. Naopak zaveďte pevný řád a zdravé stravovací návyky, případně si nechte pomoci od odborníka. Uvědomte si, že používat jídlo jako nástroj k naplnění svých emocí není v pořádku.

ad3.jpg
Foto: Shutterstock

Neustálá kontrola mobilu

Mít přehled a neztratit kontakt. Vědět, co se děje, co ten či onen řekl, kde byl a jak se cítí… Kolik lajků získala vaše fotka. A přestože se nezdá, že by vám zrovna někdo psal, je lepší to raději ještě prověřit. Závislost na mobilním telefonu se stala novodobým nešvarem, velmi častým zlozvykem. Mnoho především mladých lidí své telefony prakticky nepřetržitě kontroluje, ani v noci nevypíná a ráno se místo na partnera nejprve podívá na displej mobilu.

Všeho moc škodí. Udělejte si čas od času digitální detox. Oznamte svým přátelům, že „se vypínáte“, zapomeňte na pár hodin (nebo na víkend) na mobil a počítač. Zpočátku to možná půjde těžko, časem ale přijdete na to, že má taková pauza něco do sebe. Zaveďte si pravidelný řád. Večer mobil vypněte a nezapněte dříve než například v osm ráno. Přestaňte být závislí.

Čtěte také:  

Zdroje: lifehack.orgmic.com, citát z citaty.net