Křestní jména dětí narozených v lednu sleduje Český statistický úřad již dvacet let. „Stejně jako vloni se i na začátku letošního roku narodilo nejvíce Elišek a Jakubů. Není to žádné překvapení, Eliška zvítězila už popáté za sebou, Jakuba sesadil z pomyslného trůnu za posledních osm let jen jednou Jan. Na dalších předních místech pak byly Anna a Adéla, u chlapců Jan a Tomáš,“ hodnotí výsledky Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu.

Celorepublikové výsledky jsou podobné jako ty krajské. Ale našlo se pár výjimek. V Pardubickém a Karlovarském kraji bylo nejčastějším chlapeckým jménem jméno David (celorepublikově na 13. místě), V Olomouckém kraji bylo u dívek nejčetnější jméno Veronika (celorepublikově na 26. místě).

Češi jsou u dětských jmen konzervativní, ale dokáží projevit i svou kreativitu. „Rodiče dali svým potomkům několik zajímavých a neobvyklých jmen. Z dívčích bych uvedl Hátu, Lorelaj, Sisi nebo Madonnu Miu. U chlapců zaujme Heliodor, Atrey, Lionel a Loki,“ doplňuje Tomáš Chrámecký z odboru vnější komunikace ČSÚ.

Nejčastější dívčí lednová jména mezi lety 2003 až 2019:

Nejčastější chlapecká lednová jména mezi lety 2003 až 2019:

Reklama