Kolik z vás vidělo v neděli otrávené a znuděné pohledy svých adolescentů? „Jéé, zase škola, to je teda vopruz...“ Naopak ti menší už nemohli nedočkavostí ani usnout. Do školy se těší, ale nadšení jim zpravidla dlouho nevydrží. My jsme se včera vydali do školy společně s dětmi.

Přibližně 822 tisíc svátečně oblečených dětí včera vyrazilo do škol přivítat po dvouměsíčním volnu nový školní rok vzdychajíce, jak ten čas rychle letí. Během následujících deseti měsíců budou každým dnem o něco chytřejší.

Středem pozornosti jsou samozřejmě především prvňáčci. Nejmladší školáky včera vítali samotní ředitelé škol. Na Základní škole Bedřicha Hrozného v Lysé nad Labem to nebylo jinak. „Letos se otevírají hned tři první třídy. Prvňáky si během vítání, pochopitelně se souhlasem rodičů, vyfotíme a fotky během následujících dnů zveřejníme na internetových stránkách školy,“ prozradil ředitel školy Jaroslav Minařík

Už před půl osmou se ke školám začali sjíždět první návštěvníci. Dalo by se říct, že v davu před vchodem je vidět mnohem více dospělých než dětí. Maminky, tatínkové, ba dokonce babičky či starší sourozenci doprovázeli malé žáčky do školy. Přesně v osm se dveře otevřely a celý dav se postupně ztratil v útrobách školy. Rodiče prvňáčků nebylo těžké poznat. Každý svíral v ruce foťák nebo rovnou kameru a všichni do jednoho s úderem osmé hodiny zmizeli ve školní budově. Před vchodem zůstala čekat jen hrstka rodičů starších dětí.

Ovšem bezpečně poznat prvňáka, to byl o něco tvrdší oříšek. Kde jsou kornouty? Kam zmizely školní brašny a la barevná krabice? „Syn kornout nemá. Za nás to taky nebylo. A v synově třídě jsem s kornoutem viděla snad jen jednoho chlapce,“ potvrdila později maminka šestiletého Hynka. Bylo překvapení, že mnohem více dětí šlo do školy první den raději s květinou než s kornoutem sladkostí.

I bez vidiny sladkostí v kornoutu se Hynek do školy těšil. „Jo, těšil jsem se do školy. Dneska jsem se ještě nic nenaučil, ale jinak umím trochu matematiku a psaní. Umím se podepsat i svoje příjmení umím napsat,“ chlubil se malý prvňáček, zatímco si nervózně pohrával s fosforovou páskou na ruku. Pásku dostali od školy všichni prvňáci, aby byli lépe viditelní především při přecházení silnice. Během prvních školních dnů budou sice přechody a vozovky v blízkosti škol hlídat strážníci a policisté, jenže věčně u škol hlídkovat nemohou.

Dětem teprve všechno začíná. Naopak vy už máte nejspíš ty největší starosti za sebou. Po nekonečném shánění pomůcek a počítání výdajů si můžete pořádně oddechnout a dopřát si trochu klidu. Nepochybně bylo léto vyčerpávající pro vás i vaši peněženku.

„Jen Hynkova školní taška mě stála tisíc korun, pět set jsem dala za psací potřeby a další pomůcky Ještě jsme samozřejmě koupili teplákovou soupravu na tělocvik a přezůvky. V dalších ročnících ty výdaje budou nejspíš vyšší, všechno to máme teprve před sebou,“ povzdechla si čekající maminka.

Na to, zda náklady skutečně porostou s přibývajícím věkem dítěte, jsme se zeptali Marie Kábrtové, maminky malého Jindřicha, který včera nastoupil do třetí třídy. „Těžko říct, jestli jsme utratili víc. Něco zůstalo z loňska, něco potřeboval nové. Nevybavím si teď a tady, kolik jsme vlastně utratili. Poslední návštěva papírnictví mě přišla snad na 500 korun.“ Jenže výbavou do školy utrácení nekončí. „Teď nám učitelé už zkraje řekli, že si máme rovnou připravit kapsy, protože děti budou jezdit na různé akce a budou si to alespoň zčásti hradit samy.“

Většina školáků má také svého koníčka. Devítiletý Jindra rád kreslí, nedávno úspěšně složil talentové zkoušky. „Synův koníček asi přinese další nemalé výdaje,“ souhlasí maminka Marie.

První školní den nebyl příliš dlouhý. Dětem se rozdaly se rozvrhy, rodičům dobré rady a o půl deváté se mezi dveřmi objevila první skupinka dětí. V devět už škola zela prázdnotou.

Čtěte také: Do škol vyrazilo 822 tisíc dětí

Máte doma školáka? Na kolik vás přišla jeho výbava? Vzpomínáte si na svůj první školní den?

Reklama