Péče o duševní zdraví je považována za velmi důležitou a návštěva odborníka na lidskou duši už dávno není tabuizována. Přesto se mnoho žen zdráhá, popřípadě si po jedné návštěvě řeknou, že to není nic pro ně. Ze zkušeností žen, které psychologa či psychiatra navštívily, vyplývají skutečnosti a poučení, která se mohou před první návštěvou hodit i vám. Berte ovšem v úvahu, že nic neplatí stoprocentně a rozhodně nechceme házet všechny do jednoho pytle.
5f632b542f999obrazek.png
Foto: Shutterstock

Typ péče i cena
Pokud není váš stav až příliš vážný a nikdo vám dosud nediagnostikoval psychickou poruchu, můžete začít s návštěvou psychologa. Jde o odborníka vzdělaného v humanitních vědách, který může poskytovat poradenství a v případě absolvování potřebného výcviku i terapii. Měl by být schopný odhalit, jestli vám dokáže pomoci, nebo potřebujete spíše péči psychiatra. Psychiatr má vystudovanou medicínu, je schopný provádět terapii a také předepisovat léky.

Jak u psychologa, tak u psychiatra platí, že služby pro vás může hradit zdravotní pojišťovna, popřípadě můžete být samoplátcem.

Cena je různá, ale obvykle začíná kolem 500 korun na jedno sezení a končí někde kolem 2000. Neplatí to samozřejmě vždy, ale odborníci, kteří spolupracují s pojišťovnami, mívají naobjednané pacienty na dlouho dopředu. Je tak dost možné, že pokud si sezení zaplatíte sama, dostanete se na řadu dřív. Na druhou stranu, pokud máte dojem, že jste opravdu akutní případ, většina odborníků se vás pokusí vzít do nejdříve.

U některých psychiatrů je třeba se také připravit na to, že nemají na své pacienty dostatek času, a tak spíše předepisují léky, než aby se věnovali samotné terapii. Je proto nutné se domluvit na tom, co přesně od sezení čekáte a pokud vám lékař není schopný vyhovět, poohlédněte se jinde.

Hledání
S tím souvisí i další bod. Platí, že padnout si do noty s každým, s kým se setkáte, nelze. To je třeba mít na paměti i u odborníků na lidskou duši. Být v tomto ohledu vybírává je více než dobře. S daným člověkem musíte probírat soukromé věci, a tak je důležité, aby vám byl blízký svým přístupem i druhem terapie, kterou provádí.

Nedělejte ovšem ukvapené závěry. Nic se nevyřeší za jedno sezení a začátky bývají hlavně o tom, že se vás psycholog či psychiatr vyptává, aby se o vás co nejvíce dozvěděl. Dejte mu proto šanci a nevzdávejte to, když z první terapie neodejdete s řešením naservírovaném na stříbrném podnose. Absolvujte třeba tři sezení, a teprve potom vyvozujte závěry o přístupu a sympatičnosti dané osoby.

Při výběru je třeba zohlednit i to, jaké oblasti se daný odborník věnuje, což by měl mít napsané na svých stránkách, popřípadě vám to sám říct. Většina se sice snaží být rozkročená co nejšíře, ale vždycky hraje velkou roli konkrétní zkušenost. Pokud tedy například trpíte poruchou příjmu potravy, poohlédněte se po odborníkovi, který se na toto téma opravdu dlouhodobě zaměřuje. 

Mužský pohled
Z vyptávání se žen v našem okolí vyplynulo, že mají tendenci inklinovat k psycholožkám či psychiatričkám ženám. To rozhodně není špatně, ale někdy může být obohacující vyhledat odborníka opačného pohlaví. Každý muž vnímá problémy žen trochu jinak, což ovšem neznamená, že nemá pochopení. Ba naopak, odlišná mužská perspektiva může hodně pomoci. 

Systematická práce
Nečekejte, že odborník vyřeší všechny vaše problémy. Spíše by vás měl navést, poskytnout úhel pohledu a seznámit s různými možnostmi. Stejně tak by byla chyba očekávat, že stačí jedno sezení za týden nebo za čtrnáct dní. Psychika vyžaduje každodenní práci i mimo terapii.
5f632bc39adafobrazek.png
Foto: Shutterstock

Bolest
Nemyslete si, že všechno bude procházka růžovou zahradou. Terapie sice fyzicky nebolí, ale psychicky bolet může. Psycholog či psychiatr tu není od toho, aby vám pochleboval a chodil kolem vás po špičkách, někdy nemusí být povídání a zjištění z něj vyplývající vůbec příjemné. I to k tomu ovšem patří. Na druhou stranu odborník by se k vám neměl chovat přezíravě, trousit ironické poznámky, nebo vás dokonce ponižovat. Každý zkrátka není dobrý v tom, co dělá. 

Různé způsoby
Osobní setkání je samozřejmě vždy nejlepší, ale ani takový videohovor není v dnešní době k zahození. Mnoho odborníků tuto službu zařadilo do své nabídky, a tak se tím dá vyzrát na nedostatek času i omezování kontaktu lidí kvůli koronaviru.

Čtěte také:

Reklama