Chystáte se s miminkem na první očkování? Pláčem v ordinaci to často nekončí. Po aplikaci vakcíny se u řady malých pacientů vyskytnou i reakce na ni. Poradíme vám, co je ještě v normě, a kdy raději vyhledat lékaře.

První vakcínou, se kterou se vaše miminko setká, je takzvaná hexavakcína. Jde o povinné očkování proti šesti nemocem - záškrtu, tetanu, dávivému kašli, haemophilu typu b, žloutence typu B a dětské obrně. Lékaři ji aplikují mezi 9. a 12. týdnem věku dítěte. Jelikož ale ještě není jeho imunitní systém zcela vyzrálý, mohou se následně objevit i nežádoucí reakce. Lékaři hovoří o třech typech.

babe

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Lokální reakce

Tou nejlehčí formou je takzvaná lokální reakce. Miminko jen pociťuje bolestivost v místě vpichu, kde může vzniknout i mírný otok, případně lehké zarudnutí. Stačí přikládat na toto místo studené obklady a počkat, až reakce odezní. To bývá většinou během 1 až 2 dnů.

Celková reakce

Druhým typem je celková reakce. Miminko začne být během pár hodin po očkování rozmrzelé, plačtivé a stoupne mu teplota, která by ale neměla přesáhnout 39 °C. Může jej bolet nejen místo vpichu, ale také hlava. Někdy se objeví dokonce i zažívací potíže, jako je zvracení a průjem. Možné je i zduření mízních uzlin. To vše by ale mělo odeznít do 1 až 2 dnů. Do té doby nezapomínejte na zvýšený přísun tekutin (častější kojení) a miminko více pozorujte. Teplotu můžete snížit podáním čípku, popřípadě sprchováním miminka vlažnou vodou (nikdy ne studenou, a to ani v případě zábalů).

Vážná reakce

Stává se to sice jen výjimečně, ale po očkování se mohou vyskytnout i velmi vážné reakce. Kdy se raději neprodleně vydat k lékaři?

  • Pokud teplota miminka vystoupá nad 39 °C a nedaří se vám ji žádným způsobem srazit.
  • Miminko usedavě bez přestání pláče déle než tři hodiny.
  • V místě vpichu se objeví velký otok a zarudnutí.
  • Při kožní vyrážce, křečích, dušnosti, přechodných obrnách a krátkodobých stavech bezvědomí.          

Jak časté jsou výše uvedené nežádoucí účinky? Tyto údaje uvádí výrobce vakcíny v příbalovém letáku:

Velmi časté (více než 1 z 10) - pocit únavy, ztráta chuti k jídlu, teplota 38°C a vyšší, plačtivost, pocit podráždění, neklid, otoky, bolest a zarudnutí v místě vpichu.

Časté (méně než 1 z 10) - průjem, nevolnost - zvracení, teplota nad 39,5°C, nervozita, otok v místě vpichu (větší než 5 cm), zatvrdnutí v místě vpichu.

Méně časté (méně než 1 ze 100) - kašel, ospalost, rozsáhlý otok končetiny, kde se aplikovala vakcína.

Vzácné (méně než 1 ze 1 000) - vyrážka.

Velmi vzácné (méně než 1 z 10 000) - zduření uzlin (krk, podpaží, slabiny), delší pauzy během dýchání u předčasně narozených, apnoe, otoky obličeje a s tím spojené obtíže při polykání a dýchání, svědění kůže, puchýřky v místě vpichu.

Mějte na paměti:

  • Miminko by mělo být před očkováním zcela zdrávo.
  • Po očkování posečkejte ještě zhruba půl hodiny v čekárně pro případ, že by došlo k závažné alergické reakci či kolapsu, který vyžaduje okamžitou pomoc lékaře.
  • Očkování představuje pro miminko zátěž, proto s ním pár dní po očkování nechoďte mezi nemocné, ani do míst s vysokou koncentrací lidí.
  • Po očkování se miminku věnujte, chovejte jej a udržujte v klidu.

Čtěte také: