Ze zubaře mají respekt mnozí dospělí, není proto divu, že se k němu netěší ani děti. Lze překonat jejich strach? Ano! Aby neměl váš potomek z první návštěvy ordinace trauma na celý život, je třeba dobře vybírat. Jak by měla taková prohlídka vypadat a kdy se na ni poprvé vydat, o tom jsem si povídala s MDDr. Andreou Veselou, zubní lékařkou z Erpet Medical v Praze.

Od jakého věku je vhodné chodit s dětmi k zubaři?
První návštěva dítěte je vhodná po prořezání prvního zoubku, přibližně od 6. měsíce věku dítěte. Je to ale individuální, doba prořezání se může lišit o 2 - 3 měsíce.

Jak takového zubaře najít? Ze zkušenosti vím, že ne každý se chce věnovat dětem. Proč tomu tak je?
Ošetření dětského pacienta je specifické, individuální, mnohdy i časově náročnější, proto je potřeba mnoho trpělivosti a opravdového, srdečného vztahu k dětem. Pojištěnecký systém velmi podceňuje úhrady péče o dětský chrup, z toho důvodu není ošetření dětského pacienta atraktivní pro některé naše kolegy.

Vy sama dětské pacienty máte a přijímáte? Jaký je rozdíl v péči o ně a o dospělé pacienty?
Ano, dětské pacienty máme a nadále i nové přijímáme. Ošetření dětského pacienta je velice individuální a někdy obtížné. Děti se zubního lékaře bojí, nedůvěřují mu. Je tedy potřeba jejich důvěru získat.

andreavesela

Zdroj foto: MDDr. Andrea Veselá, zubní lékařka z Erpet Medical v Praze.

Máte nějaký osvědčený postup, jak si dětské pacienty získat?
Dětského pacienta při první návštěvě nejprve seznamujeme s novým prostředím v ordinaci, s křeslem, jeho ovládáním. Děti se na křesle svezou a hned je to pro ně zajímavější. Vše do detailu vysvětlíme, popíšeme, co se bude dít, co použijeme, co bude následovat. Dětem se snažíme ošetření přizpůsobit a zaujmout je hrou, vyprávěním pohádky, názorným ukázáním na plyšové hračce s modelem zubu. Ke každému dítěti přistupujeme individuálně, dle jeho věku a spolupráce. Některé dětičky se nechají bez problémů ošetřit, otevřou pusinku a ukáží nám zoubky. Někdy je ale vyšetření obtížnější, kdy nám dětský pacient zoubky ukázat nechce.

Co potom?
Potom se snažíme hrou a příběhem vysvětlit, proč je to důležité. Příkladem takového příběhu může být, že potřebujeme spočítat zoubky, abychom věděli, zda má všechny, které mít má, zda jsou zdravé a nezabydlel se v nich nějaký „zoubkový červík“, který má rád sladké a může se do zoubku zakousnout jako do jablíčka a nadělat tak pěknou paseku. Některé děti tento přístup zaujme a většinou se nakonec nechají ošetřit, u jiných dětiček to chce více trpělivosti a postupně je získat na svou stranu.

Z vaší praxe, co byste řekla, horší či lepší se péče rodičů o zuby jejich dětí?
Doufám, že se bude lepšit, především proto, že je větší osvěta, více možností, prostředků a pomůcek  v péči o chrup. I přesto chodí mnoho dětiček již od nízkého věku se zkaženými zoubky, hygiena není dostatečná a není dodržována správná potravinová výživa.

zubař

V čem maminky při péči o dětskou dutinu ústní nejčastěji chybují, jakým mýtům věří a proč je důležité pečovat i o mléčné zuby? To se dozvíte ve druhé části rozhovoru, který vyjde v pátek 28. dubna.

 

Tento rozhovor vznikl ve spolupráci s MDDr. Andreou Veselou, zubní lékařkou z Erpet Medical v Praze.

 

Čtěte také: