Ze zubaře mají respekt mnozí dospělí, není proto divu, že se k němu netěší ani děti. Lze překonat jejich strach? Ano! Aby neměl váš potomek z první návštěvy ordinace trauma na celý život, je třeba dobře vybírat. Jak by měla taková prohlídka vypadat a kdy se na ni poprvé vydat, o tom jsem si povídala s MDDr. Andreou Veselou, zubní lékařkou z Erpet Medical v Praze.
Od jakého věku je vhodné chodit s dětmi k zubaři?
První návštěva dítěte je vhodná po prořezání prvního zoubku, přibližně od 6. měsíce věku dítěte. Je to ale individuální, doba prořezání se může lišit o 2 - 3 měsíce.
Jak takového zubaře najít? Ze zkušenosti vím, že ne každý se chce věnovat dětem. Proč tomu tak je?
Ošetření dětského pacienta je specifické, individuální, mnohdy i časově náročnější, proto je potřeba mnoho trpělivosti a opravdového, srdečného vztahu k dětem. Pojištěnecký systém velmi podceňuje úhrady péče o dětský chrup, z toho důvodu není ošetření dětského pacienta atraktivní pro některé naše kolegy.
Vy sama dětské pacienty máte a přijímáte? Jaký je rozdíl v péči o ně a o dospělé pacienty?
Ano, dětské pacienty máme a nadále i nové přijímáme. Ošetření dětského pacienta je velice individuální a někdy obtížné. Děti se zubního lékaře bojí, nedůvěřují mu. Je tedy potřeba jejich důvěru získat.
Zdroj foto: MDDr. Andrea Veselá, zubní lékařka z Erpet Medical v Praze.
Máte nějaký osvědčený postup, jak si dětské pacienty získat?
Dětského pacienta při první návštěvě nejprve seznamujeme s novým prostředím v ordinaci, s křeslem, jeho ovládáním. Děti se na křesle svezou a hned je to pro ně zajímavější. Vše do detailu vysvětlíme, popíšeme, co se bude dít, co použijeme, co bude následovat. Dětem se snažíme ošetření přizpůsobit a zaujmout je hrou, vyprávěním pohádky, názorným ukázáním na plyšové hračce s modelem zubu. Ke každému dítěti přistupujeme individuálně, dle jeho věku a spolupráce. Některé dětičky se nechají bez problémů ošetřit, otevřou pusinku a ukáží nám zoubky. Někdy je ale vyšetření obtížnější, kdy nám dětský pacient zoubky ukázat nechce.
Co potom?
Potom se snažíme hrou a příběhem vysvětlit, proč je to důležité. Příkladem takového příběhu může být, že potřebujeme spočítat zoubky, abychom věděli, zda má všechny, které mít má, zda jsou zdravé a nezabydlel se v nich nějaký „zoubkový červík“, který má rád sladké a může se do zoubku zakousnout jako do jablíčka a nadělat tak pěknou paseku. Některé děti tento přístup zaujme a většinou se nakonec nechají ošetřit, u jiných dětiček to chce více trpělivosti a postupně je získat na svou stranu.
Z vaší praxe, co byste řekla, horší či lepší se péče rodičů o zuby jejich dětí?
Doufám, že se bude lepšit, především proto, že je větší osvěta, více možností, prostředků a pomůcek v péči o chrup. I přesto chodí mnoho dětiček již od nízkého věku se zkaženými zoubky, hygiena není dostatečná a není dodržována správná potravinová výživa.
V čem maminky při péči o dětskou dutinu ústní nejčastěji chybují, jakým mýtům věří a proč je důležité pečovat i o mléčné zuby? To se dozvíte ve druhé části rozhovoru, který vyjde v pátek 28. dubna.
Tento rozhovor vznikl ve spolupráci s MDDr. Andreou Veselou, zubní lékařkou z Erpet Medical v Praze.
|
---|
Čtěte také:
- Rodiče předškoláků, pozor na zanedbání výchovy! V květnu musí k zápisu
- Společný pokoj, nebo soukromí? Psycholožka radí, jak ubytovat sourozence
- „Naše děti jsou akční, ale jen online,“ stěžuje si jejich maminka
Nový komentář
Komentáře
kobližka — #19 Děkuji za snahu pomoc.
iřka — #18Jestli chceš poradit,napiš mi do vzkazu.
Bohužel,máme autistu. Ošetření nemožné,trpělivost a pochopení jsme zatím nepoznali. Pokud by někdo poradil.kam se obrátit,byla bych moc ráda. Zatím to vypadá na narkózu,což pro vnuka není vůbec dobré.
denkas — #8 taky myslím, že je to hodně o genetice...dceři čistím pečlivě zuby 2x denně, i "strunou" mezizubní prostory, neustále láteřím tchýni, ať jí proboha nedává žádné sladkosti a stejně má dcera špatné zuby-u zubařky vypadám jak debil, který děckám nečistí zuby
Klára Křížová — #13 Taky si myslím,že je lepší,když si stomatologa pro své dítě zajistí každý sám.I já mám na školního zubaře nepěkné vzpomínky a nejen to
Myškomedvídek — #1 Proboha,od té doby uběhlo 1/4 století
Klára Křížová — #13 To je sice hezký, že je na rodičích. Ale když není zubař
Leda,že by šli ke kováři.
Louisa — #11myslím, že do této politiky nevidíme, kolik jaký lékař na pojišťovnu dostane. Podle mne by měl být tlak na pojišťovny, aby měly smlouvy s více doktory, když jich je nedostatek.
Myškomedvídek — #1no jo, ale tito školní zubaři taky nadělali hodně paseky... dodneška pamatuji, jak mi v 14 rozvrtala zbytecne cely zub. Dnes, kdy je na rodičích, ke komu dítě dají k ošetření by šlo plošně nakázat prohlídku a ošetření u jednoho lékaře těžko. Je správné, že je zodpovědnost na rodičích, ti se mají starat o zdraví a prevenci dětí, ne stát.
vnučky chodí od jednoho roku . zubařka prvotřídní nervák , div je nevyliskala . její muž pravý opak .
K tomu článku - skvělá reklama na Erpet centrum. Jistě si pro dítě udělají hodně času a mohou si s ním i pohrát - za 665 Kč se jim to vyplatí :) Lékař, který jede na pojišťovnu dostane zlomek...
Bébina — #6a není to blbost :) Maminka miminko drží, to se rozhlíží a seznamuje se s prostředím. Vpodstatě jde jen o to, aby to to dítě vidělo, založí se karta, zanesou se potřebné údaje. To, že v dětském průkazu je od jednoho roku je tím, že 1 rok je nejzazší termín, kdy by dítě mělo navštívit zubaře, a pokud do této doby není prořezaný žádný zub, tak se to zaznamenává - i když to ještě nic neznamená. U nás to tak děláme, a psokojenost ze strany rodičů je. A děti se nás tolik nebojej.
Sklovina na dětských zubech je stejně tvrdá jako na dospělých :) "Lemtání" sladkého čaje ve školce ovlivnit můžete - jako rodič zasáhněte ve školce.
Tak třeba my máme fajn doktora, vzal i naše děti. Poprvé u něho obě byly v roce. Chodíme na prohlídky 2 x ročně. Už syn měl menší problémy, zoubky mu přes pravidelné čištění zčernaly. DOktor mě uklidnil, že se to z lepší, holt má k tomu sklony, a měl pravdu, nyní v pěti jsou spodní jak perličky, horní ještě doladit. Bohužel se i přes čištění zbarvily i dcerce, jsem zvědavá, co na to zubař. Čistíme pravidelně, nesladíme, sladké limči ani džusy nepijí - pouze neslazený čaj nebo vodu. Asi k tomu má zase sklony. Takže 2 x denně bojujeme, chce si čistit sama, ale znáte to, čištění u dětí = kousání kartáčku. Takže někdy je to s křikem, jindy bez. Snad se to zlepší a brzy bude mít zoubky bílé jako sníh :-)
Bébina — #6 Ja si myslim,že to je hlavně daný. Moje děti si žadnou nítí zuby nečistily,ve skolce si je necistily. Doma si je čistily samy. A měli zuby pekný a i teď,kdy je jim přes 40 mají stale pěkný všechny zuby.
A to jako děti chodily k dospělému zubaři a ten děti jako pacienty nemusel.!
máme hodnou paní zubařku
Tak v půl roce je první návštěva vážně blbost. V zubním průkazu je 1. návštěva datovaná na rok věku dítěte. V půl roce jít k zubaři s nesedícím miminem...
Chodíme co půl roku od 1,5let, máme za sebou trhání a bohužel i vrtání :-(. V 6ti letech má synáček víc plomb než já. A to mu čistím zuby sama a poctivě i jednosvazkovým kartáčkem a zubní nití. Pro mě tragédie, když mně v životě vrtali zuby 3x a synovi už 4x. Ale holt lemtání sladkého čaje ve školce a nečištění si zubů před poledním spánkem moc neovlivním a ty mléčné zuby jsou fakt měkké. Tak uvidíme, snad budou druhé zuby na tom líp. Přitom má chudám ode mě kazdý večer předníšku o tom, jak na zubech nesmí zůstat plak, aby se nezkazily. Ale holt jsem ty mezizubní prostory nějak neuhlídala.
Bydlíme v Brně a naší vnuci se poprve setkali se zubařkou tak, že jim otevřela ordinaci a měla na sobě tu masku z plexiskla, co chudák dvouleté dítko udělá začne brečet. Vím že to je kvůli hygieně, ale pro dítko je to děsný šok a pak má ještě otevřít pusinu, aby se mu tam někdo díval. Určitě to nebyl moc pěkný zážitek.
Zubí lékař pro děti se težko shání, a to bydlíme ve velkém městě. Ale zadařilo se nám a máme pro vnoučka vynikající paní doktorku, chodíme k ní na preventivní prohlídky 2x ročně, zatím vnouček nemá se zoubky žádné problémy (je mu 5,5 roku).
Já jsem na tom nic fajn neviděla.Bát se zubařky a nemít u toho maminku.Ještě že už to není.
V mém rodném městě dosud fungují dva zubaři v rámci školy, bylo fajn, když si pro nás sestra přišla do vyučování a rodiče si nemuseli kvůli prohlídce brát volno. Nyní to řeším stylem "dvě mouchy jednou ranou". Nebylo však jednoduché najít někoho, kdo by u nás bral dospělé i děti.
dříve chodila zubařka do školy