Trpím již několik let poměrně intenzivními bolestmi zad. Blokuje se mi krční i bederní páteř, a i kvůli tomu se objevují často migrény. Vyzkoušela jsem toho už hodně. Chodím pravidelně k fyzioterapeutce, cvičím uvolňovací a protahovací cviky, snažím se posilovat zádové svaly.

Ale bohužel stále trpím bolestmi. Ono se není co divit, pracuji u počítače každý den, mám hodně práce a s tím se pojí stres, mám pětileté dítě, jsem na něj sama a snažím se vše zvládnout a nic neošidit.

 

Poslední dobou se bolesti začaly stupňovat, a tak jsem začala hledat další možnosti, jak svým bolestem ulevit.

 

Moje kolegyně mně již několikrát doporučovala shiatsu, které jí pomohlo, a tak jsem si řekla, proč ne, vyzkoušet se má všechno. Kolegyně mi o shiatsu řekla velmi málo, pouze to, že se nejedná pouze o masáž, ale pracuje se zde i s energetickými dráhami těla. Také mi řekla, že ona se při shiatsu tak uvolnila, že brečela. To mě dost šokovalo a v té době jsem si z toho dělala trochu legraci, proč bych měla při masáži brečet.

 

O to víc mě to začalo zajímat a začala jsem na internetu hledat, co přesně tedy shiatsu je. Na stránkách www.shiatsu.cz jsem se dozvěděla toto:

Shiatsu, nebo též psáno shia-tsu, se řadí mezi masážní techniky, její původ sahá až 5 000 let zpátky do staré Číny. Svoji definitivní podobu a jméno dostala však až v Japonsku ve 20. letech 20.století. Tato japonská masáž v sobě skrývá prvky přikládání dlaní, pracuje se systémem akupunkturních drah známých z čínské medicíny a teoretickou základnu shiatsu poskytuje právě tradiční čínská medicína.

V překladu shiatsu znamená tlak prsty, proto se při ní narozdíl od akupunktury nepoužívají invazivní jehly, ale hlavně palce, prsty a dlaně, ale též kolena, lokty nebo chodidla, kterými se znovu nastoluje energetická rovnováha těla. Děje se tak bez nepříjemné bolesti, zato s pocitem celkové relaxace a pohody. Tato energie (čchi, Ki) proudí sítí drah, které se nazývají meridiány. Shiatsu pracuje s 12 hlavními meridiány, které jsou pojmenovány dle tělesných orgánů a do určité míry s nimi souvisejí, např dráha ledvin, jater apod., mají však mnohem širší význam, jelikož zahrnují fyzické, emocionální i mentální projevy celé osobnosti. Každý meridián má určitý počet akupunkturních bodů neboli tsubo, což jsou body s vyšším energetickým potenciálem a ovlivňují místní i vzdálené části těla.

Shiatsu pracuje na celých drahách pomocí strečinku, tlaku nebo doteku, čímž uvádí tok Ki do pohybu. Ki se může dostat do postižené oblasti a obnovit její správnou funkci. Diagnostika v zen shiatsu určuje energeticky nejplnější a nejprázdnější místo nebo meridián těla. V momentě, kdy se tato místa vyrovnají (prázdné zaplní a plné jakoby rozpustí) se automaticky srovnají i další části těla. Při shiatsu jsou stimulovány i svaly, klouby, krevní i lymfatický oběh, což umožní zlepšení cirkulace, ohebnosti, vitality i schopnosti myslet.

S touto teoretickou výbavou jsem se vydala do Energy Clubu Holmes Place na Smíchově, kam jsem se objednala k terapeutce Hance. Chodím do Holmes Place normálně cvičit, a když jsem zjistila, že v relaxační části tohoto klubu nabízí i shiatsu, tak moje srdce zaplesalo, že můžu jít někam, kde to důvěrně znám.

 

 

V příjemném prostředí relax centra Holmes Place mě přivítala velmi sympatická terapeutka a společně jsme vpluly do krásně sladěné masérské místnosti, kde na mne hned dýchla pohoda a klid.

Ještě než začala samotná masáž, tak se mě Hanka zeptala, jaké mám obtíže se zády a co mě nejvíce trápí, a pak už mohla začít hodina a půl mého shiatsu.

Vzhledem k tomu, že tato masážní technika se provádí v oblečení na futonu na zemi, musela jsem se převléknout z džínů a upnutějšího trička do pohodlného oblečení. Ideální je mít s sebou pohodlné bavlněné kalhoty, triko a ponožky. 

 

Jakmile jsem byla připravená, terapeutka si ke mně klekla a nejdříve mi jen přikládala ruce na záda na různé místa a jak říkala, zjišťovala, kde mám energetickou nerovnováhu. Co mě okamžitě překvapilo, bylo to, že z jejích doteků rukou sálalo velké horko, až jsem se musela otočit a podívat, jestli nemá něco v rukou, co tak hřeje. Uklidnila mě, že to je v pořádku a že to jde opravdu pouze z jejích rukou.  

Při těchto dotecích ke mně Hanka mluvila a ptala se mě ještě na další obtíže, které cítí a které nesouvisely s bolestmi zad a pro mě bylo dalším překvapením, že se ve všem trefila.

Poté už začala samotná „masáž“, která byla velice příjemná a cítila jsem opravdové uvolnění. Hanka mi tlaky prsů a dlaní prohmatávala mé problematické partie a různě natahovala a uvolňovala ruce, promasírovala záda, vše bylo ještě provázané mými dlouhými nádechy a výdechy. Došlo i na masáž pomocí kolenou a také na masáž chodidel a obličeje a celé hlavy, což bylo obzvlášť příjemné.

 


Důležité při shiatsu, jak mi Hanka řekla, je to, aby se člověk snažil co nejvíce uvolnit a ideálně se dostal to tzv. hladiny Alfa, což je stav mysli, který máme například těsně před usnutím. Dopředu mi také řekla, že kdyby cokoliv bylo nepříjemné nebo bolelo, tak se mám ihned ozvat.

Byla jsem po práci a celkově unavená, a tak jsem se opravdu uvolnila maximálně a díky tomu jsem měla pocit, že jsem schopná velmi dobře vnímat, co se mnou Hanka provádí a uvědomovat si vlastní tělo. Zároveň jsem mohla vnímat Hanku, která mi velmi klidným hlasem vysvětlovala, s čím mohou mé obtíže také souviset. Například se mi velmi často blokují svaly pod lopatkami a odsud pak táhnou až do krku a hlavy, a pak mám migrény. O tomto mém problému mi Hanka řekla, že pod lopatky se ukládají naše nevyřčené emoce, a z toho pak vznikají již zmíněné obtíže.

 

Nebudu tady dlouze rozebírat, co všechno mi terapeutka dělala a co mi k tomu říkala, ale musím říct, že v hodně věcech měla pravdu, ať to bylo s mojí velkou vytížeností, s mými emocemi a i s mými zdravotními problémy. Hodně mě to překvapilo, a nejvíce reakce mého těla. Ke konci hodiny mi totiž samovolně začaly téct slzy a já se také rozbrečela. Nebylo to nic nepříjemného, Hanka byla velmi příjemná a zároveň taktní, a naopak mi vysvětlila, že to je při shiatsu velmi běžné a zároveň velmi žádoucí, a jen málokdo se tak otevře a uvolní. A že jsem pro sebe udělala to nejlepší, protože jsem byla své nashromážděné emoce schopna uvolnit a vyplavit.

 

Odcházela jsem z terapie shiatsu naprosto zrelaxovaná a zároveň nabitá energií. A také jsem se hodně dozvěděla o svém tělu a o tom, co vše spolu souvisí. Už jsem absolvovala hodně druhů masáží, ale musím říct, že až shiatsu mi nejenom pomohlo od bolestí zad, ale otevřelo mi nový obzor.

Pokud chcete také zkusit shiatsu, neváhejte se objednat v relax centru Holmes Place Energy na Smíchově na telefonních číslech +420 221 420 825 nebo +420 605 234 012 nebo se podívejte přímo na stránky http://www.holmesplace.cz/energy/smichov/ .