Stát se poprvé maminkou je přerod. Pro mnohé z nás se změní celý svět. Ani v nejmenším si nedokážeme před příchodem našeho prvního dítěte představit, co vše bude následovat. Tři mladé úspěšné ženy si povídaly o tom, jaké to je, stát se poprvé v životě matkou. Přečtěte si rozhovor, který vyšel na blog sexymamas.cz .

Přestože je leccos spojuje, každá z čerstvých maminek je jiná, mají různé zkušenosti, ale na hodně věcech se shodly. Všechny tři jsou ženy, které hodně cestovaly, hodně si prožily a teď přišlo na řadu mateřství.

Povídaly jsme si s:

Karin - syn Filip 9 měsíců, žije s rodinou v Německu

Hanka - dcera Gréta 4 měsíce, žije s rodinou v Praze

Katka - syn Zolik 4 měsíce, žije s rodinou na Slovensku

Sexy mamas rozhovor

Karin, Hanka, Katka

Autor fotek: Edita Horová (www.rodinnefoceni.cz)

Holky, jak si užíváte mateřství?

Karin: Mateřství si užívám. Ale je to náročné, to určitě. Syn moc nespí, ale je hrozně hodný a to, co je hrozně náročné, mi pak stonásobně vrátí tím, jak je super, takže užívám :)

Hanka: Teď už si ho užívám také. Přiznám se, že šestinedělí bylo náročné. Ne nadarmo se říká, že je to docela masakr. Ale už tak od druhého měsíce si myslím, že jsme se hezky sžily a teď když pláče, tak vím proč pláče. A také už jsem si i jistá sama sebou, když jsem se dala do kupy po porodu, takže teď si to fakt užívám.

Katka: Já to mám jako Hanka. Šestinedělí jsem si také fakt „užila“, bylo to strašný. Malý hlavně hrozně trpěl na bolest bříška, takže já jsem měla ještě k tomu všemu dietu. Ale teď už je to v pohodě, teď už je zlatý :).

Jak se liší vaše představy o mateřství teď, oproti době, kdy jste byly bezdětné?

Karin: Já jsem žádné představy neměla... Během těhotenství jsem ale řešila jen porod a jak se na něj připravit a vůbec jsem neřešila, co přijde potom. A myslím si, že to je mnohem důležitější, protože porod trvá určitou omezenou dobu, která dřív nebo později skončí, ale nikdo vás nepřipraví na to, co vás čeká potom a hlavně celý život. A to si myslím, že je zásadní. Takže jsem neměla žádné představy, ale jen jsem byla překvapená, že se člověk tolik soustředí na porod a vůbec se nesoustředí na to, co následuje!

Hanka: To je pravda, že člověk si ani nemůže nic moc představovat. Může si sice představovat, že bude mít krásné miminko, což je super, ale nelze si představit ten pocit, který k němu bude cítit. To se všechno opravdu nastartuje až po porodu. Mě třeba překvapilo, jak je docela těžké kojit. Já jsem si opravdu myslela, že je to přirozená věc, že se vytáhne prso a okamžitě se začne kojit. Teď si myslím, že kojení je umění, které by se snad mělo studovat na vysoké škole :), protože jsem zjistila, že to není úplně tak automatické a musí se na tom pracovat. Alespoň já to tak měla, ale naštěstí jsme vše ustály a kojím... Ale byla to dřina :)

Katka: Já jsem si to představovala úplně všechno jinak! :) :) :) Já jsem si představovala, že budu mít trochu volněji, a ne že musím být fakt každou minutu tady s tím prckem, to je fakt náročné. To jsem si fakt nepředstavovala a nemám teď prostě čas na ty ostatní věci, vždycky je syn přednější.

Sexy Mamas rozhovor

Hanka

Autor fotek: Edita Horová (www.rodinnefoceni.cz)

Všechny jste přičichly k modelingu, hodně jste cestovaly, žily hodně svobodně, a proto mě zajímá, co vám mateřství vzalo a bere a co vám naopak dává?

Katka: Já mám třeba strach malého zatím někomu teď ještě nechat na hlídání, protože se bojím, že se nikdo nepostará tak, jako já. Mám o něj velký strach. Když se mi dvakrát zakuckal, tak jsem se bála, že se udusí, a tím pádem se od něj nehnu. Chybí mi tedy ta svoboda, že třeba nemůžu jít večer ven nebo jen do kina.

Hanka: Je to přesně o tom, co je v otázce - byly jsme zvyklé být možná i trochu sobecké, dělaly jsme si věci po svém, měly jsme svůj rytmus. Samozřejmě, že kdykoliv malou vidím, tak jsem hrozně šťastná a ráda, že ji mám, ale měla jsem už i stavy, že jsem měla všeho dost a chtěla jsem prostě odejít a dva dny být sama. Dělat si zkrátka co chci, ale to už nejde. Zatím jí jsou teprve 4 měsíce, tak si myslím, že to ještě přijde mockrát :)

Karin: Já jsem ten rozdíl neměla takhle markantní, protože my máme psa z útulku, který nemůže být sám doma, takže my jsme jím byli hodně limitovaní. Do toho jsem pak už chodila normálně do práce, kdy jsem měla běžný režim a před porodem jsem byla už v Německu a nic jsem nedělala, takže pro mě to nebyl takový rozdíl. Dítě je pro mě tedy naplnění. Já kdybych si partnera našla dřív, tak bych ty děti třeba měla i dřív. A určitě chceme víc dětí. Jít někam ven nebo prostě jen tak sedět a koukat do blba je možná super, ale já musím říct, že mi hodně pomáhá manžel, a tak vím, že když přijde z práce, že můžu i teď jen sedět a koukat do blba nebo někam jít, že se o něj postará.

Sexymamas povídání

Autor fotek: Edita Horová (www.rodinnefoceni.cz)

Každá máte partnera jiného charakteru. Jedna muzikanta, druhá podnikatele, který miluje surfy a prkna a třetí manažera pracujícího v Německu, který pracuje od nevidím do nevidím. Jak moc vám partneři pomáhají?

Karin: Můj muž od doby, co se narodil malý, už bývá doma docela brzo a jak už jsem říkala, hrozně mi pomáhá. Vlastně hned po porodu s námi zůstal na rodinném pokoji v nemocnici, takže byl permanentně s námi, a to až do konce šestinedělí, takže se perfektně všechno naučil. Já jsem přijela z porodnice a hned další den jsem ho nechala se synem a odstříkaným mlékem doma a jela nakupovat :) Máme to tak do dneška. On ví, že je mateřství náročné a kdykoliv potřebuji, tak mě nechá někam jít a fakt pomáhá na maximum.

Hanka: Já si teda také rozhodně nemůžu stěžovat. Jak jsem říkala, období šestinedělí bylo docela náročné a nebýt Dana, tak bych asi umřela hlady. On byl ten jediný člověk, který mi tady byl na blízku, se vším mi pomáhal a i teď se na něj můžu spolehnout. Asi i proto, že sám má vlastně dospělého syna, tak je už otcovsky zkušený a já nemám strach s ním malou nechat.

Katka: Já jsem takový sobeček, takže já se starám radši sama. Ale samozřejmě Zoli mi pomáhá zas jinak. Například mě vozí ze Slovenska do Čech, což by nemusel, mohl by mě posadit na vlak. Ale když se potřebuji třeba vykoupat, tak pohlídá a je to pohoda. On už syna má, takže už ví co a jak. Pořád mě posílá na masáž :), ale říkám si, že je ještě čas.

Karin: Tak to je obdivuhodné! Já si tedy potřebuju odpočinout od té vší mateřské pozornosti.

Katka: Já si odpočinu tak, že ho položím a třeba hodinu kouká na televizi :) Asi takhle já si odpočinu :) On vydrží, sem tam si pinkne do hračky... Máme asi televizního maniaka :)

Když jsme se holek zeptaly, jaké by měly jediné přání, tak se všechny shodly na tom, aby měly hlavně zdravé děti.

A mají holky nějaký vzkaz pro maminky?

Karin: Těm, co čekají potomka, tak vzkazuju, ať hodně spí! :) Mně říkal táta, že se mám hodně naspat do zásoby, což samozřejmě nejde. Ale ať zkrátka hodně odpočívají a užívají si to, že mají klid pro sebe, protože po porodu už to nepůjde.

Hanka: Ať si to užívají a jsou spokojené!

Katka: Těhotným vzkazuji, ať se nebojí porodu!

sexy mamas

Blog Sexy Mamas založily tři akční maminky, které mají potřebu psát nejen o mateřství, ale i módě a volném času. A dost je to baví. Jejich blog můžete sledovat zde: www.sexymamas.cz.

Autor rozhovoru: Elis

Čtěte také:

Reklama