Mám malého syna, který za několik dní oslaví své první narozeniny. S partnerem jsme si naplánovali dovolenou ve dvou a syna odvezli k babičce. Bylo to vůbec poprvé, kdy jsme ho opustili, a mne samotnou zajímalo, jak odloučení zvládneme. Žádná přehnaná hysterie se ale nekonala, díky bohu.

Kamarádky mne ze všech stran varovaly, že si dovolenou neužijeme. „Bude se ti stýskat, protože jsi zvyklá s ním trávit od jeho narození každý den,“ upozorňovaly, ale já věděla, že musím být sobec a myslet také na sebe a svůj vztah. Řídila jsem se heslem: „Spokojená matka, spokojené dítě!“

babičkababička

Do duše se mi snažila promluvit i má ostravská kamarádka Pavla, a sama sebe se uvedla v příklad, jak se vzdala prodlouženého víkendu s kamarádkou, protože prý nedokázala dvouletého syna opustit. „Nezvládla bych to, jsem na synovi závislá a hrozně by mi chyběl. Jsem hrozná cíťa,“ svěřila se mi. A já kroutila hlavou.

A já jsem asi divná,“ oponovala jsem jí. „Těším se, že budu několik dní bez něj a užiju si to,“ dodala jsem. Věděla jsem totiž, že bude o syna výborně postaráno. Samozřejmě že jsem se lehce obávala, že budu mít při loučení s ním slzy v očích a syn mi bude viset na krku a plakat, ale rozhodla jsem se, že to „risknu“. Při loučení jsem zvolila rychlý odchod z domova, a vyplatilo se. Syn si pomalu ani nevšiml, že jsem „zmizela“.

A jak to dopadlo? Týden bez syna jsme si užili, a on také! Babička se mu věnovala na sto procent, takže nijak nestrádal. A nijak dramaticky se ani jednomu z nás nestýskalo. Samozřejmě že jsme si s partnerem na něho každý den vzpomněli, volala jsem si s mámou, která si vnoučka chválila. „Je hodný, pláče, jen když mu na chvíli odejdu a musí hlídat děda,“ vtipkovala.

A jaké bylo přivítání? Z jeho strany trochu „vlažné“, ještě další den po mém příjezdu stále „visel“ babičce na noze a natahoval k ní ručičky. Prostě babička je babička!

Opustit svého potomka(y) doporučuji jednou za čas všem maminkám. To z nikoho špatnou mámu neudělá, naopak. Člověk musí myslet i na sebe. O to víc se pak na svého prcka budete těšit, a on na vás!

A jak jste prožily vy první odloučení? Obešlo se to bez zbytečných slz, nebo naopak? Pište do diskuze.

Reklama