Dějiny minulé i současné jsou justičních omylů plné. Dokonce toto téma často láká filmové tvůrce. Stačí si vzpomenout na nespravedlivě odsouzeného Johna Coffey z kultovního trháku Zelená míle nebo třeba Siriuse Blacka ze ságy o Harrym Potterovi. Bohužel ale justiční omyly nejsou jen dílem pera šikovného scénáristy. Zde je několik nejznámějších případů od nás i ze zahraničí, kdy si trest odpykal někdo zcela nevinný.

ino.jpg
Foto: Shutterstock

Cameron Todd Willingham – údajný a nespravedlivě popravený žhář
V domě Willinghama vypukl v roce 1991 požár, zatímco manželka majitele domu byla na nákupu. Při tomto neštěstí zahynuly tři jeho dcery. Samotnému otci se záhadným způsobem podařilo uniknout z hořícího domu. Vyvázl jen s drobnými zraněními. Obžalobě sice chyběl přesvědčivý motiv, avšak krátce po této tragické události byl Cameron obviněn z úmyslného založení požáru a trojnásobné vraždy. Willinghamova manželka po celou dobu procesu neoblomně tvrdila, že by manžel dětem nikdy neublížil. I sám obviněný až do konce opakoval, že je nevinný. Proti němu ovšem svědčila expertíza odborníků. Psycholog zpochybnil jeho chování během vypuklého požáru. Měly se prý u Willinghama střídat hysterické ataky s chvílemi ledového klidu. Alespoň podle jeho popisu situace. Podle svědků také příliš netruchlil, krátce po pohřbu byl viděn, jak v hospodě popíjí pivo a veselí se. Údajně si stěžoval, že přišel o svůj oblíbený terč se šipkami. Dále bylo prokázáno, že v minulosti několikrát vzteky uhodil svou ženu. Dle posuzujícího psychologa byl založený požár důsledkem jeho doutnající nenávisti vůči manželce a celé rodině. Jedna z teorií tvrdila také, že se otec chtěl svých dcer zbavit proto, aby zakryl, že je sexuálně zneužíval.

V roce 2004 byl Cameron Todd Willingham popraven na základě nepřesvědčivé obžaloby, jak bylo později dokázáno. Před rozsudkem mu byl nabídnut trest doživotí výměnou za doznání, to však odmítl. Do konce svého života zarputile trval na své nevinně. O několik let později ovšem doktor chemie Gerald Hurst dokázal, že ke vznícení pravděpodobně došlo bez cizího přičinění. Obhajobu Willinghama postavil na faktu, že požár začal na verandě domu, kde se nacházel zahradní grill. A vzhledem k dřevěné konstrukci domu prý požár vznikl nešťastnou náhodou.

Čtěte také: Nejvyšší trest - příběhy žen, které dostaly trest smrti

Tomasz Komenda – osmnáct let za mřížemi
V roce 1996 došlo na diskotéce nedaleko polské Vratislavi ke znásilnění a následně k vraždě teprve patnáctileté dívky. Téměř okamžitě byl obviněn osmnáctiletý Tomasz Komenda. Podle rozboru DNA na těle oběti se shodoval jeho otisk čelisti a rovněž byl na oblečení dívky údajně nalezen Komendův vlas. Přesto, že ve prospěch mladého muže svědčilo dvanáct svědků, kteří pod přísahou vypověděli, že se Komenda ten večer nacházel na jiném místě, byl pravomocně odsouzen na osmnáct let nepodmíněně, a to do věznice s maximální ostrahou.

Po celou dobu svého pobytu za mřížemi se stále snažil dokázat svou nevinu. Dokonce se v této době pokusil o sebevraždu. Paradoxně odsouzeného zachránili rodiče oběti, kteří si vyžádali znovuobnovení a přezkoumání celého případu. U soudu se po osmnácti letech od hlavního líčení podařilo dokázat, že vraždil někdo jiný. Tomasz Komenda byl propuštěn na svobodu. Jako kompenzaci za justiční omyl dostal od státu odškodné ve výši 74 milionů korun. „Skončila moje noční můra. Ve vězení jsem nespravedlivě strávil polovinu svého života. A jako údajný vrah nezletilé jsem si zažil od spoluvězňů své,“ komentoval propuštění pro polskou televizi. „Žádné peníze mi to utrpení nemohou vynahradit. Nezajímá mě ani omluva, jsou to jen prázdná slova.“

Čtěte také: Will Smith si s maminkou zatrsal na její narozeniny. V minulosti kvůli ní zvažoval sebevraždu

Michal Šnajdr – Stal se obětí manipulace policie?
A máme tu jeden případ z doby poměrně nedávné. A co více – z České republiky. V roce 2014 byla z plaveckého bazénu unesena Zuzana, dcera bohatého podnikatele. Obvinění padlo na Michala Šnajdra, který měl dlouhodobě problémy se zákonem. Policie v tomto případu konala nezvykle rychle. Vyšetřování vedl jistý kriminalista, velmi se v něm však angažoval policista Jan Ovčáček, který s pověřeným vedoucím případu seděl v jedné kanceláři. Hovořil i s poškozenou Zuzanou V. Rovněž zakládal spis obviněného, do kterého přidával úřední záznamy a jako první označil Šnajdra za hlavního podezřelého. Na základě obžaloby byl Michal Šnajdr poslán na deset let do věznice Mírov.

Po čtvrt roce od rozsudku se však obhájci odsouzeného podařilo dokázat nevinnu Michala Šnajdra. Velkou zásluhu na tom měl i on sám, neboť pomohl nasměrovat policii ke skutečnému únosci.

 „Přišli jsme na to, že spisem prochází široká paleta informací o tom, že na místě únosu se pohybovaly úplně jiné osoby, které ale policie nekontaktovala a ani je nevyslechla. Ani jako svědky. Přitom byly podle dat z mobilních telefonů na místě únosu,“ říká pro Radiožurnál Šnajdrův advokát Robert Cholenský. Společně se svým klientem proto podali trestní oznámení.

Podle Cholenského Ovčáček účelově vedl vyšetřování proti Šnajdrovi, a to proto, že jeho bratr Tomáš měl s odsouzeným nevyřízené účty. Měl mít údajně poměr s jeho ženou. Sám Tomáš Ovčáček byl důležitým svědkem obžaloby a vypověděl, že slyšel o tom, jak Šnajdr plánuje únos mladé dívky.  Evidentně ovšem nebyl nezaujatý. To ale nebyl jediný důvod, proč se Jan Ovčáček v případu tolik angažoval. Michal Šnajdr totiž svědčil proti tomuto konkrétnímu policistovi u soudu v jiném případu, kde byl Ovčáček obviněn z toho, že za úplatek lustroval na žádost osoby pomocí policejního registru.

Brány Mírova Šnajdr opustil po osmi měsících a 14 dnech. Předtím ještě strávil pět a půl měsíce ve vazbě. Dohromady tedy seděl rok a dva měsíce.

Čtěte také: 

Zdroje: Justiční omyl. Soud poslal muže na deset let za mříže, on zatím vypátral jiného pachatele Web Česká justiceGlobe 24Český rozhlas