Podle výzkumu National Foot Health Assessment až 20 % dospělých trpí problémy s popraskanými patami. Dle různých příčin se objevují ve všech ročních obdobích a nevyhýbají ze žádnému z pohlaví. Co tedy bývá nejčastější příčinou tohoto zdánlivě neškodného onemocnění nohou a v co může vyústit?

shutterstock-2103720995.jpg

Foto: Shutterstock

Zdravý životní styl jako jedna z cest k hladkým patám

Příčin popraskaných pat může být celá řada. Mezi nejčastěji zmiňované patří nevhodně zvolená obuv nebo třeba souvislost s nemocemi typu lupénka. „Lidé ale často zapomínají, že náš celkový životní styl, zejména strava a pohyb, se může odrazit v jakékoliv části našeho těla a nohy nejsou výjimkou. Proto je i například zvýšená zátěž na nohy v důsledku vyšší tělesné hmotnosti jednou z velmi častých příčin,“ říká pedikérka Bis Bis Hana Hubená. Neřešené problémy mohou mít za následek hlubší trhliny v kůži na patě, čímž se velmi výrazně zvyšuje riziko infekce. Hlubší trhliny jsou mnohdy velmi bolestivé a mohou prasknout až do krve. „V takovém případě už je tu nutné jít za odborníkem, který vám z nejhoršího stavu pomůže a poradí, jak o nohy pečovat,“ upozorňuje.

V zimě i v létě

Vznik popraskaných pat nesouvisí s ročním obdobím, toto nepříjemné onemocnění se objevuje během celého roku a příčiny bývají různé. Otlaky z nevhodně zvolených bot, uzavřená a nevětraná obuv, to jsou nejčastější důvody vzniku v zimních měsících. Jste překvapeni, že i na dovolené u moře vám mohou paty tvrdnout? Příčinou je právě přílišné sucho a teplo, které kůži rozhodně neprospívá. Proto je důležitá její dostatečná a pravidelná hydratace.

kol.jpg

1. Tuhý krém Symmetry, whiteorchid.cz, 320 Kč / 2. Maska na nohy Neutrogena, Elnino, 120 Kč /
3. Parasoftin exfoliační ponožky, Benu, 169 Kč / 4. Aalicylový lůj na zrohovatělou pokožku Regina, Notino, 68 Kč /
5. Krém na rozpraskané paty Scholl, 118 Kč / 6. Mast na zrohovatělou kůži chodidel, Kneipp, 179 Kč /
7. Jemný peeling a výživná maska na nohy, Bis Bis, 566 Kč

SOS postup na domácí péči

  • Dopřejte si změkčující lázeň – s mořskou solí a oblíbeným esenciálním olejem. Tím nohy změkčíte a připravíte na absorpci aktivních látek z krému na nohy.
  • Zbavte se ztvrdlé pokožky a odumřelých buněk, například peelingem nebo pemzou. Peeling pak opakujte jednou týdně. 
  • Vždy používejte kvalitní kosmetiku určenou speciálně na péči o nohy, s obsahem aktivních látek – urea a lactil. Urea napomáhá změkčení ztvrdlé kůže v oblasti chodidel a odstraňuje odumřelé buňky, lactil obnovuje jejich přirozenou hydrataci.
  • Začněte paty pravidelně promazávat, a to každý večer po koupání.

Tipy pedikérky

  • Udělejte si zábal na chodidla. Nohy namažte krémem, přidejte vhodnou masku a nasaďte bavlněné ponožky. Nechte působit pár hodin či přes noc.
  • Dodržujte pitný režim. Hydratujte svou pokožku zevnitř, je to velmi důležité. Pomoci mohou také vitamíny a minerály, zejména omega 3 mastné kyseliny a zinek. 
  • Nezapomínejte, že mykózy nebo kvasinky zdravé nohy nenapadnou. Pokud je ale pokožka narušena, chodidla jsou mnohem náchylnější. To pak zejména u diabetiků může způsobit problémy hojením prasklin.

terrterrt.jpg

Foto: Shutterstock

Foto: Se souhlasem White Orchid, Kneipp, Benu, Bis Bis, Neutrogena, Notino, Scholl
Zdroje: pedikérka Hana Hubená, National Foot Health Assessment

Reklama