Kateřina Kornová (54)

Modelka, tanečnice, moderátorka, herečka přivedla na začátku devadesátých let na svět dvě děti – Kristinu (29) a Filipa (30). Mít je takhle brzy po sobě bylo už samo o sobě náročné. Jenže mladá maminka musela řešit mnohem složitější problém. Syn se už v kojeneckém věku nevyvíjel, jak by měl. Proto s ním cvičila Vojtovu metodu. To sice přineslo výsledky, ale vyhráno neměli. Lékaři chlapci postupně diagnostikovali nejen dětskou mozkovou obrnu, ale i autismus a časem epilepsii. A aby toho nebylo málo, přišel rozvod se zpěvákem Jiřím Kornem a ona zůstala na péči o dva předškoláky sama.

kor1.jpg
Foto: Profimedia

S nemocným synem to ale snadné nebylo. „Bylo období svlékání se, házení bot do kolejiště v metru, nebo i rozbil několik malých akustických pián. Měl období vzdoru, které bylo o to silnější, než mají jiné děti,“ svěřila se ve své 13. komnatě České televizi s tím, že přes všechna úskalí nikdy nepomyslela na to, že by Filipa neměla u sebe.

Mahulena Bočanová (54)

Že s její jedinou dcerou Márinkou (20) nebude všechno v pořádku, tušila herečka už delší dobu. Definitivně se v to ale utvrdila až na letním táboře, kde jí dělala vedoucí. Holčička nezvládala pobyt mezi velkým množstvím dětí. Lékaři jí diagnostikovali lehkou formu autismu a později se přidala i epilepsie. Vždycky tak bude potřebovat, aby s ní někdo bydlel a dával na ni pozor.

boc.jpg
Foto: Profimedia

„Márinka je úplně normální, zdravé dítě, když pomineme epilepsii, jen je předškoláček. Šestileté, šťastné, zlobivé, veselé dítě, a takhle to zůstane,“ svěřila se v pořadu České televize 13. komnata. I ona na výchovu dcery zůstala po rozvodu s podnikatelem Viktorem Mrázem sama.

Simona Postlerová (56)

Herečka a dabérka, jejímž hlasem k nám promlouvá například Audrey Hepburnová ve filmu Snídaně u Tiffanyho, má dvě děti. Dceru Janu Magdalénu (29) a syna Damiána (27). Právě jemu lékaři během dospívání diagnostikovali Aspergerův syndrom a schizofrenii. Do té doby nadaný žák a jedničkář s úžasnou pamětí začal mít kolem jedenáctého roku věku problémy s učením a přestával komunikovat.

pos.jpg
Foto: Profimedia

Jak se herečka svěřila v pořadu České televize 13. komnata, nebylo to s ním vždy snadné. Slýchal ve své hlavě zvuky a hlasy, které ho doháněly i k agresivitě. Kvůli duševní nemoci byl nějaký čas i hospitalizován v psychiatrické léčebně. Jinak ale žije se svou matkou, která o něho pečuje sama. Její manžel Zdeněk Hrášek zemřel před pěti roky. Přestože je Damián ve stabilizovaném stavu, potřebuje dohled. „Jsem šťastná za každý dobrý den,“ přiznala jeho maminka.

Veronika Kašáková (31)

Modelka přivedla své první dítě na svět letos. Těšila se na ně o to víc, že sama vyrůstala v dětském domově. Věřila, že všechno zlé už má za sebou. Jenže brzy po porodu si od lékařů vyslechla zdrcující zprávu, která by srazila na kolena každou maminku. Její syn Matyáš trpí vzácnou metabolickou vadou zvanou fenylketonurie (PKU).

posos.jpg
Foto: Profimedia

„V nemocných játrech mu nefunguje enzym, který štěpí jednu z aminokyselin, takzvaný fenylalanin. Aminokyseliny jsou obsažené v bílkovinách, které přijímáme v jídle. Proto pacienti s PKU nemohou jíst téměř žádné bílkoviny, tím pádem skoro žádné normální jídlo – fenylalanin by se jim ukládal v těle a došlo by k nevratnému poškození mozku, a tedy k těžké mentální retardaci. PKU nelze vyléčit,“ napsala tehdy novopečená maminka na Instagramu. Od té doby se naučila se synovou nemocí žít a dělá vše pro to, aby měl šťastný život.

Zdroj informací: Česká televize - 13. komnata, Česko-Slovenská filmová databáze

Čtěte také: