Ženská psychika přichází v době po porodu do rizikového období, ve kterém dochází ve zvýšené míře k výskytu psychických poruch. Nejčastěji se jedná o obtíže depresivního a úzkostného rázu, méně často pak i psychotického. Poporodní deprese a úzkosti se často mylně zaměňují s laktační psychózou, ta se však oproti depresím a úzkostem vyskytuje jen zřídka.
V České republice je problematika psychických obtíží po porodu spíše okrajovou záležitostí. Pomalu se ale i u nás začíná tímto tématem zabývat více odborníků a zdravotnických organizací. V neratovické porodnici se v březnu začalo se screeningem psychických obtíží v těhotenství a po porodu. Iniciátorem je Národní ústav duševního zdraví. „Duševní zdraví ženy v tomto období je extrémně důležité pro komplexní vývoj dítěte. Nesmíme také zapomínat na to, že duševní onemocnění u ženy značně ovlivňuje i život jejího partnera a nejbližší rodiny. Výzkumníci z London School of Economics vyčíslili celospolečenský dopad duševních nemocí v těhotenství a po porodu, které se vyskytnou ve Velké Británii za jeden rok, na 8,1 miliardy liber. O situaci u nás toho zatím moc nevíme, avšak odhadujeme, že dlouhodobý dopad nediagnostikovaných a neléčených nemocí je obdobně závažný. Pilotním projektem, který probíhá ve spolupráci Národního ústavu duševního zdraví a porodnického oddělení Nemocnice Neratovice, posouváme péči o duševní zdraví žen v těhotenství a po porodu zase kousek blíž ke standardům zemí, které se této problematice dlouhodobě věnují,“ říká odborný garant MUDr. Antonín Šebela.
Poporodní deprese je vážné onemocnění, které je třeba řešit. V Čechách ale bohužel chybí specializovaná péče a ženy se zkušeností s poporodní depresí či úzkostmi si pak často stěžují na nedostatek porozumění, málo informací a přehnaný důraz na medikaci. Nezisková organizace Úsměv mámy si proto klade za cíl vybudovat centrum, kde by se poporodní psychické obtíže řešily komplexně s ohledem na zájmy matky i dítěte a které bude spolupracovat i s dalšími odbornými pracovišti. „V České republice chybí specializovaná léčba, která umožňuje i přítomnost miminka, ačkoliv v zahraničí jsou dostupné například denní stacionáře nebo pobytové léčby, kde může být žena i s dítětem. Od vytvoření centra, které bude nositelem informací o problematice, si slibujeme zvýšení počtu žen, které odbornou pomoc vyhledají.,“ dodává Veronika Kubrichtová.
Více na USMEVMAMY.CZ
Nový komentář
Komentáře
Manželka měla po porodu taky dost velké deprese, naštěstí jsem si vzal volno, abych se o malého staral hlavně já, a ji objednal k https://psycholog-holcner.cz/ Musím říct, že návštěva u psychologa jí velmi pomohla, protože od té doby to nakonec probíhalo bez problému.
Drsné, já měla z dětí spíše eufórii, než stres. Nedovedu si to představit, ale vím, že to existuje. Záchyt ve správné době je jedinou pomocí. Díky za takováto centra
Důležitý článek!!! Ještě děti nemám, ale všude člověk vidí ty šťastné, pohodové maminky, miminka, celé rodiny... A když nastane problém a neví, kam se obrátit, co dělat..., tak jasně má taková maminka pocit selhání až nenormálnosti a může udělat i zásadní neadekvátní rozhodnutí.