Od včerejška nemusí pacienti platit v krajských nemocnicích a lékárnách regulační poplatky. Uhradí je za ně kraje, které po podzimních volbách ovládla ČSSD. V následujících dnech by se mohla projevit vyšší návštěvnost lékařských zařízení.

Ve většině krajů nemusí lidé poplatky platit, pokud vyplní darovací smlouvu a poplatek si pak nechají od kraje uhradit jako dar. Výjimkou je Plzeňský kraj, kde lidé zaplatit musí a pak mohou požádat o vrácení peněz na bankovní účet nebo složenkou. „Předpokládám, že ti bohatší budou tak zodpovědní a budou poplatky platit dál,“ prohlásil hejtman Středočeského kraje David Rath.

Většina pacientů v průběhu včerejšího dne poplatky zaplatila. Například v Českých Budějovicích využili možnost neplatit poplatky především rodiče malých dětí, studenti a důchodci. Na chirurgické ambulanci darovací smlouvu od kraje využilo jen 10 pacientů z 50. Opačně tomu bylo ve Znojmě, kde ze 40 příchozích poplatek zaplatily pouze dvě maminky, které přišly se stonajícími dětmi. Také v jihomoravských nemocnicích se většina lidí nechala ošetřit zadarmo.

Česká lékárnická komora uvedla tiskovém prohlášení, že 94 procent jejích členů bude nadále vybírat regulační poplatky. Nevybírání poplatků podle komory poškodí především pacienty, lékárny totiž budou muset zdražit, aby kompenzovaly své finanční ztráty. V některých lékárnách, které zrušily poplatky, tak zaplatíte za léky až o stovky korun víc než v ostatních. Navíc na vás čekají dlouhé fronty.