Jdete k doktorovi se zdravotním problémem (zánět v uchu, popálenina, natažený sval) a on po vyšetření rozhodne, že musíte podstoupit delší léčbu, která vyžaduje docházet pravidelně (denně, obden, jednou za tři dny...) do ordinace. Je to kvůli tomu, že některé úkony – výplachy, obstřiky, podávání léku – může provádět jen lékař či zdravotník.

Je ale správné platit v ordinaci u lékaře za opakovaný úkon (který je součástí léčby) zas a znovu poplatek 30 Kč? O odpověď jsme požádali odborníky z Ministerstva zdravotnictví České republiky (MZ ČR).

„Regulační poplatek 30 korun se platí vždy, pokud lékař provede pacientovi klinické vyšetření,“ řekl Ženě-in Tomáš Cikrt, ředitel Odboru komunikace s veřejností MZ ČR. „To je vyšetření, které naplňuje obsah komplexního, cíleného, kontrolního nebo konziliárního vyšetření a je vykazován příslušnými výkony v dané odbornosti podle seznamu výkonů,“ přesně definoval, co klinické vyšetření zahrnuje, Tomáš Cikrt. „Pokud tedy lékař pacientovi provede klinické vyšetření, je vždy oprávněn vybrat od pacienta 30 korun regulační poplatek.“

To ovšem nebyl případ, který nás zajímal. „Ovšem když se jedná o opakovaný úkon, který je součástí léčby – tedy NEJDE (!!!) o klinické vyšetření – pacient poplatky neplatí. Pokud je lékař přesto požaduje, jedná neoprávněně!“ potvrdil ředitel odboru naši domněnku.
 
„Regulační poplatek 30 korun se nehradí ani za provádění rehabilitace, stejně tak jako za EKG, sono, mamograf apod.“

Proč jme se ptali odborníků z ministerstva, se dočtete ZDE!

Už jste také zaplatili u lékaře za něco, o čem se domníváte, že jste platit neměli? Stěžovali jste si? A jak to dopadlo?

Reklama