Favoritem na nejabsurdnější bankovní poplatek roku 2008 se zatím stal poplatek za nadměrný vklad, který vede se ziskem bezmála 29 procent hlasů.

Zatím hlasovalo rekordních 14 000 čtenářů

V již čtvrtém ročníku ankety o nejabsurdnější bankovní poplatek mohou čtenáři zvolit z 15 finalistů, které sami nominovali. O hlasování v anketě je navíc vyšší zájem než před rokem. Do současné doby totiž hlasovalo více než 14 000 čtenářů.

Suverénně první pozici si prozatím drží poplatek za nadměrný vklad, kterému dalo svůj hlas celých 4 051 čtenářů což je 28,86 procenta hlasů. V diskusích čtenáři kritizují poplatek za nadměrný vklad pro jeho zjevnou absurdnost a nesmyslnost, kdy jsou klienti bank zpoplatněni pouze za to, že bance poskytli vysoké finanční prostředky, na kterých banky dále vydělávají.

Zvláště nyní, v době finanční krize, kdy jsou ohrožené světové banky doslova vděčné za každý klientský vklad, který jim pomáhá udržet jejich zdravou bilanci, vyplouvá absurdnost poplatku zjevně na povrch.

Dalším v pořadí je s 2 375 hlasy čtenářů, tedy 16,95 procenta, poplatek za vklad na přepážce na vlastní účet. Tento poplatek je v zásadě stejné povahy jako poplatek za nadměrný vklad, takže je vidět, že klienti bank mají jasnou představu o tom, co jim vadí a proč.

Následuje poplatek za připsání úroku, kterému svůj hlas dalo zatím 1 654 čtenářů, to je 11,78 procenta. Všechny tři poplatky mají jedno společné – jde o poplatek za nějakou kreditní operaci na účtu klienta.

Až s velkým odstupem následují další absurdní poplatky. Je tedy velmi pravděpodobné, že budoucí vítěz bude pocházet právě ze současné nejsilnější trojky.

Minulé nejabsurdnější poplatky banky měnily

Vítězi minulých ročníků ankety byly poplatek za příchozí platbu v roce 2005, poplatek za výběr z bankomatu vlastní banky v roce 2006 a poplatek za vedení běžného účtu v roce 2007. Na většinu nejabsurdnějších bankovních poplatků naše banky různými způsoby reagovaly, ať už jejich snížením, úpravou či úplným zrušením.

Který poplatek považujete za nejabsurdnější vy?