Jak „u blbejch na dvorečku“ by si mohl připadat nezúčastněný pozorovatel dění kolem poplatků u lékaře. Poté, co se sociální demokracii nepodařilo zablokovat celou reformu, napadla ji u ústavního soudu. A když ani tenhle pokus nevyšel, vymyslela nový zákon, kterým by se poplatky vyňaly z reformy. Podle Ratha by se mohl líbit poslancům KDU-ČSL. Vzhledem k tomu, že pro zrušení poplatků jsou i komunisté, mohl by tenhle hokuspokus uspět.

Ať už s reformou zavádějící poplatky ve stávajícím znění souhlasíme či nikoliv, postup ČSSD zdá se „poněkud nešťastným“. Zákon vyjímající část zákona – tomu se asi v ČR říká přehledná legislativa. To je dokonce horší než v praxi našich poslanců tak oblíbené „přílepky“ – změny, týkající se zcela jiných zákonů, přilepené k zákonům právě schvalovaným. Nový zákon ČSSD je pro změnu takový „odlepek“ nebo možná spíš „rozkližovák“.

A ještě jedna kacířská myšlenka by mohla náhodného pozorovatele napadnout – kolikpak drahého poslaneckého času stály všechny ty tanečky kolem poplatků? Kolik jsme za poplatky už zaplatili, i když je zatím neplatíme? A kolik nás ještě bude stát úsilí o jejich zrušení?

Ony to samozřejmě nejsou jenom poplatky. Průšvih je zkrátka celý politický systém, v němž jsou dvě velké, proti sobě stojící strany téměř v rovnováze, a těch pár malých, které se čím dál tím obtížněji prodírají do parlamentu, samo nic nezmůže (nebo si to alespoň jejich zástupci myslí), a tak střídavě poklonkuje oběma gigantům. Ztrácí se u nás politická diverzita, říkají téhle situaci politologové. A v zájmu kolosů, ať už toho oranžového nebo modrého, rozhodně není pustit na vládní pískoviště další zájemce.

Jenže co s tím? Inu, buď se smířit, nebo přestat už konečně volit menší zlo – oranžové nebo modré. I když to bude občas znamenat, že nás zklame nějaké to zelené.

Jste pro zrušení poplatků? Souhlasíte s postupem ČSSD? A napadá Vás, jak řešit současnou patovou situaci ve vládě? Volila jste ve volbách „menší zlo“, nebo jste s programem strany, které jste dala hlas, skutečně souhlasila?

Reklama