Zeptali jsme se v čekárně u doktora: Jak se vás dotkly poplatky ve zdravotnictví? Názory jsou rozporuplné.

 


Vládní koalice tento měsíc jedná o úpravách vybírání poplatků ve zdravotnictví. Dnes jednala o sedmi zákonech, které jsou součástí druhé vlny reformy. Výhrady jsou jak na straně opozice, tak i u některých koaličních partnerů.
Lidovci chtějí prosadit návrh, aby poplatků byli zproštěni důchodci nad 70 let a děti do 6 let. Také Zelení mají, podle vyjádření předsedy Martina Bursíka, připravené některé návrhy na změny.

Odborníci přitom tvrdí, že v takto důležitých otázkách, jakou zdravotnická reforma bezesporu je, by mělo dojít ke shodě napříč celým politickým spektrem, tedy ne jen ve vládní koalici. Důvod? Stabilita systému – ze Slovenska například víme, že byly poplatky s příchodem nové vlády zrušeny. Rušení již zavedených principů s sebou přirozeně nese i mnoho výdajů „navíc“, a to nejen ze státního rozpočtu, ale i z kapes soukromých zdravotnických subjektů, které si na poplatky zřídili například výběrní automaty.

 

Božena Smetáková

Jak se vás osobně dotkly poplatky ve zdravotnictví?
Velmi, už je pociťuji. Platím u doktora i za léky a protože mám malý důchod, tak se musím ohánět, ani nevím jek.
Myslíte, že vám pomůže pětitisícový limit? Že se k němu za rok dostanete?
Nevím, protože se některé léky platí a některé neplatí. Takže nevím, až se to spočítá, co jde do těch pěti tisíců. Já bych si přála, aby poplatky vůbec neexistovaly. Aby během toho půl roku, ve kterém slibují nějaké to sečtení, zjistili, že se jim to nevyplácí a celé poplatky zrušili.
Čili si myslíte, že poplatky akorát přidělávají starosti nemocným lidem, kteří nemají v době nemoci ani ty nejmenší myšlenky na finance?
No samozřejmě, když je vám špatně a musíte k lékaři, tak o tomhle vůbec nepřemýšlíte. Ale jakmile se vám udělá lépe, tak o poplatcích přemýšlíte neustále.

Radek Recz

Jak se vás osobně dotkly poplatky ve zdravotnictví?
Poplatky, to je spíš věc okrajová, záleží na tom, jaký má kdo zdravotní stav. Ale jde o to, že to není jen tato záležitost, to máte elektrika, plyn, postupné zdražování cen… Takže vlastně to, co dostanete na zvýšení důchodu, tak to vlastně žádné zvýšení není.
A dostačuje to alespoň na zvyšování cen a finančních výdajů?
Člověk musí být skromný. Musí to brát, jak to je.
Co si myslíte o pětitisícovém limitu?
Ti lidé, kteří jsou hodně nemocní, tak tam je to dobré, alespoň část těch prostředků dostanou zpátky. Já si myslím, že ty kroky ve zdravotnictví nejsou špatné, ale spíš by se na nich měla koalice dohodnout s opozicí, aby se to zase za dva roky nezměnilo. Protože každá změna stojí hodně peněz.

Marcela Chaloupková

Jak se vás osobně dotkly poplatky ve zdravotnictví?
Mě osobně moc ne. Ale pracuji v domově důchodců a pro některé staré lidi je to opravdu hodně. Už tak připlácejí na léky a když mají těch nemocí více, tak se to pak nasčítá. U nás třeba nakonec mají jenom šest set korun na měsíc – když z toho mají platit léky a poplatky, tak třeba řeknou, že nechtějí od paní doktorky prohlídku. Protože si to spočítají a nemají ani pro vnoučata. Takže spíš pro ty starší, mě se to nedotýká.
Myslíte, že těm starším pomůže pětitisícový limit?
To si myslím, že ne. Zas až tak brzo ho nedosáhnou. Museli by být opravdu hodně nemocní, takže ne.

 Jak se vás dotkly poplatky ve zdravotnictví? Myslíte, že vás chrání pětitisícový limit?

Reklama