Přírodovědci bijí na poplach!
Česko přišlo za posledních sto let o tři tisíce druhů hmyzu, a když to bude pokračovat stejným tempem, za několik desetiletí se už možná naši potomci na dnes zcela běžné exempláře hmyzí říše budou chodit dívat do zoo, anebo je budou znát už jen z obrázků.
Podle souhrnné vědecké analýzy červeného seznamu ohrožených druhů, kterou otiskl odborný časopis Vesmír, z české přírody za posledních sto let vymizely až tři tisíce druhů hmyzu. Dalších deset tisíc druhů, tedy celá třetina hmyzí říše, je v přímém ohrožení. Úbytek se týká všech druhů od motýlů přes brouky až k vážkám a včelám.
Pozor, ať ho nezašlápnete!
Mnoho vzácných druhů se dnes vyskytuje jen v malých lokalitách. Mimo tyto oblasti by dnes „zapálení“ staří profesoři z přelomu 19. a 20. století, jak je známe z filmů, našli pouhou polovinu druhů z původní druhové rozmanitosti.
Příkladem může být hnědásek osikový (opravdu si ho pamatuju!), který dnes žije pouze v jednom lese v Polabí. „Mnohé druhy, které vyhynuly nebo je pokládáme za kriticky ohrožené, byly dříve tak rozšířené, že se jimi naši předchůdci ani nezabývali,“ varuje entomolog Martin Konvička z Jihočeské univerzity.
Za úbytkem stojí zásahy do krajiny
Hlavní příčinou úbytku českých bezobratlých jsou změny krajiny a způsob jejího ošetření, převážně chemický. „Hmyzu neumožníme samotnou existenci, ničíme jejich přirozený biotop – ať je to rašeliniště, skalní výchoz, step nebo starý dutý strom,“ přidává se entomolog z České zemědělské univerzity Jan Farkač.
Podle vědců se dá mnoho druhů ještě zachránit, k dispozici je i dostatek financí. Hlavním úkolem je ale změnit současný pohled na krajinu a přírodu. „Mrtvý strom v lese není ekologická katastrofa, spíš naopak. Je to domov pro stovky druhů zvířat,“ říkají.
Sežerou nás kobylky?
Podobný dramatický úbytek hmyzu přitom nezaznamenali vědci jen v České republice. Ztráty na druhové rozmanitosti se týkají celé střední Evropy. Jde přitom o jeden z největších problémů ochrany přírody, neboť například s vymizením dravých druhů hmyzu může dojít k přemnožení škůdců a zničení dosavadní rovnováhy.
Nový komentář
Komentáře
bundas — #7
Jo,chrousti,s těma jsme se jako děcka pěkně vyblbli!Navečer jsme chodili s metlou a shazovali jsme je dolů. Někteří je sbírali pro slepice. Teď chrousty není vůbec vidět.
příroda je příroda...
Příroda si poradí ,nic jiného ji nezbývá.
Člověk všechno ničí. za chvíli budou na pokraji vymření i naprosto běžné živočišné i rostlinné druhy
hg
kde jsou chrousti? S těmi jsme se vyblbli!
Na jaře jsem si všimla extrémního množství chrobáků (tedy myslím, že to byli oni - takoví lesklí kulatější brouci) v lesích - přímo hrozny podél cestiček, na cyklostezce jsem se jim vyhýbala a nebylo mi příjemné vidět, kolik jich tam leží rozjeto a rozšlapáno, ale evidentně se letos přemnožili!
Kdysi se radikálně prováděly meliorační práce. Trvalo poměrně dlouho než se zjistilo, že velký úbytek čápů způsobil nedostatek potravy pro ně a žáby se staly chráněnými živočichy.
se mi zdá že akorát pavouků je furt nějak víc
asi to není dobře
jestli on to tak ten Pán Bůh nechce...