Opora je základ
Primárním pudem popínavých rostlin je ovíjet se a pnout. Možná si vzpomenete na Sherlocka Holmese a mlhu válející se v údolích britského venkova. Přesně do této krajiny patří tmavě zelené domy - ne barvou omítky, ale břečťanem, který je za ta léta stačil celé obrůst. Stěna je jedna z možností, kterou některé druhy využívají jako oporu pro svůj růst. U nás se setkáme častěji s pergolami, altány, speciálními konstrukcemi či mřížkami a s lamelovými ploty nebo pletivy, které všechny mohou sloužit jako perfektní kostra pro vytvoření naší organické stěny.
![popinavky]()
Kdy vysadit?

Pokud jste si vzpomněla už v březnu a začala pěstovat své popínavé letničky od semínka, gratulujeme! Myslíte doopravdy na všechno a jste skvěle připravená. Pokud jste stejně jako my měla spoustu jiných starostí, nemusíte se bát - například v OBI si můžete koupit i předpěstované sazeničky a vysadit je právě teď. Důležité je, aby měly rostlinky hned od začátku pevnou a dostatečně vysokou oporu a mohly tím pádem rychle růst. Výhonky navedeme k opoře tak, aby byly rovnoměrně rozmístěny. Některé druhy sice perfektně rostou, ale nemají schopnost sami se přichytávat. V tom případě je to už na nás, poradíme si ale snadno. Stačí rostlinky opatrně připevnit k opoře drátkem nebo provázkem.
Každá se pne trošku jinak
Ovíjivé popínavé rostliny, jako jsou třeba vistárie nebo zimolez, se spirálovitě obtáčí okolo konstrukce. Pro tyto druhy se tedy hodí spíše svislé prvky v konstrukci, nejrůznější tyčky a sloupky. Jiné typy se zase přichytávají pomocí úponků, které přidržují hlavní výhon rostoucí rovně. Patří mezi ně například plamének, který má rád mřížky, sítě nebo lamelové ploty. Některé z rostlin dokonce používají přísavky nebo kořínky, kterými se přichytávají k podkladu. Je to například břečťan, který ke svému růstu nepotřebuje žádnou konstrukci, ale pouze drsnější zeď, ideálně i s prasklinami.
Druhy popínavek
Plamének - ovíjivá, kvetoucí, opadavá
- má nádherné květy mnoha barev, od červené, přes fialkovou, až k modré či bílé
- květy plaménku potřebují hodně slunečního záření, jinak nejde o rostlinu náročnou na polohu nebo speciální skladbu půdy
Břečťan popínavý - samopnoucí, stálezelený, okrasný květem
- vyhovují mu polostinná až stinná stanoviště, dokáže obrůst velké plochy
Zimolez ovíjivý - ovíjivý, kvetoucí, opadavý
- na atraktivitě mu přidávají sytě červené bobulovité plody
- prosperuje na polostinném stanovišti, hustě obrůstá jakékoliv konstrukce
Vistárie - ovíjivá, kvetoucí, opadavá
- vistárie má nádherné světle fialové věty, které připomínající hrozny vína
- rychle rostoucí, poměrně vysoká, patří mezi nejatraktivnější popínavky
Přísavník pětilistý - ovíjivý, okrasný květem, opadavý
- známý také pod názvem psí víno, není vůbec náročný, na podzim výrazně zbarvuje své listy do červena
Hortenzie popínavá - samopnoucí, kvetoucí, opadavá
- hortenzie vyniká svými něžnými bílými kvítky
- prosperuje na stinných zdích, nepotřebuje prořezávání
„Většinu druhů popínavek je potřeba zastřihnout. Například u vistárie zkrátíme v půli léta postranní výhonky asi o 15 cm, u zimolezu zase můžeme po odkvětu odstřihnout starší dřevnaté stonky,“ radí Jan Smékal, ředitel OBI marketu Praha Štěrboholy. |
---|
Připravováno ve spolupráci s odborníky z OBI Česká republika s.r.o.
Nový komentář
Komentáře
Popínavé rostliny se mi líbí, ale neumím je moc pěstovat.
NMelíbí se mi břečťan na zdi, vidím to u sousedů a nic moc.
moje vistárie je překrásná.... a to začala kvést až osmiletá, teď nám to vraci
Břečťan na domě to je něco. Když se rozhrne, hrůza.Nehkedě k tomu, že ničí omítku.


pinokio — #3 S břečťanem opatrně. Ten na rozdíl od přísavníku, který drží na jakémkoliv podkladu - i skle- pomocí přísavných terčíků, zakořeňuje do sebemenší škvíry v omítce. A pokud ta omítka není opravdu hodně kvalitní, tak ji za pár let odtrhne. Zkušenost mám s obojím a břetan už nikdy. Jedině na opěrné zdi. Ale zase je neopadavý. No všechno má pro a proti.
átéčko — #4 já mám dobrou zkušenost s přísavníkem. Roste dobře z jakékoliv světové strany, jenom ze severu trochu pomaleji. A kromě vrabců v něm nic nebydlí (žádní pavouci,myší atd)
átéčko — #4 Před několika lety jsem dala psí víno podél plotu a pak jsem ho loni likvidovala, protože to byl normálně nájezd Trifidů bylo úplně všude. Už ho nechci ani vidět. Zalezlo i k sousedovi, tak ho stříhám, aby nelezlo zpátky
pinokio — #3 Něco tam zkusím dát. Chtěla jsem psí víno.
átéčko — #2 Nejlepší je břečťan,jestli tam máte stín,tak to bude pro Vás nejlepší.My jsme tam zkoušeli dávat i popínavé s květy a všechno chcíplo.Ale máme tam fakt skoro tmu.
Poradí mi někdo čím popnout severní zeď domu?
Máte někdo zkušenosti s popínavými hortenziemi?