popinavkyJsou silné, plné života, rostou bleskovou rychlostí a dokážou si podmanit vše ve svém okolí. Takové jsou popínavé rostliny. Pod krásou jejich svěžích listů a pestrých květů získá atmosféru i polorozpadlá zeď nebo neudržovaný plot. Květiny, ač na pohled křehké, mají obrovskou sílu a na přítulných stoncích popínavek je to znát! Ovíjí se, drží se pomocí výhonků nebo se dokonce přisávají přísavkami a nakonec svými květy vytvoří živou stěnu. Chrání nás tak před sluncem, zvědavci z ulice, ale především z našich zahrad a domů dělají zase o něco příjemnější místo.

Opora je základ

Primárním pudem popínavých rostlin je ovíjet se a pnout. Možná si vzpomenete na Sherlocka Holmese a mlhu válející se v údolích britského venkova. Přesně do této krajiny patří tmavě zelené domy - ne barvou omítky, ale břečťanem, který je za ta léta stačil celé obrůst. Stěna je jedna z možností, kterou některé druhy využívají jako oporu pro svůj růst. U nás se setkáme častěji s pergolami, altány, speciálními konstrukcemi či mřížkami a s lamelovými ploty nebo pletivy, které všechny mohou sloužit jako perfektní kostra pro vytvoření naší organické stěny.

popinavkyKdy vysadit?

Pokud jste si vzpomněla už v březnu a začala pěstovat své popínavé letničky od semínka, gratulujeme! Myslíte doopravdy na všechno a jste skvěle připravená. Pokud jste stejně jako my měla spoustu jiných starostí, nemusíte se bát - například v OBI si můžete koupit i předpěstované sazeničky a vysadit je právě teď. Důležité je, aby měly rostlinky hned od začátku pevnou a dostatečně vysokou oporu a mohly tím pádem rychle růst. Výhonky navedeme k opoře tak, aby byly rovnoměrně rozmístěny. Některé druhy sice perfektně rostou, ale nemají schopnost sami se přichytávat. V tom případě je to už na nás, poradíme si ale snadno. Stačí rostlinky opatrně připevnit k opoře drátkem nebo provázkem.

popinavkyNezapomeňte ani na výživu a zálivku. Ideální je při výsadbě do půdy zapracovat hnojivo s dlouhodobou působností, které uvolňuje živiny postupně a tak není třeba každý týden rostlinu přihnojovat. Vhodné je například hnojivo pro balkónové rostliny. Půda by také neměla vysychat, ale být stále mírně vlhká (ne však přemokřená!).

Každá se pne trošku jinak

Ovíjivé popínavé rostliny, jako jsou třeba vistárie nebo zimolez, se spirálovitě obtáčí okolo konstrukce. Pro tyto druhy se tedy hodí spíše svislé prvky v konstrukci, nejrůznější tyčky a sloupky. Jiné typy se zase přichytávají pomocí úponků, které přidržují hlavní výhon rostoucí rovně. Patří mezi ně například plamének, který má rád mřížky, sítě nebo lamelové ploty. Některé z rostlin dokonce používají přísavky nebo kořínky, kterými se přichytávají k podkladu. Je to například břečťan, který ke svému růstu nepotřebuje žádnou konstrukci, ale pouze drsnější zeď, ideálně i s prasklinami.

Druhy popínavek

Plamének - ovíjivá, kvetoucí, opadavá

  • má nádherné květy mnoha barev, od červené, přes fialkovou, až k modré či bílé
  • květy plaménku potřebují hodně slunečního záření, jinak nejde o rostlinu náročnou na polohu nebo speciální skladbu půdy

Břečťan popínavý - samopnoucí, stálezelený, okrasný květem

  • vyhovují mu polostinná až stinná stanoviště, dokáže obrůst velké plochy

Zimolez ovíjivý - ovíjivý, kvetoucí, opadavý

  • na atraktivitě mu přidávají sytě červené bobulovité plody
  • prosperuje na polostinném stanovišti, hustě obrůstá jakékoliv konstrukce

Vistárie - ovíjivá, kvetoucí, opadavá

  • vistárie má nádherné světle fialové věty, které připomínající hrozny vína
  • rychle rostoucí, poměrně vysoká, patří mezi nejatraktivnější popínavky

Přísavník pětilistý - ovíjivý, okrasný květem, opadavý

  • známý také pod názvem psí víno, není vůbec náročný, na podzim výrazně zbarvuje své listy do červena

Hortenzie popínavá - samopnoucí, kvetoucí, opadavá

  • hortenzie vyniká svými něžnými bílými kvítky
  • prosperuje na stinných zdích, nepotřebuje prořezávání

popinavkyTip odborníka:

„Většinu druhů popínavek je potřeba zastřihnout. Například u vistárie zkrátíme v půli léta postranní výhonky asi o 15 cm, u zimolezu zase můžeme po odkvětu odstřihnout starší dřevnaté stonky,“ radí Jan Smékal, ředitel OBI marketu Praha Štěrboholy.

Připravováno ve spolupráci s odborníky z OBI Česká republika s.r.o.