Lékaři ještě nejsou schopni odhadnout, zda dvouletá holčička, které je obětí víkendového rasistického útoku na romský dům ve Vítkově na Opavsku, přežije následující dva dny.

„Dvouletá popálená romská holčička z Vítkova na Opavsku zůstává v kritickém stavu. Děvčátko je stále v péči oddělení pediatrické resuscitační a intenzivní péče,“ řekl mluvčí ostravské fakultní nemocnice Tomáš Oborný.

Požár po žhářském útoku ve Vítkově na OpavskuPři požáru domu v noci na neděli bylo uvnitř sedm či osm lidí. Severomoravští kriminalisté při ohledání spáleniště našli zápalné lahve a podle mluvčí severomoravské policie Soni Štětínské zahájili trestního řízení pro podezření z trestných činů obecného ohrožení a ublížení na zdraví. „V této chvíli je předčasné přiklánět se k jakékoli vyšetřovací verzi. Policisté nemohou potvrdit ani vyvrátit verzi o rasově motivovaném skutku,“ uvedla Štětínská s tím, že policie žádá veřejnost o pomoc při objasnění případu.

Stav dvouletého děvčátka je velmi vážný, protože utrpělo rozsáhlé popáleniny 2. až 3. stupně. Podle mluvčího moravskoslezských záchranářů byly zasaženy prakticky všechny části těla, v rozsahu více než 80 procent tělesného povrchu, navíc došlo k nadýchání zplodinami hoření.

Záchranáři ošetřili také sedmadvacetiletou matku dítěte. Ta utrpěla popáleniny 2. a 3. stupně na obou nohou a jedné ruce v celkovém rozsahu přibližně na 25 až 30 procentech těla. Také ona byla převezena na popáleninové centrum Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě. Otec je s popáleninami 2. stupně na rukou, nohou a zádech na jednotce intenzivní péče Slezské nemocnice v Opavě.

Dům po žhářském útoku ve Vítkově na Opavsku„Kriminalisté vyslechli dosud několik desítek lidí. Jednou ze získaných informací je, že v době zapálení domu projelo kolem neznámé vozidlo tmavé barvy. Od neděle pracují také se zajištěnými stop z místa činu. Nalezené části mohly pocházet z více nezjištěných předmětů, ve kterých mohla být hořlavá látka, která mohla dům zapálit,“ uvedla Štětínská.

Podle jejich slov policisté zatím nemluvili ani s rodiči děvčátka.

„Kriminalisté prověřují několik verzí, mohlo jít o osobní i finanční motivy, nemohou samozřejmě ani vyvrátit verzi o rasově motivovaném skutku. Zatím případ vyšetřují pro obecné ohrožení,“ dodala Štětínská.

Foto: Centrum tíšňového volání Ostrava

Co si o útocích myslíte vy? Nenapomáhá jim přílišná tolerance nárůstu ultrapravicových aktivit v Česku?

Reklama