Jeden z nejvýznamnějších tvůrců pařížské módy je Yves Saint Laurent (čti ív san loran).
Po matce Alžířan, dětství prožil v Oranu. Od dětství šil šaty pro panenky svých sester.

V 17 letech vyhrál jeho návrh v soutěži časopisu Vogue. Tam ho objevil Christian Dior a hned ho přijal jako vedoucího návrhářského týmu. Do té doby naprosto nemyslitelná věc.

Když Christian Dior nečekaně v r.1957 zemřel, Yves Saint Laurent připravil úplně sám přehlídky.
V r.1960 narukoval na vojnu, protože se právě válčilo v Alžírsku. Nevydržel - zhroutil se a skončil v ústavu, odkud jej dostal jeho přítel Bergée.
Dnes už se může říct, že stejně jako on homosexuál, což je ostatně v této branži obvyklé.
Společnou prací tak již  v r. 1962 vybudovali, díky energickému přístupu přítele, vlastní módní domy. 
V současné době je jich ve světě více jak 170.

Stejně šťastnou ruku jako v módě měl ale i při tvorbě parfémů. Zavzpomínejme si, případně poohlédněte se, zda je nebo již jen prázdné flakónky, nemáte někde na svém toaletním stolku:
Prvním byl v r. 1964 Y – chyprově zelený
V r. 1971 květinový Rive gauche, což znamenalo levý břeh řeky Seiny, tedy universitní a radikálnější část Paříže
Dalším mezníkem se stal r. 1981 pánský Kouros, fougerově dřevitý a svěže kořenitě aromatický JAZZ v úžasném černobílém flakonu.
Celosvětovým úspěchem z  r. 1977 pak bylo Opium, připomínající imperiální Čínu, lehce kořenitě orientální vůně v jakoby čínském lakovém flakonu.

V r. 1983 následoval Paris ve flakonu jako broušený démant a v r. 1993 vznikl parfém Champagne, chyprová vůně s květinově ovocným nádechem.
Vůně byla určena ženám, které mají stejnou jiskru, jako právě otevřená láhev šampaňského. I flakon připomínal tento perlivý nápoj, protože uzávěr vypadal jako zátka od šampaňského.
Výrobci perlivého moku si však tuto provokaci nenechali líbit a Yves Saint Laurent zažalovali. Lahvičky Champagne se tím okamžitě stali předmětem sběratelského zájmu
a až do rozsudku se směly prodávat bez názvu.

YSL bohužel soud prohrál, ale vůně, kde se objevuje nektarinka, anýz, máta, růže vetiver, pačuli nezmizela. Má stejný flakon, jen jiný název Yvresse, což se dá přeložit také jako stav mírné opilosti, prostě opička (čímž protistranu opět lehce popíchnul).
Poslední vůní je Baby doll = panenka – krásná vůně po grapu a rebarboře, v růžovém flakonku ve tvaru dětského vlčka.

Zda řada bude pokračovat, zatím nevíme, protože na sklonku loňského roku ohlásil legendární YSL odchod na odpočinek. Cítí se již velmi vyčerpán.