Co už ti lékaři a další odborníci pečující o blaho našeho těla i duše nevymyslí! Jednou z novinek je čokoládová kúra. Teď možná posmutní ti, kdo doufají, že půjde o dietu, v níž se radí "jezte čokoládu od rána do večera, budete zdraví, a navíc jako lunt", ale i tak zní popis kúry lákavě. A vy se nemusíte vzdát čokolády, aniž když ji jinak nejíte z obavy o svou linii.

Když jsem se o podobné metodě dočetla poprvé, docela mě to pobavilo a říkala jsem si, hm, dobrý vtip. Jenže oni to mysleli vážně a čokoládu k relaxační kúře skutečně používají. Vycházejí přitom z blahodárných účinků této pochoutky, konkrétně z účinků kaka v ní obsaženého. Kakaové máslo totiž obsahuje řadu přírodních účinných látek, které pečují o pokožku, pomáhají uchovávat její ochrannou funkci prostřednictvím tvorby ochranného filmu. Kromě výživy koupel také pokožku omlazuje a předchází tvorbě vrásek, má nesporné hydratační účinky a pomáhá redukovat strie. Intenzivní zážitek z voňavé koupele má také vliv na naše pozitivní myšlení a dobrou náladu. Kromě přírodních tuků a olejů obsahuje koupel také vitaminy, aminokyseliny, minerály, koenzymy, nukleové kyseliny a antioxidanty. Tyto přírodní látky stimulují různé procesy látkové výměny v pokožce a tím zajišťují její revitalizaci.

Čokoládové kúry se většinou připravují z hmoty dodávané renomovanými kosmetickými firmami, které na svoje produkty mají potřebná osvědčení a certifikáty. Kakaové máslo a prášek, které vznikají z kakaové hmoty lisováním drcených pražených kakaových bobů, má nesporné hydratační účinky. „Blahodárně na pokožku působí zejména antioxidanty neboli flavonoidy a vitaminy A ve formě betakarotenu a vitamin E, které působí proti volným kyslíkovým radikálům,“ míní lékařka Jana Hátleová, dermatoložka z vysočanské nemocnice Clinicum.

Kromě těchto účinků zde také figuruje přítomnost theobrominu, který je obsažen v kakau. „Povzbuzující účinky této látky jsou výraznější, vstřebáváme-li ji celým tělem, nejen konzumací,“ dodává doktorka Hátleová. Mimochodem, právě zmíněný theobromin je tou látkou, díky jejímž povzbuzujícím účinkům si kakao a nápoje z něj tak oblíbily třeba staré incké civilizace.

Lékařka považuje za další přednost této kosmetické metody skutečnost, že se jedná o čistě přírodní produkt bez chemických přísad a parfemace. Nicméně, upozorňuje na možnost alergické reakce na čokoládu, která se u některých jedinců může vyskytnout. „Čokoládovou kúru doporučuji aplikovat pouze na zdravou pokožku,“ dodává.

Neexistuje žádný univerzální recept na to, jak koupel připravit, naopak se dá říci, že každé zařízení má svou vlastní originální recepturu, které si sice vzájemně jsou podobné, ale mohou se také výrazně lišit, a to především v případě, přidávají-li se k samotné čokoládě další látky. Základem je vždy kakaové máslo, které se získává z kakaových bobů. Na rozdíl od čokolády, kterou dopřáváme našim jazýčkům, se však tato hmota nepřislazuje. Tělo je po nanesení „čokolády“ zabaleno do teplé přikrývky pro lepší vstřebání všech aktivních látek a zvýšení „omlazujícího“ účinku čokolády na pokožku.

To však také není pravidlem, poněvadž se můžete setkat i s kúrami, kde se jedná o skutečnou koupel, nikoliv o zábal do blahodárné hmoty. Ať již k aplikaci dojde jedním či druhým způsobem, pokožka by měla být po kúře vláčná, oživená, a hlavně příjemně čokoládově voňavá.          

Čokoládové kúry se poprvé objevily v zahraničí, ale poskytují je už i některé zdejší kosmetické salony. Cena za zábal s masáží se pohybuje mezi 500 až 1000 korunami.  

Reklama