Pojďte se podívat, jak se dělá opravdový chleba! Zkuste si ho upéct sami! Poznejte práci pekařského řemesla.

To vše se snaží sdělit svým současným i budoucím zákazníkům francouzští pekaři, kteří již podeváté přiblíží lidem své řemeslo – a podruhé přímo v ulicích.

Sami víme, že cokoliv dělané s láskou, má TO NĚCO navíc. U pekaře, přestože v dnešní době při zpracování těsta pomáhají stroje, to něco je intuice a cit. Pekař pracuje s živou hmotou, a ta reaguje na své okolí – na teplotu i vlhkost, a tak jen člověk pozná, kdy hnětené těsto má tu správnou konzistenci, kdy je chleba upečen…

Francouzští pekaři si chrání své řemeslo, jeho tradice – a tak je více než logické, že v roce 1993 přijali Dekret chleba. V něm je řečeno, co lze považovat za Tradiční francouzský chleba (Le pain de tradition française).

Tradiční francouzský chleba, jenž může mít jakýkoliv tvar, během jednotlivých etap své výroby nesmí být nijak zmražen, neobsahuje žádná aditiva a jeho těsto musí mít následující charakteristiku:

  • skládá se pouze z chlebové mouky, pitné vody a soli
  • z kvasnice nebo z kvásku
  • eventuálně může obsahovat z celkového množství mouky 2 % mouky z bobů; 0,5 % soji a 0,3 % pšeničného sladu.

A víte, který obchod s pekařským zbožím se může ve Francii nazývat pekařstvím? Pouze ten, kde se chleba zpracovává a peče v místě prodeje! Takže žádné rozpékárny...

Tak co, nepůjdete dnes do obchodu koupit kvasnice a neupečete si vlastní bochník chleba?

Reklama