kid

V kolik hodin posíláte svoje děti do postele? Věřte, nebo ne, tahle skutečnost se může odrazit na jejich výšce. Pokud totiž budou vaše dítka ponocovat, jejich tělo nevyprodukuje dostatečné množství růstového hormonu, který se tvoří hlavně v noci během spánku.

Kdy jít spát?

Nejvíce růstového hormonu se tvoří po době přes dvě hodiny od okamžiku usnutí, ideálně by tento stav měl nastat kolem jedenácté až dvanácté hodiny večerní.

Děti byste tedy měli poslat do postele mezi devátou a desátou hodinou. Delší ponocování by rozladilo biologické hodiny, které se na produkci růstového hormonu také významně podílí.

„Pokud tedy dítě trpí například nespavostí nebo je prostě dlouho do noci vzhůru, může mít problémy s tvorbou a uvolňováním růstového hormonu. To se pak může projevit třeba zpomalením růstu. Proto je nutné, aby děti, které jsou ještě ve vývinu, chodily do postele včas a pravidelně. Dosáhne se tak nejen potřebného uvolnění tohoto důležitého hormonu, ale i správného růstu,“ radí server ulekare.cz

Za vším hledej spánek

„Růstový hormon produkují buňky podvěšku mozkového, tzv. hypofýzy. Jeho tvorba se zvyšuje zejména v teplém prostředí, když spíme a také po přiměřené svalové aktivitě. Nejvíce se ho ale tvoří během spánku. Nejde ale o žádný souvislý proces. Růstový hormon je do krve uvolňován postupně, v takzvaných rázech. Tyto sekreční rázy ovlivňují různé skutečnosti,“ píše server ulekare.cz

Záleží například na fázi spánku. Lidský spánek se, jak známo, skládá z několika částí. První z nich je fáze lehkého spánku, asi dvě hodiny po usnutí nastává druhá fáze – počínající hluboký spánek. A zhruba po dvaceti přichází spánek hluboký, který trvá přibližně dvě hodiny. A to je právě ta fáze, v níž se zvyšuje produkce růstového hormonu. Pak přichází znovu měkký spánek a celý cyklus se opakuje.

V kolik hodin chodí spát vaše děti? Spala jste vy jako dítě více hodin, než teď spí vaše děti?

Reklama