Cituji slova jedné chovatelky, která je pronesla s nefalšovanou láskou k těmto malým roztomilým koníkům. Že měla pravdu, jsem se zanedlouho po tom přesvědčila v praxi. Poník vás totiž nikdy nepřestane překvapovat.

S nástupem jara stěhuji svého koně ze zimního bytu na chalupu. Aby mu nebylo smutno, půjčila jsem si k němu poníka. Není to tak úplně poník, ale kříženec poníka s huculem. Pro mě lépe, protože na něm můžu jezdit, i když jsem poníkům dávno odrostla. Jmenuje se Sandra a ne nadarmo se jí říká „divoženka“.

m

Když přijela do neznámého prostředí, byla trochu vyjukaná a od velkého koně se nehnula na krok, i když jí dával pěkně najevo, kdo je tady doma. Za pár dní se ale otrkala a začala směle „hospodařit“. To, co by velkého koně ani nenapadlo, zvládla naprosto bravurně. Od požírání okrasných trav, okusování stromků přes plenění zahrádky až po zdolávání různých překážek.

Těmi překážkami nemám na mysli překážky parkurové, nýbrž ploty a ohrady. Začala ohradou, která jí posloužila jako „drbátko“. Ačkoliv byla spolehlivou zábranou pro velkého koně, ponice ji za pár dní doslova vyvrátila ze země.

Pro poníka je vždycky sladší tráva za plotem a udělá všechno možné, aby se k ní dostal. O tom jsme se přesvědčili jednou v noci, když na okno klepali neznámí hoši a volali, že nám utekl kůň. Co kůň… ten byl doma, ale Sandra se vesele popásala za plotem, který se jí podařilo šikovně rozložit. Naštěstí se nevydala na průzkum po vsi a nechala se chytit.

m

Když má chuť na něco dobrého, protáhne se i malou škvírkou. Přivřená vrata do stodoly by velký kůň ignoroval, zatímco ona tak dlouho „špekuluje“, dokud se nedostane k vytoužené lahůdce - sušenému chlebu. Jenomže jeden krajíc nestačí, vezme do zubů celou krabici a vysype ji na zem, aby si vybrala nejchutnější kousky.

n

A to zdaleka není všechno. Dosud jsem si myslela, že „požírání“ bot je jen výsadou pejsků, ale Sandra mě přesvědčila, že se mýlím. Zaujaly ji moje marocké kožené pantofle. (Zřejmě má smysl pro styl.) Napřed je zkoumala, očichávala, a posléze roznesla po zahradě.

n

S poníkem se tedy opravdu nenudíte a musíte být stále ve střehu. Takže, pokud si hodláte pořídit poníka, vězte, že budete mít o zábavu postaráno.

Čtěte také:

Reklama