Tato témata už ze založení své stydlivé povahy nevyhledávám. Udělám ale výjimku. Vede mě k tomuto kroku značně vykolejená kamarádka. Po krátké úvaze jsem vyhodnotila, že možná nebude od věci se po názoru pídit právě u vás…

Přiznám se, že jediné, kdy jsem toto téma řešila, byl článek o obřízce malých děvčátek ZDE. Jedná se o nechutné mrzačení dětských těl a brutální zásah s mnohdy doživotním traumatem. Rozumný člověk to nikdy nepochopí a nelze snad najít ani omluvu pro matku, jež to, víra nevíra, dopustí.

Tohle je ale něco jiného. Naštěstí.

„Hele můžu se tě na něco zeptat?“ začala tak opatrně, že mi došlo, že půjde o nějaký dobře vypečený dotaz.

„No jasně, se ptej,“ povídám mile, aby se nevylekala…

„No tak jo... hele, není to právě tradiční otázka, víš, ale… tak si řikám… cestovala jsi, že jo a … No… mělas někdy vobřezanýho chlapa?“

„Cože?“

„No, jako jestli jsi spala někdy s někým, kdo je po obřízce, víš. By mě zajímalo, co jako je na tom jinak a tak…“

„No to je vážně vypečený, a kde bych k němu jako přišla? To snad je záležitost židů, a teď nevim, snad i Islám… ty brďo, já byla po Evropě, a ne všude jsem jaksi… zajímá mě trochu jiný folklór,“ smála jsem se..“. „A ty se snad chystáš někam konvertovat, nebo co?“

„Ale nééé. Poznala jsem jednoho a on si chce tohle nechat udělat, že jako je pak lepší sex. Né… a prý taky z hygienických důvodů. A tak mě zajímá, jestli mám být pro, nebo proti. Našla jsem pár odkazů a taky obrázky… ti je pošlu, jo?“

„Tak jo.“

PO

Řešily jsme to spolu bezmála dvě hodiny. Ve finále jsme se propracovaly k různým internetovým diskuzím, kde na jedné straně stáli muži, kteří zákrok mocně vychvalovali, a na straně druhé i tací, kteří byli hrubě rozčarovaní.

K žádnému jednoznačnému závěru jsme z toho všeho nedošly. Ona ale evidentně nějaký názor potřebovala. Něco jako odrazový můstek. Pokládala to za důležité a já se tomu ve finále ani nedivím. Po té, co jsem to viděla jaksi před a po, chápu, že to rozdíl asi bude a velký.

Poněkud nepřirozené přirození

Odborně o tom vím starou belu, ale když se tak na to dívám… řekla jsem jí asi tohle, ale jistě, že jsem se zajímala víc.

„Hele, vypadá to divně, což by bylo vcelku jedno, neb je to stejně skoro pořád schovaný, ale upřímně, když to beru několika pohledy, moc mi to jako přínos nepřijde. Řeknu to po svém:

Od přírody – Asi věděla, co dělá, když jim tam ten kousek kůže dala. Něco to zřejmě má chránit, a to něco je patrně ta bambulka, co je na tý druhý fotce úplně nahatá a bez té své pláštěnky. Čili bez účelu to nebude. Kůže je pohyblivá, takže k té hygieně – nechápu, proč by se to nedalo umýt a udržovat.

Vizuálně – Abych řekla pravdu, víc se mi líbí bambulín s tím střapečkem na konci než ten, co tak čouhá. Vypadá to nepřirozeně a tak nějak hrubě, ale to je věc názoru a interního estetického cítění.

Prakticky – Je mi s podivem, že by to mělo být kdovíjak příjemný. Ta věc je citlivá a ta kůže ji chrání. Když tam nic nebude, bude se šourat o spodky a o všechno a nakonec může být míň citlivá a celá taková oschlá. Při sexu fakt nevím, co je lepší pro koho. Ale za sebe, bez té kůže to klidně může být jako s kondomem. Tedy pro ženu.

To jsem si myslela já jen za sebe před tím, než jsem se začala zajímat o názor z druhé strany a také ze strany nějakého odborníka. Zeptala jsem se, kde se dalo.

Na obřezaný úd v pozoru se na vlastní nebezpečí můžete podívat ZDE. Pokud vám ještě nebylo 18, navštivte raději TYTO stránky.

Co pohled, to originál

„Radku?“ Samozřejmě, že jsem s tím vyrukovala i na přítele. Zrovna byl ve vaně. :-)

„Co si myslíš o mužské obřízce? Té dobrovolné. Bez toho, že to přikazuje víra?“

„No ty máš věci, to zas něco sepisuješ, ne?“

„No – budu.“

„Nemyslim si nic. Nejsem ani proti, ani pro, ale osobně mě to neláká, nepotřebuju nic takovýho a navíc jsem o tom nikdy nepřemýšlel. Já jenom vim, že v Tunisu nebo někde tam to dělá prej holič.“

Další mojí obětí byla kamarádka, která má sestru, co žije se židem. Jméno jí změním.

„Jano, nemluvila s tebou někdy ségra o takových intimnostech, abys mi mohla říct, jaký to je, když se TO dělá s obřezaným mužem?“ zeptala jsem se napřímo.

„Jenom jednou o tom mluvila. Byla samý superlativ a o našich chlapech prohlásila, že se jim nevyrovnaj. Je ale ovlivněná a je to dávno. Byla z něj celá nakřivo, odstěhovala se, konvertovala a bůh ví co. Momentálně jsem úplně mimo, protože ji nevídám. Jen vím, že mají problémy. Možná by dnes byla objektivnější, ale asi ti nepomůžu,“ vyprávěla Jana.

Zeptala jsem se proto MUDr. Lukeše z urologické ambulance v Praze 4:

„Odborně se zákrok nazývá cirkumcize. Jde o zhruba třicetiminutový chirurgický zákrok, při kterém se nožem nebo nůžkami odstraní předkožka, která překrývá žalud. Zákrok se provádí ve většině případů v celkové anestezii na urologických odděleních nebo na chirurgii. Důvodem bývá u nás často fimóza. Tedy zúžená předkožka. Dalším zdravotním důvodem jsou opakovaná infekční onemocnění předkožky a žaludu. Potom také potíže s předčasnou ejakulací. Citlivost žaludu se sníží, což vede k oddálení vyvrcholení. Moderní to v Čechách skutečně není.“

Proč bych zákrok doporučil?

„V předkožkovém vaku se hromadí takzvané smegma, které je rakovinotvorné, takže významně přispívá ke vzniku rakoviny penisu. Obřízkou se riziko sníží.

Díky obřízce se rovněž snižuje riziko přenosu některých druhů virů na partnerku, čímž se u ženy zmenší možnost vzniku rakoviny děložního čípku. Dále klesá míra hrozby přenosu mykóz a bakteriálních zánětů.“

Argument proti?

„Každá operace je zásahem do organismu, a v tomto případě jde rovněž o psychiku každého pacienta. Setkal jsem se s muži, kteří po zákroku trpěli předčasným výronem semene, a setkal jsem i těmi, jejichž partnerky vnímaly tuto změnu mnohdy velmi fatálně co do estetiky. Každému bych tedy doporučil v tomto případě ponejprv popřemýšlet,“ říká.

Možná, že naše společná anabáze, k tomu názor lékaře a konečně i vaše názory či zkušenosti kamarádce nakonec pomohou k ucelenějšímu názoru.

Co vy na to?