povstani

Milé čtenářky, určitě jste si všimly, že o víkendu nás čeká 65. výročí osvobození naší republiky od invaze Němců a jejich spojenců. Pojďte si proto povídat o válce a všem, co s ní souvisí.

Vím, že válečné dokumenty jsou spíš doménou našich drahých poloviček, takže rozhodně z vás nechci páčit nějaké dějepisné údaje, letopočty či jména generálů.

Napadlo mě ale, že by vás možná mohlo bavit válku probrat z té ženské stránky. Taky mě zajímá, jaký máte názor na současné světové konflikty, jak se vůbec k armádám, zbraním a násilí stavíte. Takže zde vám nabízím okruhy, kterými bychom se v pondělí měly zabývat:

1. Rodinné historky z 2. světové války.

Je mi jasné, že asi žádná z vás ji nezažila na vlastní kůži, ale možná vám o ní vyprávěli vaši rodiče či prartodiče. Zahynul někdo z vaší rodiny v boji, při náletu, v koncetráku nebo u výslechu na gestapu? Traduje se u vás v rodině nějaká válečná historka? Například s přídělovými potravinovými lístky, pomáháním hledaným, partizánskou činností, příběhy o strachu, o náhodě, o podivném osvobození Rudou armádou... Vzpomeňte na film „Musíme si pomáhat“, co všechno se pojí s válečným stavem země. Já sama znám rodinných válečných historek mnoho a nějakou vám do pondělního vydání vyberu.

2. Názor na válku

Jaký názor máte na současné světové válečné konflikty, ať mezinárodní, či občanské? Balkán, Afgánistán, Irák, Severní Korea, Jihoafrická republika, Izrael? Jsou potřebné mezinárodní mise? Má cenu některé ze stran posílat finanční prostředky? Řeší konflikty míroví vyslanci v podobě Angeliny Jolie? Proč si myslíte, že vznikají války? Kdo a hlavně proč je vyvolává?

3. Máte rády vojáky?

Teď se přeneseme zase zpátky domů. Přitahují vás muži v uniformách? Proč mají u nás vojáci profesionálové tak špatnou pověst? Chodila byste s vojákem? Proč ano a proč ne! Jste rády, že byla zrušena povinná vojenská služba? Myslíte, že v současnosti už nemá žádný význam? Připadají vám nepatřičné ženy v armádě v roli vojaček?

4. Vadí vám militantní hračky?

Co si myslíte o militantních hračkách, kterých jsou plná hračkářství? Zakazovala jste svým dětem si hrát s pistolkami, samopaly, tanky nebo granáty? Mají vaši synové cínové vojáčky? Hrály jste si ve svém dětství na vojáky?

Jestli se mi nepodařilo jakékoli další téma spojené s válečnou vřavou obsáhnout, klidně mě doplňte a pošlete o něm svůj příspěvek. Jinak doufám, že jsem vás inspirovala natolik, že každá z vás si najde něco, co ji z daných okruhů osloví. Moc se těším na vaše názory i válečné historky na adrese:

redakce@zena-in.cz

Reklama