Milé čtenářky, vyhlašuji pondělní téma, kterým je ta nejsladší věc na světě, a to spánek. Ne všechny si ale tento pamlsek dopřáváme tak, jak bychom měly. Podle výzkumů se náš životní styl za posledních padesát let změnil tak, že na spánek zbývá až o dvě hodiny méně než v roce 1960.

Čím to je? Že by se nám spánek přejedl a přesladil? To ani náhodou. Důvodem je takové zrychlení životního tempa, že na spaní prostě nezbývá čas. Taky si uvědomte, kolik lidí bralo prášky na spaní ve vašem dětství a kolik jich je dnes. Podle lékařů jsou to jedny z nejčastěji předepisovaných léků.

Občasnými nebo trvalými poruchami spánku trpí 48 % populace, těžkou nespavostí10–15 % obyvatel! A to je opravdu síla!

Poruchy spánku jsou velmi škodlivé a zhoršují zdravotní stav. Každá bezesná noc prý mění schopnost bdělosti a koncentrace, jako by měl člověk v krvi 0,8 promile alkoholu!

Poruch existuje řada. Potíže při usínání, buzení během noci, neschopnost spát až do rána nebo narušený rytmus spánku a bdělosti kvůli nočním směnám. Jsou však i jiné nepříjemnosti. Například noční pocení, křeče v nohách, opakovaně přeleželé končetiny, noční můry, náměsíčnost, chrápání, mluvení ze spánku...

Jak jste na tom se spánkem vy a vaši blízcí? Jste sova nebo skřivan? Berete hypnotika na spaní? Máte nějaké potíže se spánkem? Pomáhají vám bylinky nebo propagované teplé mléko? Navštívily jste spánkovou laboratoř? Jak dlouho denně spíte? Dokážete to osm hodin, nebo na to prostě nemáte čas? Trápí vás noční můry? Co vám kazí klid na spaní? Usínáte u televize? Jak potíže řešíte?

Vše, co se týká vašeho spánku, můžete psát od nynějška až do pondělního odpoledne na adresu:

redakce@zena-in.cz

 

 

Reklama