Stejně se jmenuje jedna z Braunových soch na zámku Kuks. Přetvářka se zobrazuje symbolem Slunce a Luny, křivým zrcadlem, dvojí tváří. Ale řekněte samy, kdo z nás ji občas nemá?

I kdybyste se stokrát zapřísahaly, že vy jste přímé, pravdivé a upřímné, já vím, že to tak není. Bez přetvářky byste totiž ve společnosti vůbec neobstály.

tip 1

1.  Možná tomu někdo řekne sebeovládání, jiný diplomacie – rozhodně je to dovednost, kterou používáme víceméně denně všichni. Nezvládáte ji? Pravděpodobně máte hodně problémů. Co když jste třeba právě upřímně a od srdce řekly svému šéfovi, že je vůl? Stalo se vám to někdy? Nebo mu to dokážete říct jenom v duchu?

tip 2

2.  Jiný druh přetvářky je ta klasická – říká se jí faleš a intriky. Kolegyně se na vás usmívá, ale za zády vás pomlouvá a kalkuluje, jak skloubit různé situace tak, aby vám co nejvíc uškodila. Umíte to, nebo jste už byly obětí takové „kamarádky“?

tip 3

3.  Přetvařovat se často musíme v případě, že po někom něco chceme. Po manželovi nový kabát nebo pomoc nad běžný rámec dohody, po úřednici vyřízení žádosti, a tak dále. Ty tanečky, které někteří kvůli tomu tančí, bývají okouzlující. O těch nejšikovnějších se pak říká, že dokážou vymámit z jalové krávy tele. Jste vlastnicí takové dovednosti? Už z vás naopak někdo něco vymámil proti vaší vůli?

Vše na téma přetvářka pište od nynějška až do pondělního odpoledne na adresu:

redakce@zena-in.cz

Reklama