swimmer

Chystáte se na dovolenou s tím, že máte vy nebo někdo z vašeho okolí atopický ekzém? Dejte si pozor, aby se projevy atopického ekzému ještě nezhoršily.

I když vám lékař poradil, že pro vás je pobyt u moře vhodný, nemusí tomu tak být. Odborníci uvádějí, že 25% populace, která atopickým ekzémem trpí, má během léta díky pobytu u moře horší průběh kožních projevů. Pro optimální efekt je dobré být u moře aspoň tři týdny. To ale pro mnohé z nás není ekonomicky dosažitelné.

Komu může moře pomoci?

Zlepšení stavu pociťují spíše ti, kteří mají ekzém v chronickém stavu, v podobě suchých a olupujících se ložisek. Naopak pokud je ekzém ve formě výsevu, vlivem teplého počasí, třením, pocením, slunečnými paprsky a koupáním v moři se stav může zhoršit.

Léčebný účinek pobytu u moře zajišťují tyto faktory:

 • Vyšší vlhkost vzduchu
 • Působení solí a minerálů na kůži
 • Snížení prašnosti - změna prostředí
 • Psychické uvolnění
 • Dostatek spánku a relaxu
 • Přiměřené působení slunce

V létě ale dochází ke zhoršení atopické dermatitidy u 25 % pacientů. Z jakého důvodu?

 • Nesnášenlivost slunce zejména u fototypů I a II
 • Větší množství vzdušných alergenů
 • Zvýšené pocení v horkém a vlhkém prostředí
 • Neprodyšné oblečení
 • Dlouhý pobyt ve vodě
 • Nevhodné kosmetické přípravky
 • Nesprávná zevní léčba
 • Porucha bariérové funkce (kožní bariéry)
 • Dráždění kůže škrábáním
 • Zvýšená náchylnost atopické kůže vůči infekcím
 • Častější bakteriální a virové komplikace atopické dermatitidy

Co je kožní bariéra?

Povrchová (rohová) vrstva kůže je tvořena šupinkami postupně odumírajících, zrohovatělých a odlupujících se buněk. Prostory mezi nimi jsou doslova utěsněny celým systémem tukových látek (lipidů) a vody. Důležitou roli v tomto uspořádání mají ceramidy, dále cholesterol a mastné kyseliny. Ty se do kůže nedostávají přímo z krve, v povrchové vrstvě kůže již nejsou cévy. Lipidy jsou buněčného původu. Kožní buňky neustále dorůstají od spodní zárodečné vrstvy a „putují" směrem k povrchu. Přitom se mění a vylučují se z nich určité látky (včetně lipidů), které se metabolizují již vně buněk a stávají se z nich složky velmi důmyslně uspořádaného systému kožní bariéry. Tak dochází k regeneraci kůže a pravidelné obnově kožní bariéry.
V důsledku mnoha škodlivin, například suchého, ale i velmi vlhkého prostředí, chemikálií, ale i chorob (například atopická dermatitida) či psychického stresu může dojít k poruše kožní bariéry. Pak uniká voda, kůže se stává křehkou a zranitelnou, je prostupná pro vnější škodliviny.

Koupel v moři

Koupel v moři se nedá doporučit každému nemocnému s atopickým ekzémem. Někomu pomůže, jinému nikoli. Pokud atopika mořská voda nepálí, nemusí se sprchovat, ale po uschnutí se musí opět důkladně promazat. Také musí používat vysoký ochranný UV faktor. Při výběru letoviska je také dobré vybrat pláž spíše s drobnými oblázky, příliš jemný písek může pokožku s ekzémem dráždit.

Koupání v bazénu

Na dovolené u moře se většinou koupeme i v bazénu. Chlorovaná voda v bazénu vysušuje a dráždí atopickou kůži. Na bazény tedy pozor! Když už atopik neodolá, koupel v bazénu by měla být co nejkratší, po ní okamžitě pod sprchu s nezávadnou vodou, oťupat ručníkem a důkladně a co nejdříve promazat!

Péče o kůži, kosmetika a oblečení v létě

Dlouhý kontakt s chlorovanou vodou kůži vysušuje, a tak se doporučují krátké sprchy s omezeným použitím mýdla. Vhodné jsou naopak olejové koupele, po nichž se kůže neotírá, ale jen „oťupe“ a ihned (do 3 minut) ošetří doporučeným přípravkem (optimálně emolienciem, které pomáhá udržet kožní bariéru).
Čím méně kosmetiky, tím lépe. Volíme zásadně hypoalergenní, neparfémované přípravky. Nový přípravek je nutné vyzkoušet na malém okrsku kůže.
Oblečení by mělo být zásadně bez vlasu, volné, vzdušné, bavlněné. Nevhodné jsou umělá vlákna, vlna a kožešiny. Prádlo by mělo být dokonale vymáchané, vadí i aviváž.

Pozor na nebezpečné slunce a spálení ekzematické pokožky

Slunění a vystavení ekzematické pokožky se vůbec nedoporučuje. Ochrana před UV zářením je důležitá - vybíráme ochranné opalovací prostředky s ohledem na věk a typ kůže. Ochranné přípravky by měli být co neméně parfemované, doporučujeme volit přípravky z lékárny. Spálení kůže může vyvolat zhoršení atopického ekzému, navíc s sebou nese riziko rozvoje rakoviny kůže. Malé děti do roku věku by na přímém slunci neměli pobývat vůbec, starší děti raději chraňme i vhodným oděvem. Pro všechny - děti i dospělé platí doporučení vyhnout se pobytu na slunci mezi jedenáctou a čtrnáctou hodinou.

Redakční tip: trápí vás ekzém? Důležité je promazávání postižených míst

Lipobase Repair® je prvním krémem určeným k péči o suchou pokožku, který má nejen rychlé, ale i dlouhotrvající účinky. Napomáhá regeneraci poškozené kožní bariéry, která pak kůži dostatečně nechrání před únikem vody a průnikem škodlivin dovnitř.
Lipobase Repair totiž obsahuje tukové látky (lipidy) a především ceramidy, které jsou identické jako lipidy v lidské kůži. Proto působí trojím mechanismem:

 • Po nanesení na povrch kůže uzavře trhlinky porušené kožní bariéry.
 • Pak proniká do hloubky pokožky, tím kůži zvláčňuje.
 • V hlubokých vrstvách slouží jako zdroj lipidů, které se následně stávají součástí důmyslného systému kožní bariéry.

Tak Lipobase Repair dlouhodobě přispívá k přirozené obnově kožní bariéry. Jediná aplikace za 24 hodin umožňuje účinnou obnovu ochranné funkce kůže - již zmíněné kožní bariéry účinněji než běžné krémy.

Více na stránkách www.suchakuze.cz

Reklama