V České republice každým rokem přibývá dětí, které kvůli nedostatku pohybu a nevhodné stravě trpí nadváhou, a nejen to, přibývá také obézních dětí. Statistiky hovoří jasně: 20 % dětí ve věku od 6–12 let trpí nadměrnou hmotností, třinácti- až sedmnáctiletí teenageři jsou na tom o něco lépe – je jich okolo 11 %. Čísla jsou to přesto alarmující, a je třeba se zamýšlet nad tím, jakým způsobem je snížit, neboť vysoká hmotnost má samozřejmě dopad na zdravotní stav organismu.

Jednu z možností, jak zlepšovat zdraví dětí, snižovat jejich hmotnost, ale také zkvalitňovat jejich jídelníček, předkládá Evropská komise. Podle jejího návrhu by se děti brzy mohly těšit na ovoce a zeleninu zdarma ve školách či na dětských táborech. Otázkou však zůstává, zda o zdravější stravu vůbec projeví zájem a upřednostní ji před bezesporu lákavějšími hranolkami, hamburgery, čokoládovými tyčinkami, bonbóny a sladkými limonádami, jejichž výrobci reklamními taháky na děti útočí ze všech stran. Bude třeba zamýšlet se také nad tím, jakým způsobem děti přesvědčit, aby své stravovací návyky změnily.

Evropská komise se domnívá, že je nutné ovoce a zeleninu propagovat tak, aby se zvyšoval její přísun, a to zejména u dětí. Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje denně zkonzumovat zhruba 400 gramů ovoce a zeleniny. V současné době ale této úrovně dosahuje pouze Řecko a Itálie, zbytek Evropy v konzumaci zelinářských potravin velmi zaostává. Proto bude EU usilovat o to, aby se tyto zdraví prospěšné produkty více propagovaly, a to zejména ve školách, kde děti tráví hodně času.

O celém projektu Ovoce do škol zatím není rozhodnuto a záleží i na jednotlivých státech, jaké k tomu zaujmou stanovisko. Pravdou je, že v Británii se tažení proti nezdravým potravinám osvědčilo, a tak můžeme doufat, že tomu tak brzy bude i u nás. Některé evropské státy (např. Francie) se rozhodly bojovat s nevhodným stravováním u dětí po svém tím, že regulují nebo úplně ruší prodejní automaty ve školách, neboť jejich nabídka je nedostatečná, a pouze zanedbatelnou část tvoří nápoje s nízkým obsahem cukru, ovoce a zelenina. Česká republika podle vyjádření Ministerstva školství o takovém kroku zatím neuvažuje, i když Národní rada pro obezitu zaznamenává stále se zvyšující tlak z mnoha stran na vytěsnění prodejních automatů ze školních prostor, popř. změnu sortimentu na méně energetické a zdravější produkty.
 

Stravování dětí ve školách je však jen část jejich kompletního jídelníčku. Rodiče by měli začít především u sebe a zvážit, zda svému dítěti nepředkládají nevhodné potraviny, které zapříčiňují zvyšování váhy. Existuje také řada programů a kurzů pro rodiče a děti, kteří již nadváhou trpí a jsou ochotni svěřit se do rukou odborníků, kteří jim mohou pomoci bojovat s nadbytečnými kily, a zlepšit tak jejich celkový zdravotní stav.

Zdroj: Evropská komise, www.vyzivadeti.cz, www.stob.cz

 


Čtvrtá otázka k taneční soutěži:

Který tanec nepatří mezi standardní?

a) quickstep

b) rumba

c) tango

K soutěži více ZDE.

Reklama