Příspěvek a zároveň prosba o pomoc dorazily do redakce od čtenářky s nickem Kopretina3. Nemáte někdo zkušenosti s jejím problémem?

Milé čtenářky, poraďte prosím, neznáte někoho, kdo by pomohl? Nezoufejte, milá Kopretino3, doufám, že pomoc se najde.


Milé ženy - in,

přejdu hned k věci, bez nějakých sáhodlouhých úvodů. Já jsem bohužel závislá na jídle. Jak ho nemám dostatek, tak jsem hrozně nervózní. Několikrát v životě jsem už zhubla, ale vždy znovu přiberu, protože moje závislost mě zas a znova přemůže. Jídlem řeším v podstatě veškeré emoční stavy, je mi smutno nebo trpím úzkostí, tak se najím a přichází okamžitá úleva, mám radost, tak to oslavím jídlem, nudím se, tak si dám jídlo. Úplně cítím, jak se mi blaho rozlévá celým tělem. Myslím si, že je to asi podobný pocit, jako když se sportujícím lidem vyplavují endorfiny do krve. Já to po sportovní aktivitě nikdy v životě nezažila. Po pohybu pouze zažívám úlevu, že mám tu hrůzu za sebou, případně vztek, že jsem zase zpocená a urvaná jak kůň, ale pocity štěstí ještě nikdy. Dokonce mi obezitolog potvrdil mojí domněnku, že někteří lidé to prostě nezažívají.

Hubla jsem opakovaně i pod odborným dohledem (STOB nebo obezitolog) vím tedy zásady jako je psaní a vážení se porcí, správný poměr živin atp. Problém je, že i při racionálně sestaveném jídelníčku o 5 000 - 6 000 Kj, mám prostě hlad a hlavně omezení sacharidů je peklo, protože jsem při jejich nedostatku příšerně nervózní, a to tak, až se mi klepou ruce, potím se a vybuchuju kvůli maličkostem. Pak stačí, abych se najedla dosyta, a je po problému. Už jsem si říkala, jestli nemám diabetes, ale díky bohu dle vyšetření nemám. Cukr je v normě.

Já už ani neznám normální pocit sytosti, buď mám hlad anebo toho musím sníst opravdu hodně, abych se cítila spokojeně, tzn. kolem 9 000 Kj za den a při těch už samozřejmě tloustnu.

Se svou závislostí, která mě ničí, si nevím rady, takže to berte i jako prosbu o pomoc. Problém je, že zdravé a nízkokalorické stravování vydržím jen omezenou dobu, ne, že by mi nechutnalo (mně bohužel chutná vše) ale proto, protože prostě neodolám vysokokalorickému jídlu, vím, že si ho v malém množství mohu dopřát i při dietě. Ale v tom množství je problém, nedokážu si dát jen trošku, prostě to jím, dokud to je. Pak následují obrovské výčitky svědomí, že jsem zase selhala a přejídám se ještě více. Nevím, proč to dělám, ale „musím“, prostě nemůžu přestat a doslova to hltám. Nedokážu jíst pomalu, když jím pomalu, tak si jídlo nevychutnám. Vím, že to zní divně, ale prostě to tak je. Doma při redukčním režimu to jde, prostě ty kalorické a sacharidové pochoutky moc nekupuju, ale stačí přijet k rodičům nebo jít na návštěvu, kde něco nabídnou, účastnit se oslav, projít kolem stánku se zmrzlinou a v případě emoční krize si kalorickou hrůzu stejně nakonec i koupím a už v tom jedu.

Psycholožka na obezitologii mi řekla, že trpím de facto poruchou příjmu potravy - záchvatovité přejídání. Zatím jsem z tohoto bludného kruhu nenašla cestu ven a už bych moc chtěla žít život, kde ovládám jídlo já a ne ono mě. Prý je ta moje jídelní závislost velmi podobná alkoholismu, ale na rozdíl od alkoholu jíst se prostě musí, a tak do toho pokaždé spadnu znovu. Už opravdu nevím, co s tím. Má nebo měl někdo podobný problém a dokázal jej úspěšně vyřešit?

Kopretina3

Pozn. red.: Text neprošel redakční korekturou.

A jak jste na tom vy, milé ženy-in?

Tématem dnešního dne je: Na čem jste závislá?

  • Jste závislá taky na kafi, nebo na něčem jiném (seriály, nakupování, sex...)?
  • Bez čeho si svůj den nedovedete představit?
  • Jak fungujete, když svou závislost nemáte?
  • Vadí vám, že jste závislá, chtěla byste to nějak omezit?

Podělte se s námi o vaše závislosti! Jedna ze čtenářek za svůj příspěvek získá balíček výborné kávy CARTE NOIRE. Příspěvky posílejte dnes 21. 2. nejpozději do 14.30 hodin na e-mailovou adresu níže. Ještě upozornění - pokud byste poslala fotku, musí jít (kvůli autorským právům) o vaši fotku a jejím zasláním dáváte redakci souhlas k jejímu bezplatnému uveřejnění v tomto tématu. Moc děkujeme!

  • Redakční e-mail: redakce@zena-in.cz
  • Předmět: ZÁVISLOSTI

kafe

Reklama