Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) v posledních dnech informovala tak zvané eNeschopence. Ta má ulehčit práci lékařům a navázat elektronickou komunikaci mezi nimi a ČSSZ. Zajímalo nás, jaké výhody z toho plynou pacientům.
ČSSZ se rozhodla podpořit elektronickou komunikaci s lékaři a zdravotnickými zařízeními. A tak vynašla novou službu: e-Podání Hlášení pracovní neschopnosti. Pilotním projektem této služby je eNeschopenka.
„S cílem informovat a získat pro elektronickou komunikaci co nejvíce lékařů vydala v těchto dnech Česká správa sociálního zabezpečení aktuálně informační leták „eNeschopenka" v nákladu 10 000 kusů. Leták podnětnou a výstižnou formou seznámí lékařskou veřejnost s výhodami této moderní formy komunikace, předpoklady pro její zavedení do lékařské praxe a poradí, kam se obrátit v případě zájmu o další informace,“ sdělil nám Pavel Gajdoš, tiskový mluvčí ČSSZ.
Co je eNeschopenka?
Aplikace eNeschopenka slouží k vedení evidence práceneschopných klientů. Umožňuje lékaři předávat přímo ČSSZ veškeré informace o vzniku, změně či ukončení dočasné pracovní neschopnosti. Lékař se tak vyhne ručnímu vyplňování a následnému zasílání papírových formulářů.
eNeschopenka usnadní práci lékařům...
- Lékař už nemusí při vzniku dočasné pracovní neschopnosti vyplňovat klasické papírové propisovací tiskopisy Rozhodnutí o dočasné pracovní neschopnosti. Informace, které se nyní předávají na I. a II. Díle, popřípadě i Hlášení ošetřujícího lékaře, zašle Obvodní správě sociálního zabezpečení (OSSZ) elektronicky. Ostatní díly vytiskne a předá pacientovi.
- Údaje o pacientovi se do formuláře načítají automaticky z lékařské evidence. Lékař tedy doplní pouze informace, které nejsou k dispozici v běžné databázi.
- Lékař nemusí vyzvedávat klasické tiskopisy Rozhodnutí o dočasné pracovní neschopnosti, které podléhají evidenci OSSZ.
- Lékař nemusí zasílat na adresu OSSZ díly Rozhodnutí o dočasné pracovní neschopnosti a Hlášení ošetřujícího lékaře, jak tomu bylo doposud.
- lékař zjistí, že se v záznamu pacienta vyskytla chyba, umožní mu aplikace eNeschopenky záznam opravit a znovu odeslat na příslušnou správu sociálního zabezpečení.
Zní to jako rajská hudba! Ve zdravotnictví konečně začíná kvést elektronická komunikace. Jaké výhody to však přinese pacientům? Je snad eNeschopenka prvním krůčkem k tomu, abychom z ordinace nemuseli chvátat s papíry na pracoviště, ale mohli jít rovnou stonat? Alena Franková z tiskového odboru ČSSZ odpověděla následovně...
Jaké výhody znamená eNeschopenka pro pacienty? Budou pacienti po zavedení eNeschopenky stále nuceni jít od lékaře ještě odevzdat papíry na pracoviště, nebo budou konečně moci z ordinace rovnou domů stonat?
V současné době, kdy probíhá 1. fáze projektu eNeschopenky, se tato služba týká jen ošetřujících lékařů nebo zdravotnických zařízení. E-podání v současné době nahradí pouze I. a II. díl tiskopisu „Rozhodnutí o vzniku dočasné pracovní neschopnosti“, tedy hlášení, která ošetřující lékaři a zdravotnická zařízení zasílají příslušné okresní správě sociálního zabezpečení, což umožňuje platná právní úprava. Je to první krok v projektu, jehož cílem v budoucnu je nahrazení současných klasických papírových tiskopisů.
Proto v této fázi budou další díly (III. – V.) tiskopisu, které se týkají hlášení zaměstnavateli a uplatnění nároku na nemocenské, předávány nadále v papírové podobě. Další kroky k cílovému řešení, tedy k plné elektronizaci tiskopisu, budou závislé na legislativních změnách, které musí předcházet.
Pacienti tedy zatím změnu nepocítí, přesto jde o krok, který nás k vizi pohodlnějšího stonání má přiblížit.
Nový komentář
Komentáře
To je fajn, že se to už dá poslat na ossz elektronicky. Ušetří to spoustu času, který všichni věčně postrádáme..
správa sociálního zabezpečení se vytáhla! tohle usnadní práci mnoha lidem.
SStream — #12 ale vzdyt to pise, ze ziju na Fl a tak nevim, jak to tady je. V Americe.
Tak - zamestnanci maji urcity pocet dnu placeneho volna. Jestli si hi promarodej, nebo si udelaji dovcu, je jejich problem.
Anai, klidne muzou byt pul roku nemocni, to jsou ovsem doma zadara (nevim, jestli jim neco neplati pojistovna, ale hodne bych se divila ) a ke vsemu jsou na 100% bez prace, tadyna ne nikdo cekat pul roku nebude.
sachista — #13 lékař může napsat neschopenku až tři dny zpětně
Napíše mi lékař neschopenku zpětně? Třeba den nebo 2 zpátky?
Altamora — #6 Florida není součástí USA? a už dlouho?
verlit — #10 Takže zase prd:(
El Greco — #4 O eletronické podobě dílu III. se neuvažuje. Ostatně to není ani moc reálné. Ze zkušenosti (velký výrobní závod) vím, že řada dělníků není schopná si zapamatovat ani jméno firmy, ve které pracují, natož aby byli schopni lékaři dát na firmu elektronický kontakt.
Elektronicky lze posílat jen dokumenty s jasným adresátem, tedy ty, které jsou určené pro OSSZ, ne ty, které jsou určené pro zaměstnavatele.
Altamora — #6 Aha, to jsem netušila. Ale vím, že v mnohých soukromých firmách to mají jinak než u nás, ve státním sektoru. Třeba v HP mají 3 "sick day", kdy mohou zůstat doma bez dovolenky a bez neschopenky.
Tak neschopenky se mně netýkají, ale pokud to bude tak polovičaté a nefunkční jako elektronická zdravotní knížka, tak ať si to vetknou za klobouk...
Naše firma nám jako benefit dává tři placené dny na stonání ročně. Stačí zavolat nebo poslat mail. Při migréně nebo viróze je to skvělé, člověk se nemusí první den nikam třepat. A když den či tři nestačí, tak se holt musí na neschopenku
.
El Greco — #4 Eva žije na Floridě, neví, jestli to v USA mají zaměstnanci stejné jako my.
Já bych tak nefofrovala. vzhledem k tomu, že dodnes nejede pořádně ani IZIP, tak nevěřím v nic elektronického a funkčního ve zdravotnictví u nás
Eva_Fl — #1 Tak já tedy zaměstnanec jsem a v práci po mně vyžadují klasickou
"papírovou" neschopenku od lékaře... Pokud by se v budoucnu nemuselo
chodit s III. dílem do práce, uvítala bych to, protože jsem se už
několikrát potácela s horečkou přes půl Prahy, jen abych zaměstnavateli
dala do rukou kus papíru.
Teď mi napadá, že v té Americe berou asi takové platy, že je přirozené, že si na nemoc prostě spoří samy. To by pro mě, která neuspoří ani korunu, byť by měla jakkoliv velký plat (vždycky je co koupit nebo pořídit či případně darovat), byla asi tragedie.... Já dokonce prosila při zřízení nového "čistého" účtu, jestli by nějak nešlo zabránit tomu, aby mi nabízeli kontokorent, úvěr, půjčku, kreditku a tak... zřejmě to nejde. Mám tento druh závislosti a nikdo mně nemůže pomoct, leda mě zbavit svéprávnosti
Eva_Fl — #1 Hm, jak se to dělá, když je někdo třeba půl roku nemocný? Zajímavé. Co mě hrozně štve, že první 3 dny, kdy člověk potřebuje skutečně třeba s virozou být doma, nedostane žádné peníze, zatímco při tom půl roku už se to vyplatí, to je všechno špatně! Mělo by to být naopak, protože někteří kolegové ve státním sektoru toho zneužívají podle mě. V nestátním si to nedovolí, to by je vyrazili - nakonec když se zjistí, že jejich práce půl roku nikomu nechybí, tak je jasné, že jsou na pracovišti zbyteční, ne?
Ja si myslim, ze tady neco jako neschopenka vubec neexistuje.
Ale mozna se mylim, nejsem zamestnanec. Musim se na to zeptat. Myslim, ze uplne staci, ze zamestnanci zavolaji a informuji o sve nemoci. Bud se na ne pocka, nebo je nahradej nekym zdravym.
A spousta lekaru uz ordinuje on line.