Když jsem před časem připravovala filmové tipy na březen, záměrně jsem vynechala doslova pompézní dílo Pompeje, které přichází do našich kin 20. března - a pro umocnění zážitku hned ve 3D. Chtěla jsem mu totiž věnovat větší prostor, protože vedle velkolepé podívané, kterou přirovnávají k filmu Titanic, se člověku nepříjemně nutí otázka: Může se podobná tragédie opakovat i dnes?

Pompeje. Kde by neznal. Bohaté město plné přepychu a zhýralosti užívalo darů života plnými doušky (“Las Vegas starověkého světa“). Zlom nastal 24. srpna roku 79 našeho letopočtu, kdy se probudila sopka Vesuv a pohřbila celé město jako mávnutím čarovného proutku.

Kdo město navštívil na svých cestách, cítí tam ještě dnes tu hmatatelnou hrůzu, jež zažívali tamější obyvatelé. Pod čtyř- až šestimetrovou vrstvou prachu a lávových kamenů byla navždy uchována těla jeho obyvatel, jejich domy i předměty každodenní potřeby. Jako by se zastavil čas...

„Ty výjevy jsou neuvěřitelné - pod popelem zůstaly třeba bochníky chleba... výjevy z života Římanů, které přežily další dvě tisíciletí,“ vypráví uchváceně režisér filmu Paul W. S. Anderson.

Pompeje, Bontonfilm, a. s.

Pompeje. Nebyl by to samozřejmě správný velkofilm, kdyby chyběla romance, tentokrát v podobě gladiátora, jehož čekal poslední boj o konečnou svobodu, a jeho lásky, kterou touží zachránit, ačkoliv (nebo možná právě proto), že jí v běžném životě není hoden. A to je důvod, proč se film přirovnává k Titaniku - i zde bojuje s rozběsněnými živly dvojice milenců, kteří by v běžném životě byli rozděleni kvůli nerovnému původu.

Průběh celé katastrofy, výbuch sopky spojený s obří přílivovou vlnou tsunami tvůrci zachytili co nejvěrněji podle dochovaných historických materiálů (Historikové vycházejí z vyprávění Plinia Mladšího, který explozi sledoval z větší vzdálenosti).

Některé záběry se natáčely v samotných Pompejích, kde filmaři zachytili svahy Vesuvu. Zážitek valící se rozžhavené lávy a létajících napůl roztavených balvanů se stává až děsivě reálným, snad proto se doporučuje návštěvnost až od patnácti let.

Pompeje, Bontonfilm, a. s.

Mám-li být upřímná, nevím, zda na tento film půjdu. K tomu, aby byl člověk ve stresu, mnohdy stačí sledování televizních zpráv, nemyslíte?

A co, milé čtenářky, máte rády katastrofické filmy?

Přečtěte si také:

V pondělí 24. 3. 2014 se můžete těšit na rozhovor s vulkanologem, ve kterém se dozvíte, jestli nám podobné katastrofy, jako byla ta v Pompejích, hrozí i dnes.

Reklama