pompeje

V poslední sérii italského putování jsme skončili v Neapoli a na ostrově Capri. Dnes vás už konečně vezmu do slibovaných Pompejí, města, které bylo roku 79 zničeno výbuchem sopky Vesuv.

Pro Italy nuda, pro turisty bomba

Cesta z Neapole je tam velmi jednoduchá. Pompeje jsou od ní asi 25 kilometrů vzdálené, takřka k jeho branám vás ale zaveze příměstská železnice Circumvesuviana. Jede sice asi hodinu, ale zato si můžete dobře z jejích oken prohlédnout místní krajinu a malá nádražíčka často hustě pomalovaná hezkými i hnusnými graffiti. (Dcera z nich byla nadšená, fotila je na mobil a doma pak rozesílala kamarádům.)

Musím přiznat, že jsem výlet naplánovala na 24. srpna, protože ten den před více než 2000 lety město zničila sopečná láva. Byla jsem přesvědčená, že to Italové patřičně oslaví a my si zajucháme na nějaké slavnosti, spatříme mši pod širým nebem, koupíme speciální suvenýr nebo nevím, co ještě. Pravdou byl opak. U pokladen jsme se ocitly samy, nikde žádná připomínka, natož jiný turista. Vstupné kolem 10 eur ale bylo vzhledem k exkluzívnímu zážitku mizivé. Historii Pompejí jsem měla načtenou i pozpátku, takže žádný průvodce nebyl třeba.  Tak obrovský areál s tak dokonale zachovalými stavbami, freskami, chodníky i amfiteátry jsem však nečekala.

Paralelní svět

pompeje

pompeiKdyž vejdete do ulic Pompejí, máte pocit jako Alenka za zrcadlem. Prostě jste právě překročili časovou smyčku a omylem se ocitli v paralelním světě, kam ale vůbec nepatříte. Dokonce i vzduch měl jakoby jiný poměr prvků, slunce odlišnou barvu i sklon paprsků, zkrátka zážitek na celý život.

Několik hodin jsme se pak proplétaly hustými a úzkými kamennými uličkami mrtvého města, kde se ve stínu ruin chladili jen potulní psi. Procházíte z domu do domu, navštívíte divadlo, lázně, obchody, hospody s nálevnou i nádobím, dvory s bazénky, freskami, mozaikami i malbami. Tehdejší Pompeje byly rušným a živým městem s vysokou hustotou obyvatel.

Domky jsou totiž v úzkých řadách namačkány jeden na druhý, takže představa plné obydlenosti stavení dává tušit o opravdu velice koncetrované společnosti. Až sem zavítáte, nedělejte si vzhledem k velikosti města iluze, že projdete všechno. U vchodu vyfasujete mapku s popisem, takže si podle ní vyberte jen ta místa, která vás zajímají nejvíc. Asi to budou i zkameněliny mrtvých obětí tehdejšího výbuchu, které jsou však ukryté za dost špinavými skleněnými vitrínami, takže trochu ztrácejí na skutečnosti a důstojnosti. Jinak musím říci, že z celého našeho putování byly Pompeje tím nejúžasnějším zážitkem.

Ocitnete-li se někdy v těchto místech, určitě na ně nezapomeňte. Od roku 1997 jsou na Seznamu světových památek UNESCO – nechápu, proč až tak pozdě – takže jejich unikátnost je celosvětově potvrzena.

pompei

Antické porno

pompei

Spolu s Pompejemi byla tehdy zničena i města Herculaneum a Stabie. Jejich znovuobjevení na konci 18. století způsobilo Evropě kulturní šok. Křesťanskou vírou sešněrovaná a puritánská Evropa si nedokázala představit, že by se někde zcela otevřeně a bez obalu propagoval sex a vše s ním spojené. Skoro všechny dochované antické domy jsou (nebo byly a puritáni dokonali cestu zkázy) vyzdobeny erotickými mozaikami či freskami.

V první chvíli tehdejší historici prohlásili obě města, či alespoň domy, ve kterých se erotika nacházela, za nevěstince. V této souvislosti se také začaly šířit zkazky o „božím trestu“ seslaném na Pompeje. Podle dalšího zkoumání je ale dnes jasné, že se nijak neodlišovaly od jiných antických měst.

pompei

Vesuv

vesuv

Na zpáteční cestě jsme se ještě stavili v Herculaneu, je to jen pár zastávek železnicí od Pompejí. Už ne však proto, že bychom se chtěly zase vydat do jeho ruin, ale na blízkou stanici autobusu, který nás měl vyvést k úpatí sopky Vesuv. Stanice se nachází hned vedle východu z nádraží a cesta je drahá. Za 10 kilometrů jízdy chtěli 20 eur na osobu, a to už bylo na nás moc.

„Poslední noc před odletem nepřespíme v hotelu v Římě, ale přímo na letišti, a tak získáme dalších 80 eur,“ vymyslela jsem plán na vydělání peněz. A tak byl i Vesuv, jediná činná sopka v Evropě. Výstup po značených stezkách, stále stoupající intenzita zápachu síry vycházejícího z kráteru i šílené vedro připomínalo očistec na trase nebe – peklo. Malebný pohled na neapolskou zátoku, vinice a města v údolí však veškeré nepohodlí vyváží.

pompei

Lože s bezdomovcem

Další den už nás čekala jen cesta zpátky do Říma a noc na letišti, kterou jsem vyměnila za výlet na sopku. Rozhodně jsem toho ale nelitovala. I když jsme sdílely stejný mramorový sokl u jedné z vyhlídkových teras s bezdomovcem a ležely jsme (nechci říct, že spaly) s jednou rukou položenou na kufru v domnění, že tak zabráníme krádeži, noc proběhla v klidu.

V osm ráno odlétalo letadlo a v poledne jsme už seděly doma u babiččiny bramboračky. Za týden jsme procestovaly kus Itálie a viděly místa, o kterých se mi před lety ani nesnilo. Pro mě to byla jedna z nejhezčích dovolených v životě. Těm, kteří se raději v pohodlí vyvalují u moře, ale nic takového nedoporučuji.

Reklama