Mezi námi snad není nikdo, kdo by neznal český meziválečný film a jeho velké hvězdy jako Baarovou, Mandlovou nebo Gollovou. Tehdy byla stejně populární, okouzlující a nadaná Gertruda Grosslichtová, o které víme pramálo. Vůbec první biografii herečky chce vydat mladá autorka s pomocí projektu Startovac.cz. Vdechnout knize život tak můžete také vy.

trudaPůvabná a talentovaná Truda, jak jí všichni říkali, patřila k nejobsazovanějším herečkám 30. let. Mezi její filmové partnery patřili Oldřich Nový, Hugo Haas nebo Vlasta Burian, v roce 1932 zvítězila v anketě o nejoblíbenější filmovou hvězdu s vysokým náskokem i před Lídou Baarovou. Přes její obrovské úspěchy, popularitu i půvab donedávna nebyla zpracována a vydána její biografie. Tuto skutečnost chce změnit mladá Češka žijící v Nizozemí, kam osud zavál i Trudu.

Autorka Milena Nováková v Nizozemí žije už bezmála deset let. Před dvěma lety, jak sama říká, její cestu zkřížil hereččin příběh. „Chtěla jsem napsat o naší zapomenuté a tak trochu tajemné filmové hvězdě článek. Tehdy se však přede mnou v jednom nizozemském Nieuw Vennep otevřely nejen dveře Trudina posledního domova, ale také neobyčejný osud její i jejího bratra, které si zasloužily více než jeden novinový článek. Kniha se začala psát vlastně téměř sama,“ popisuje začátky Milena. Na konci třicátých let totiž Truda zmizela z očí nejen filmovým divákům, režimu, ale i hereckým kolegům. Až po její smrti v roce 1995 se upřesnily zprávy o její emigrace do Nizozemí. Neemigrovala totiž za války, ale odešla tam v roce 1946, kdy se provdala za kapitána nizozemské armády.

Z Mileny se tak vlastně stal historický detektiv. Po informacích se pídila v českých i nizozemských archivech, informace se snažila získat také v Anglii. Spřátelila se s Trudinou dcerou, od které ke své práci měla k dispozici malý rodinný archiv i Trudin deník z mládí. Setkala se s jejími přítelkyněmi. „Letos uplyne dvacet let od Trudiny smrti, kontakt na její kamarádky tak nebylo vůbec lehké dohledat,“ svěřuje se Milena. „Nakonec mi pomohlo vysílání pořadu celostátního veřejného rádia, které bych mohla přirovnat k naší televizní Poště pro Tebe.“

Pomoci knize na svět můžete i vy

Aby mohla dvousetstránková kniha skutečně vyjít, musela Milena Nováková zvolit netradiční cestu. Knihu přihlásila do projektu Startovac.cz a věří, že díky němu získá potřebné finanční prostředky na její vydání. Celkově potřebuje do poloviny dubna získat alespoň 68 tisíc korun. Přispět může opravdu každý jakýmkoliv obnosem. Jako odměnu pak dostane e-book, knihu s věnováním nebo osobní pozvání autorky do pražské kavárny Café Paris, kam herečka chodívala. „Je na čase, aby tato báječná žena měla taky svou knihu. Výjimečná na to byla dost. Snad se mi to tedy povede,“ věří nadšená autorka.

Více se o projektu můžete dozvědět na Startovac.cz.

foto: Startovac.cz

Reklama