m

Že vám ten název nic neříká? Nic si z toho nedělejte, nejste sami. Zvědavost mi nedala, abych nezapátrala po informacích o této (prý kdysi hodně známé) květině a nepodělila se s vámi o své poznatky. Věřte, že stojí za naši pozornost. Monbrécie je krásná, voňavá a byla by škoda na ni zapomenout.

Přiznám se vám, že nápad napsat o montbrécii nebyl z mé hlavy. Děkuji za něj čtenářce Gerdě, kterou napadlo, zařadit tuto květinu do „seznamu zapomenutých květin“ našich zahrádek. Myslím, že to byl moc dobrý počin, který jistě potěší a možná příjemně překvapí nejednu z vás.

Co je dobré vědět.

m

Možná ji znáte pod názvem „crocosmia“, což pochází z řeckého krokos (krokus) a osmia (vůně), což napovídá, že voní po šafránu.

Montbrécii, crocosmii, nebo také lidově „křešinu“ pěstovaly již naše babičky a byla velmi oblíbenou zahradní trvalkou. Přestože má dlouhou tradici (první rostliny byly dovezeny do Evropy z jižní Afriky již v roce 1846) a její pěstování je poměrně nenáročné, v současné době upadla téměř v zapomnění.

Montbrécie vyrůstá z hlízy, její listy jsou ploché, mečovité, podobné známým mečíkům, nebo kosatcům. Na dlouhých, větvených stoncích vykvétají v klasu květy připomínající frézie.

Bylo vyšlechtěno mnoho kultivarů s různou barvou a velikostí květů. Barva je buď svítivě žlutá, oranžová nebo červená.

Stanoviště a přezimování

Montbrécie prospívají na slunném místě, ve výživné hlinitopísčité propustné zemině. Při dobrých podmínkách vytváří dceřiné hlízky, takže v záhonu časem vznikne hustý, bohatě kvetoucí trs.

V teplejších oblastech lze hlízky ponechat na stanovišti i v zimním období, v chladnějších lokalitách je vhodná přikrývka nebo je možné hlízy vyrýt a uskladnit v chladné místnosti. Stejně jako jiřiny, dosny a jiné hlíznaté květiny, které sázíme na jaře.

Crocosmie kvetou od července do září. Jejich květy oživí nejen trvalkové záhony, ale jsou také vhodné i k řezu.

m

Vyzkoušíte ji i vy? Jak se vám líbí? Znala jste tuto květinu, nebo jste se o ní dočetla teprve z tohoto článku?

Zdroj informací: zahradnictví Krulich, kde si můžete monbrécii i koupit. Foto:wikipedia a www.garten.cz.

Čtěte také:

Reklama