Význam probiotik v gynekologii a porodnictví

Milé čtenářky, také ve Vás slovíčko mykóza dokáže vyvolat velmi nelibé pocity? Myslím, že každá z nás má nějakou, větší či menší zkušenost s tímto a podobnými speciálně ženskými problémy.

Protože jsou tyto potíže velmi časté a dokážou pěkně potrápit, zajímalo nás, jak vlastně vznikají, a zda existuje způsob, jak jim předcházet.

Zeptali jsme se MUDr. Tomáše Faita z Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze...

pearsPane doktore, můžete nám přiblížit, jak vlastně tyto potíže vznikají?
Při studiu medicíny jsme se pečlivě učili známé příčiny nemocí a jejich léčbu. V případě infekcí umíme kultivačně potvrdit bakterii, která infekci způsobila, i její citlivost vůči antibiotikům. Teprve v praxi zjišťujeme, že situace není tak jednoduchá.
Typickým příkladem je poševní výtok. Ve většině případů se nejedná o infekci novou bakterií, ale o narušení křehké rovnováhy mezi zhruba pěti desítkami bakteriálních druhů, které ženský genitál osidlují.
Samotná intervence vůči přemnoženým bakteriím či kvasinkám často nepomůže, problém se rychle vrací. Je třeba dosáhnout původní rovnováhy.

Poradíte nám, jak na to?
Historicky byly nejprve činěny pokusy aplikovat žádoucí bakterie - zejména laktobacily - vaginálně. Teprve později bylo zjištěno, že blízké prostředí střev může být nejen zdrojem nežádoucích druhů bakterií, ale i „přátelských“ bakterií tzv. probiotik.
Probiotika jsou živé nepatogenní mikroorganismy s příznivým vlivem na zdravotní stav člověka. Řadí se k nim především zdraví prospěšné bakterie mléčného kvašení (laktobacily, bifidobakterie), ale i jiné druhy bakterií (enterokoky, některé kmeny E. coli), a dokonce i kvasinky.
Dobře osídlený střevní trakt je základem pro osídlení celého organismu, tedy i pochvy.
Imunologové též odhalili takzvaný slizniční imunitní systém (Mucosa-Associated Lymphoid Tissue, MALT), jehož funkce je podle některých teorií probiotiky rovněž příznivě ovlivněna.
Nejznámějším probiotickým kmenem bakterií je lactobacilus. Jedná se o skupinu asi 80 typů těchto bakterií, z nichž některé dokážou trávit v pochvě přítomný složitý cukr glykogen na kyselinu mléčnou. Ta je základem kyselého poševního prostředí. Produkují také peroxid vodíku a bakteriociny, látky, které opět úspěšně brání růstu ostatních bakterií. Vhodné probiotické kmeny dokážou nejen hubit nežádoucí bakterie svými produkty, ale soutěží s nimi o vazbu na epitel rodidel a močových cest. Dokážou se shlukovat s nežádoucími bakteriemi, které tím neutralizují, a nespecificky podporovat imunitní odpověď organismu cestou zmiňovaného systému MALT.
K úpravě poševního prostředí dochází po několika dnech při vaginálním podávání a po několika týdnech při perorální léčbě, ta však je nezbytná v prevenci recidiv.

Pane doktore, jak je to s užíváním probiotik v těhotenství?
pearlsZachování správného poševního prostředí je prokazatelně prevencí předčasného porodu. Dokonce několik studií potvrdilo příznivý vliv probiotik na vývoj imunitního systému plodu. Dostatek probiotik v těhotenství pomáhá snížit riziko vývoje budoucích alergických onemocnění u narozených dětí (atopické dermatitidy, potravinové alergie...).

Jaký druh probiotik doporučujete?
Studie prokázaly, že lepší výsledky dosahují přípravky obsahující více druhů probiotických bakterií, kde každý druh působí dominantně jiným z výše uvedených mechanismů. Při výběru správného přípravku s probiotiky je dobré se řídit druhem obsažených baktérií a jejich množstvím, v těhotenství je důležitá i velikost tablety vzhledem k možným nevolnostem...
Výrobce by měl garantovat, jaký počet bakterií je obsažen v jedné dávce (tabletě) a ideálně jaký počet bakterií po zdárném průchodu zažívacím traktem člověk získá v cílovém orgánu.

Při perorálním podání je velmi důležitá povrchová úprava tablet, které musejí neporušeny proniknout až do střev, jinak by agresivní žaludeční šťávy absolutní většinu probiotik zahubily.
Výhodou probiotických kultur jsou nulové vedlejší či nežádoucí účinky, a to i při náhodné překročení doporučené dávky.
Z pohledu gynekologa a porodníka mohu jen doporučit zvýšený příjem probiotik pro udržení zdravé poševní mikroflóry žen.