Jsem hrdým majitelem nárazově bolestivého ramene. V mládí jsem si v něm nejspíš trochu pohnul s vazy a od té doby se mi bolesti (zvlášť v zimě) občas ozvou. Nedávno jsem objevil bezva vychytávku: hřejivé náplasti!

Když jsem byl kluk, chodil jsem aktivně cvičit do Sokola. Při jednom basketu jsem si hnul nešikovně ramenem a od té doby se mi občas ozývá. Podobné záhadné bolesti má asi každý. Většinou na rameno přes rok zapomenu a v zimě to náhle přijde. To je pak vždycky minimálně týden utrpení. Mám po náladě, je to taková ta hluboká nepříjemná a tupá bolest.

Na své rameno praktikuji samoléčbu. Ostatně, co bych teď, po tolika letech, doktorovi říkal: „Víte, před dvaceti lety jsem na to rameno spadl a...“ asi by mi řekl, že jsem měl přijít rovnou.

Objevil jsem náplasti

Loňskou zimu jsem objevil hřejivé náplasti Voltaren. Musím říct, že mi s mým ramenem vážně pomohly. Když ráno vstanu a cítím, že se rameno hlásí, tak lípnu náplast a po hodince je na celý den klid. Rameno je pěkně v teple a nebolí.

Když jsem nedávno sbíral podklady na článek Hřeje láska víc než termofor? To asi těžko (klikni), vzpomněl jsem si i na hřejivé náplasti a nestačil se divit. Z lékárny jsem věděl jen o náplastch Voltaren, ale ve skutečnosti je výrobců celá řada. Nejvíc mě zaujalo, že dokonce existují hřejivé náplasti, které se nelepí na kůži, ale na oděv. No, do termoforů se to moc nehodilo, ale přišlo mi škoda na tuhle vychytávku neupozornit, tak tedy...

Hřejivé náplasti

naplast
(foto: www.bestdarky.cz, cena: 45 Kč)

Vyrábí se jako například Voltaren Thermoplaster, 3M Nexcare, HENGBEN, Smileplus, COSMOS či třeba Kapsiaciová hřejivá náplast. Náplast působí úlevu od bolesti a svalovou relaxaci. Některé pouze hřejí, jiné zároveň uvolňují účinné látky. Aplikují se buď přímo na kůži, na místo bolesti, některé ale i na oblečení.

  • Jak dlouho udrží teplo: až 10 hodin
  • Nevýhoda: jsou jen na jedno použití, nelze regulovat jejich teplotu, při aplikaci na kůži pot rozpouští lepidlo náplasti, takže se může po čase odlepit, vzhledem k tomu, že jsou jen na jedno použití, jejich dlouhodobé používání je docela drahé
  • Lze použít i jako chladivý obklad: NE

Jak píšu, na nenadálou bolest kloubů mohu jen doporučit! A když už jsme u těch tepelných vychytávek, na které ještě nepřišla řeč, objevil jsem ještě jednu dobrou vychytávku pro lidi, co trpí na studené nohy. Jasně, všichni známe elektrické dečky a papuče. Jenže ty použijete jen v klidu, nikam se s nimi nepohnete. K telce pohoda, ale co když je studená podlaha a vy po ní prostě musíte chodit? Řešením jsou termopapuče ze zrn a semínek...

Termopapuče ze zrn a semínek

backurky
(foto: www.termofor.cz, cena: 499 Kč)

Jsou na stejném principu jako termofory ze zrn a semínek (viz Hřeje láska víc než termofor? To asi těžko), tedy obsahují semínka, jen mají tvar papučí.

  • Jak dlouho udrží teplo: tak 1 a ½ hodiny
  • Nevýhoda: pouze lokální použití a stejně jako polštářky po čase zasmrádnou žluklými semínky
  • Lze použít i jako chladivý obklad: ANO

Přečtěte si také...